Překvapte své blízké osobním adventním kalendářem
21. 11. 2024, Jana, Dekorace, DIY, Sezóna, Vánoce, Výtvarné techniky, Zima
Adventní kalendář dnes můžete koupit naplněný čímkoliv, od tradičních čokolád přes kosmetiku až po adventní únikové hry a značkové hračky. Čím teda překvapit, aby nás čekání na Ježíška bavilo a otevírání okýnek bylo zase zastřeno tajemstvím a očekáváním?
Pojďte si s námi vyrobit osobní adventní kalendář. Naplnit ho můžeme motivačními citáty, vzkazy, úryvky z vánočních koled nebo jen vlastnoručními malinkatými obrázky či mini fotkami. Děti určitě více ocení tradiční náplně se sladkostmi či hračkami, ale pokud si lámete hlavu s adventním kalendářem pro muže, tohle je skvělá volba. A na variantu pro babičku můžete k tvoření přizvat i děti!
Tento článek vznikl ve spolupráci se značkou Pěnové hračky.
Co budeme potřebovat:
Na hlavní tvar kalendáře
- slabší karton
- samolepící pěnovku (já použila pěnový papír mix barev z Pěnových hraček)
- řezací podložku
- nůž,
- nůžky,
- tužku a pravítko
- disperzní lepidlo
Na dotvoření
- černý fix
- běžný bílý kancelářský papír
- papírovou malířskou pásku
- oboustrannou izolepu
Postup výroby adventního kalendáře
Tento výsledný kalendář je dlouhý cca 120 cm, v nejvyšší části má cca 30 cm. Vyrobený je ze tří dílů, aby mohl být zalomený a sám stál. Tvar kalendáře potřebujeme z kartonu vyříznout 2×. Celkem jsem potřebovala 120×60 cm kartonu. Tím, že je sestavený z několika dílů, mohla jsem použít menší kusy, například z krabice od sady na malování.
Může se vám zdát, že je hodně velký. Rozměr vychází z počtu okýnek. Těch potřebujeme minimálně 24. Aby byl kalendář bohatší, některá okna jsem nechala slepá, jen na ozdobu. Každé okýnko je minimálně 2×4 cm veliké, aby se do něj dalo pohodlně psát. Největší jsou dveře, zvolila jsem rozměr 4×7 cm.
Den 1: Výroba základního tvaru
Nejdřív si na karton předkreslíme tužkou tvar domečků a rozložení oken a dveří. Zkontrolujeme, jestli máme alespoň 24 oken a dveří.
Základní tvar si vyřízneme zalamovacím nožem. Potom ho položíme na další kus kartonu, obkreslíme a vyřízneme ještě jednou. Máme dva díly – přední, kde budou otevírací okýnka a zadní, na který budeme dovnitř psát adventní vzkazy.
Teď si na předním dílu vyřízneme okna. Obvod prořízneme skrz (červená plná čára). Tam kde budou panty, nařízneme jenom vrchní papírovou vrstvu kartonu ze zadní strany (čárkovaná červená čára). Je to proto, aby šla okna otevřít a karton se nelámal.
Den 1: Barevné prvky z pěnovky
Teď na přední díly uděláme základní fasády, střechy, okna a dveře ze samolepícího pěnového papíru. Pěnovka se dobře stříhá i řeže zalamovacím nožem, práce s ní je jednoduchá.
Výhodou oproti malování barvami na karton je rychlost práce, odpadá mokrý proces a taky to, že se nemusíte bát, že výsledek bude šmouhatý, nebo že barvy nebudou dost krýt. Navíc můžeme v rámci ekologie použít i potištěný karton, protože ho pěnovkou zakryjeme.
„S pěnovkou je práce rychlejší než s barvami, odpadá mokrý proces a schová se i potištěný karton.“
Domečky si nejdřív na pěnovky obkreslíme. Obkreslujeme části postupně, podle toho, jakou barvu chceme na domečky nalepit. Okýnka otevřeme a obkreslíme je taky, abychom je mohli vystřihnout.
Okna můžeme vystřihnout nůžkami nebo vyříznout podle pravítka zalamovacím nožem. Odřezky nevyhazujeme. Použijeme je později na dozdobení domečků.
