Podzimní dekorace na stůl: Svícen z přírodních materiálů

Na podzim se dny začínají znatelně zkracovat a při večeři už je venku černočerná tma. Pro mě je to období, kdy je na čase zapálit svíčky a zpříjemnit si dlouhé večery alespoň malým plamínkem ohně v podobě svícnu. Do adventu ještě nějaký ten pátek zbývá, takže je vhodná chvíle pro jednoduchý podzimní svícen. Jeho výrobu zvládnou hravě i děti, přizvěte je ke společnému sběru listí a tvoření.

Co budeme potřebovat:

  • spoustu spadaného listí, ideální jsou středně velké javorové listy
  • větvičky s plody
  • plochou/mělkou misku nebo větší talíř
  • menší skleněný talíř
  • stabilní svíčku (větší těžší svíčku, svíčku ve vyšším kalíšku apod.)
  • nůžky (zahradní) nebo kleštičky
  • v případě potřeby podložku pod svíčku

Pobyt na čerstvém vzduchu a sluníčku zlepšuje náladu a posiluje imunitu. Vezměme děti na procházku a při té příležitosti si na tvoření můžeme nasbírat plný košík barevného listí a nastříhat nějaké větvičky s plody. Vhodné jsou jeřabiny, šípky, hlohy, dříny a další. Jistě ve vašem okolí nějaké vhodné keře najdete.

Jako základ svícnu potřebujeme mělkou širší misku nebo větší talíř. My jsme zvolili mělkou formu na koláče. Listy vyskládáme kolem dokola po obvodu misky, aby vytvořily věnec. Nebojte se udělat hodně vysokou vrstvu, listy později menším talířkem zatížíme, vrstva se splácne a bude vypadat bohatě.

Menší listy si necháme na poslední horní vrstvy. Když máme všechny listy vyskládané, položíme do středu na listy menší skleněný talířek a vrstvu listí zmáčkneme, aby byl talířek stabilní. Doprostřed talířku postavíme větší svíčku.

Doma jsme měli jen hřbitovní svíčky v kalíšku. Jsou nižší, takže jsme svíčku ještě podložili malou keramickou miskou. Skleněný talířek listy zatíží a ochrání listy proti vzplanutí od svíčky.

Nakonec kolem svíčky rozložíme volně větvičky s plody, které jsme si také donesli z procházky. Pokud jsou větvičky delší, zakrátíme je dle potřeby nůžkami.

Svícen je hotový a připravený k zapálení. Jeho výroba nezabere víc než dvacet minut a je opravdu jednoduchá, společné tvoření tak děti nepřestane bavit.

Hotový svícen můžete použít na jídelní stůl a doplnit stylovým prostíráním, jako jsme vyráběli na Halloween.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.