Podzimní dekorace z filcu

Podzimní listí už je skoro opadané a květin do vázy ve volné přírodě pozvolna ubývá. Jak si vytvořit příjemnou podzimní atmosféru doma jiným způsobem než čerstvými květinami? Třeba pomocí vlastnoručně vyrobených dekorací ze zbytků filcu. Ukážeme si postup, jak vytvořit hříbek, barevný lístek a ježka.

Co budeme potřebovat:

  • menší kousky různobarevného filcu
  • výplňový materiál (vatelín, vatu, duté vlákno…)
  • jehlu, nůžky
  • barevnou vyšívací bavlnku
  • korálky, knoflíky na dozdobení
  • krejčovskou křídu nebo obyčejnou tužku na předkreslení tvarů na filc

Nejprve si rozmyslíme, jaké tvary bychom chtěli vytvořit. Podle toho si vybereme barvy filcu, na které si tvary předkreslíme. Každý kus budeme stříhat dvakrát – přední a zadní díl. Mezi díly vložíme kousek vatelínu nebo jiné výplně. Trochu „naducané“ vypadají lépe. Ideální velikost kousků je přibližně 4 – 8 cm. Menší dílky by se špatně sešívaly a větší by působily příliš humpolácky.

Houba

Jeden z dílů zvolíme jako vrchní/přední a ten před sešitím ozdobíme. Můžeme na něj přišít ozdobné korálky, knoflíky nebo menší kousky filcu, jako jsme to my udělali u houbičky. Pokud máme tvar z více dílků, např. u houby noha a klobouček, sešijeme tyto díly k sobě, abychom přední a zadní část měli vcelku.

Když jsme se zdobením dílků hotoví, položíme zadní část lícem dolů, doprostřed položíme vycpávkový materiál a navrch dáme ozdobený díl tak, aby ozdoby byly nahoře. Potom vyšívací bavlnkou dílky po obvodu sešijeme. Můžeme zvolit obyčejný rovný steh nebo si vyhrát s nějakým ozdobným. Protože jsme šití podzimních dekorací zkoušeli s dětmi, zůstali jsme u jednoduchého rovného stehu.

Ježek

Kromě houby jsme se pustili do ježka. Ježek má oko z korálku. Barevné knoflíky, které mají vypadat jako jablíčka na bodlinkách, přišíváme až jako poslední. Chceme je totiž umístit hodně na kraj, takže by nám při kompletování ježka překážely. Aby nebyl vidět uzlík na bavlnce, zapíchneme nejdřív jehlu v místě knoflíku na lícu, protáhneme dozadu, pak propíchneme zpátky do předu k uzlíku a teprve po tom navlečeme a přišijeme knoflík. Uzlík bude schovaný pod ním.

Barevný lístek

Jako poslední jsme vytvořili podzimní barevný lístek. Ten jsme ozdobili pouze vrstvením různě velkých dílků barevné plsti.

Hotové filcové dekorace jsme naaranžovali do květináčů s oblíbeným podzimním vřesem. Pokud byste chtěli dekorace zavěsit, vložte při sešívání mezi okraje dílků očko ze šňůrky a přišijte. Vytvoříte tak poutko pro zavěšení.

Práci s filcem zvládnou i mladší školní děti. Zkompletovat a ušít jeden tvar nám trvalo asi hodinu a užili jsme si společně příjemné odpoledne s tvořením a horkou čokoládou. :-)

Vymyslíte i jiné tvary? Dejte nám vědět na Facebooku nebo Instagramu, jaké podzimní filcové dekorace jste si vytvořili s dětmi u vás doma.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.