„Odřezky a odstřižky pěnovky využijeme později ke zdobení domečků, nevyhazujeme je.“
Správný rozměr nálepek na oken získáme tak, že „fasádu“ po vystřihnutí přiložíme na zvolenou barvu pěnovky pro okna a dveře a otvory obkreslíme.
Jednotlivé díly postupně nalepíme na domečky. Než sundáme krycí folii na straně s lepidlem, vyzkoušíme si, že díl přesně pasuje na otvory, případně ještě upravíme.
„Nálepky na okna jsou u pantů o cca 2 mm kratší, aby šla okna otevírat.“
Nálepky na dveře a okna ustřihneme o cca 2-3 mm menší a nalepíme tak, aby u volného okraje pěnovka lícovala a u „pantu“ vznikla malá mezera, kde bude prosvítat karton. Okna by jinak nešla otevřít.
Den 1: Slepení obou částí
Když máme základní plochy polepené barevnými tvary, slepíme zadní a přední díl k sobě disperzním lepidlem. Na okna a dveře však lepidlo nenanášíme, potřebujeme je ponechat volné. Slepené díly zatížíme třeba knížkami a necháme pořádně zaschnout, ideálně přes noc.
Den 2: Detaily a zdobení
Teď se můžeme pustit do dozdobení našeho kalendáře. K tomu využijeme odstřižky a odřezky pěnovky, které nám zbyly z vyřezávání hlavních tvarů a oken. Využít můžete samozřejmě další materiály, jako filc, dřevěné výseky, třpytky, látku… Zkrátka co vás napadne. Na dozdobení můžeme přizvat i mladší děti, aby pomohly.
Můžeme vytvořit falešná okna, cihly, parapety oken a různé další prvky. Fantazii se meze nekladou.
Den 2: Náplň okýnek
Teď už zbývá jen dokončit okýnka. Fixem do nich vepíšeme vzkazy. Můžeme to pojmout vtipně, nakreslit malé obrázky nebo napsat malé vzkazy pro radost.
Den 2: Spojení v jeden celek
Předposledním krokem je jednotlivé díly domků spojit k sobě. Na podobné projekty se mi osvědčila papírová malířská páska.
Protože chceme, aby kalendář sám stál, potřebujeme, aby díly šly ohýbat a postavit v různých úhlech. Před slepením tedy díly přiložíme k sobě. Nedáváme je ale těsně k sobě, necháme mezi nimi mezeru cca 5 mm. Díky tomu budeme moct s díly pootáčet. Spoj slepíme a přidáme ještě přelepky křížem, aby se hřbet zpevnil.
Den 2: Číslování
Posledním krokem jsou čísla políček. Připravíme si na to proužky z papíru. Ty nám poslouží také k tomu, aby šla okýnka otevřít a nemuseli jsme je páčit nožem nebo něčím podobným.
Okna jsou minimálně 2 cm široká. Proto jsme zvolili pruh papíru 2 cm široký a 2+2 cm dlouhý. V půlce ho přehneme a připravíme si takové fajfky.
Fajfky z papíru vlepíme oboustrannou izolepou na vnitřní stranu otevírací části na prostředek křídla okna nebo dveří, aby druhá půlka s číslem trčela kolmo vzhůru. Pak můžeme okýnka zavřít a obdarovaný je bude za moct za čísla otevřít, až přijde ten správný den.
A máme hotovo! Zbývá už jen kalendář do první adventní neděle schovat a pak s ním své blízké podarovat.
Počítejte s tím, že výroba kalendáře zabere minimálně dva dny, protože slepené díly musí zaschnout, než budete pokračovat ve zdobení.
Určitě vás napadne spousta vylepšení. Bylo by možné třeba ozdobit i hrany domečků nebo zadní stranu, zdobení víc vrstvit nebo z bílé pěnovky vystřihnout nepravidelné tvary, které by vypadaly jako sníh.
Přidejte se k nám na Instagramu a sdílejte své adventní kalendáře s označením @diycesky.cz. A klidně nám napište, jak vám to šlo a co se skrývá v okýnkách.
Pošlete nám svoje nápady nebo fotky hotových kalendářů. A nebo nám prostě jen napište, jak se vám adventní tvoření dařilo.
Chtěli byste si vyrobit trochu tradičnější adventní kalendář se sladkostmi či drobnými dárečky? Máme pro vás hned několik návodů.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat:
Kategorie
Advent adventní kalendář pěnová guma Pěnovka Vánoce vánoční dekorace