Přírodní konfety v kornoutu na svatbu

Ačkoliv svatební tradice se mění, házení rýže či květinových konfet na novomanžele po obřadu většinou zůstává. Na mnoha svatebních místech je však házení rýže zakázáno. Příjemnější, voňavější a ekologičtější variantou bývají sušené květy. Připravila jsem tipy jak na sušení, tak návod na výrobu papírových kornoutů.

Tradice házení rýže nebo květů na svatbách sahá až do starověku a symbolizuje plodnost, štěstí a prosperitu novomanželů. Rýže byla často volena pro svůj význam hojnosti, zatímco květiny přinášely krásu a vůni do svatebního obřadu. Dnes se stále více párů přiklání k přírodním konfetám, jako jsou sušené květy, které jsou ekologickou a esteticky příjemnou alternativou k rýži, která nedělá dobře ptactvu.

Za krásné fotky ze svatby a za možnost jejich použití do článku děkujeme fotografovi Josefovi Havlínovi.

Sušené květy jako náplň

Pokud máte dostatek času a trefíte se do vhodného ročního období (nebo máte dobré kontakty u dvanácti měsíčků), můžete si květy sami nasbírat a usušit. Druhou variantou je květy koupit už usušené, není to však úplně levná varianta.

Tipy pro sušení květin

Pro sušení vyberte si květiny, které jsou čerstvé a bez poškození. Mezi nejlepší květiny pro sušení patří růže, levandule, měsíček, heřmánek a hortenzie.

Pokud máte opravdu hodně času, využijte pro sušení metodu vzdušného sušení:

  1. Vytvořte malé svazky květin a pevně je svažte gumičkou nebo provázkem.
  2. Zavěste svazky květin hlavou dolů na suchém, tmavém a dobře větraném místě. Tma pomůže uchovat barvu květů.
  3. Nechte květiny sušit několik týdnů, dokud nejsou zcela suché. Čas sušení se může lišit podle typu květin a podmínek prostředí.

V případě, že tolik času nemáte, můžete si pomoci troubou či domácí sušičkou potravin:

  1. Vyberte si květiny, které chcete sušit, a odstraňte přebytečné listy. Pokud jsou květiny velké, můžete je rozdělit na menší části.
  2. Předehřejte troubu na nejnižší možnou teplotu (většinou kolem 50°). Sušička umí i teploty kolem 35-40°C.
  3. Do trouby položte květiny na pečicí plech pokrytý pečicím papírem nebo na mřížku, která umožní cirkulaci vzduchu kolem květin. V sušičce rozložte na mřížky.
  4. Vložte plech nebo mřížku do trouby. Nechte dvířka trouby mírně pootevřená, aby mohla unikat vlhkost. Sušte květiny 1-2 hodiny, kontrolujte je každých 30 minut. Doba sušení se může lišit podle typu květin a jejich vlhkosti. V sušičce s nižší teplotou to bude trvat 2-4 hodiny.

Kolik kornoutků vyrobit?

Trochu jsem si na začátku lámala hlavu s tím, kolik kornoutků vlastně udělat. Na obřad se očekávalo přibližně sto hostů, ale s Katkou jsme se shodly, že není potřeba mít pro každého vlastní kornout. Byly jsme také limitovány množstvím květů, které byly vlastnoručně sbírané a sušené.

Na obřadu se potvrdilo, že ne všichni toužili květy házet a vůbec nebyl problém, když kornoutek dostali třeba do dvojice. Kromě toho jsme další (především ty nejmenší) svatebčany vybavily i stužkovými mávátky. Každopádně pro 100 svatebčanů bych příště volila něco mezi 40 a 50 kusy kornoutů.

Výhoda je, že kornoutky můžete připravit i několik týdnů dopředu, nastohovat je do sebe a snadno převézt. Sušené květy do nich nasypete až těsně před obřadem, což je záležitost na pár minut.

Na výrobu přírodních konfet budeme potřebovat

  • sušené květy
  • hnědý přírodní papír (na 1 kornoutek počítejte rozměry 16×16 cm)
  • lepicí pásku (například dekorační washi pásku) či samolepky
  • nůžky

Hnědý recyklovaný papír se hodí pro svatby s přírodním či rustikálním laděním. Zvolit můžete také potištěný papír s květinovým motivem pro více barev a vzorů. Ujistěte se, že papír má dostatečnou gramáž, aby kornoutky dobře držely tvar.

Pro přírodní konfety můžete použít sušené růže, levandule, okvětní lístky pivoněk nebo i jiné květy. Důležité je, aby květy byly dobře vysušené, aby se nerozpadaly a nezanechávaly skvrny.

Postup

Na kornoutky si nastříháme čtverce z papíru o rozměru 16×16 cm.

TIP: Vzhledem k tomu, že kornoutků nejspíše budete vyrábět větší množství (20 a více kusů, my jsme měli asi 30), zkuste si nejdříve nastříhat zásobu čtverců a pak se pustit do rolování, než dělat kus po kusu. Pokud máte i nějaké pomocníky, je fajn se jednotlivé úkoly rozdělit. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že formou manufaktury to jde mnohem rychleji.

Začneme rolovat z jednoho rohu.

Srovnáme, aby dole nebyla příliš velká mezera a vnější okraj zahneme dovnitř. Tím vyhladíme a srovnáme zakončení kornoutku.

Nakonec po okraji zalepíme washi páskou či samolepkou.

TIP: Pokud nemáte po ruce washi pásku, sáhněte po klasické izolepě a překryjte ji stuhou, krajkou nebo přírodním provázkem. Každá varianta dodá kornoutkům jiný vzhled. Dobře si vyzkoušejte, aby vám kornoutky držely.

Kornoutky naplníme sušenými květy a nachystáme do hezké papírové krabice (stačí obalit obyčejnou krabici balicím papírem) či dřevěné bedýnky.

Jak vyrobit vlastní samolepky

Snadno to zvládnete třeba v online grafickém nástroji Canva. Pro zjednodušení pro vás máme šablonu pro tisk 24 kusů samolepek.

Pak už stačí jen samolepicí papír a klasická tiskárna. Na naší šabloně je na jednom archu A4 celkem 24 samolepek o průměru 4 cm, takže vynásobte potřebným počtem kusů. Raději mějte nějaké navíc. Můžete ja pak dát volně k odběru svatebním hostům buď jako památku, nebo třeba pokud si od nich necháváte plnit fotoalbum.

Hotové samolepky je pak nutné vystřihnout nůžkami, nebo si můžete ušetřit práci kruhovou řezačkou či řezacím plotrem.

Jak velké samolepky vyrobit?

Na velikost kornoutků výše jsme zvolily kruhové samolepky o průměru 4 cm, což je tak akorát, aby kornoutek opravdu držel a zároveň samolepka nebyla příliš dominantní.

házení květinových konfet
foto: Josef Havlín

Zajímají vás další návody na svatbu? Tak sledujte náš svatební seriál.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.