Perfektní dárek nejen k Valentýnu: Knížka dárkových kuponů

Někdy chceme darovat nějakou vtipnou maličkost, něco originálního a osobního – k svátku, výročí, narozeninám, nebo třeba dárek k Valentýnu. Co takhle vytvořit knížku dárkových kuponů na míru? Materiál na výrobu najdeme většinou bez problémů doma a její výroba zabere jeden večer. Navíc můžeme zapojit do výroby i děti.

Na výrobu dárkové kuponové knížky budeme potřebovat:

  • 1 čtvrtku A4
  • 1 list kancelářského papíru A4 (list z náčrtníku apod., prostě slabší papír)
  • pravítko, tužku, gumu, nůžky
  • barevné fixy
  • šicí stroj nebo obyčejnou jehlu
  • kancelářskou děrovačku, stužku

Nejprve si připravíme slabší papír. Čtvrtku potom využijeme na desky knížky.

Na slabší papír rozvrhneme vnitřní listy knížky s kupony. Nejvíc se mi osvědčilo rozdělit formát A4 (na výšku) na 4 díly a vytvořit tak kupony na šířku. Pomocí tužky a pravítka si na papír předkreslíme čtyři díly. Zvolíme, která strana bude v knížce hřbetem a od ní odměříme 3 cm a nakreslíme pomocnou čáru na výšku. V této vzdálenosti papír později prošijeme, aby byly kupony trhací.

Do připravených čtyř políček si předkreslíme tužkou podle své fantazie text kuponů. Může to být cokoliv např. den bez uklízení, návštěva cukrárny, hlídání dětí, uvaření oblíbeného jídla… co vás jen napadne. Když máme kupony předkreslené, pustíme se do obtažení písma a vybarvení.

TIP: Podívejte se také do článku o Krasopísmu, kde získáte další inspiraci s ručně psanými texty.

Stejným způsobem si na čtvrtku připravíme desky knížky. Naměříme dva dílky o stejných rozměrech jako je jeden kupon. Zadní stranu můžeme nechat prázdnou. Na titulní stranu je vhodné napsat, že to je „dárková knížka“, či „knížka dárkových kuponů“ a můžeme připojit věnování.

Když máme oba listy nadepsané, vezmeme slabší papír s kupony a pomocnou linku ve vzdálenosti 3 cm od hřbetu prošijeme na šicím stroji bez nitě. vytvoříme tím perforování pro odtržení kuponů. Šicí stroj můžeme nahradit jehlou, bude to jen o chvilku déle trvat. Čtvrtku s titulním listem neprošíváme. Kupony potom rozstřihneme od sebe.

Teď už zbývá knížku jenom sešít. Kupony srovnáme na sebe v pořadí, v jakém chceme, aby šly za sebou. Dospodu přidáme zadní stranu ze čtvrtky a na vrch položíme čtvrtku s titulním listem.

My jsme pro svázání zvolili kancelářskou děrovačku a stužku. Možností je víc. Můžete použít kancelářskou sešívačku nebo knížku prošít na stroji s nití a hřbet přelepit ozdobnou páskou. Důležité je sešít knížku ve vzdálenosti maximálně 2 cm od kraje, aby uvnitř knížky zůstalo viditelné perforování kuponů pro jejich odtrhávání a uplatnění.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.