Proměna pokoje (1): Malování

Základem správně sladěného pokoje je barva, a proto se dnes vrhneme na výmalbu. Hezky krok za krokem. Podívejte se na proměnu před a po. Proměna pokoje nemusí být až zas tak nákladná záležitost, jak si většina lidí myslí. Nejdražší komponent je v tomto případě barva na zeď.

Vymalování pokoje

Na vymalování pokoje budete potřebovat:

 • silného pomocníka
 • barvu /  barvy na zeď do interiéru
 • papírovou lepicí pásku – 45 – 90 Kč
 • hromadu novin
 • 2 papírové krabice (z obchodního řetězce)
 • fólie na zakrytí nábytku – 30 Kč
 • štětec
 • váleček na barvu
 • mřížka na váleček s brvou

Kde a kolik barvy?

Připravte se, že malování pokoje může trvat i celý víkend, zvlášť pokud bude ošklivé počasí nebo budete přemalovávat barevnou stěnu na jinou barvu. Malířskou barvu kupujeme podle metrů čtverečních stěn (nezapomeňte na strop). Pokud máte stěny, které vám dají dohromady 55 m2, pak si kupte raději barvu na 60 – 70 m2.

Pokud máte bílý pokoj a chcete vymalovat nějaké stěny barevně, stačí si koupit bílou barvu na 1 vrstvu a barevnou na dvojitý nátěr. Pokud máte barevné stěny a chcete se jich zbavit, musíte barevné stěny nejdříve přetřít bílou a následně 2 vrstvami jiné barvy.

Barvy je nejlepší koupit již míchané, například v Bauhausu, kde vidíte na vzorníku přesnou výslednou barvu po zaschnutí. Barva drží tón i několik let a nezesvětlá. Tyto barvy jsou sice trochu dražší, ale investice se opravdu vyplatí. Znám několik lidí, kteří si koupili „předmíchané barvy“ a barva pak vypadala úplně jinak než na etiketě. Vsaďte na jistotu.

Postup malby

 1. Veškerý nábytek odsuneme od stěn a zakryjeme ho fólií. Nejlepší je zakrýt i podlahu fólií, protože budete s barvou kapat.
 2. Oblepte rámy oken, papírovou páskou, popřípadě lišty u země a vše, co nechcete následně drhnout.
 3. Barva se většinou musí trochu zředit vodou (až 10 %). Kbelík s barvou vložte na rozloženou papírovou krabici a do druhé odkládejte nářadí (štětce a váleček).
 4. Začněte malovat strop válečkem na tyči. Váleček namočíme do barvy, přes mřížku ho nad barvou projedeme. Tím odstraníme přebytečnou barvou.
 5. U stěn vždy první vymalujeme rohy štětcem a zbytek válečkem.
 6. Pokud chcete malovat 1 -3 barevné stěny, musíte po zaschnutí první vrstvy bílé oblepit strop papírovou (malířskou) lepicí páskou i hrany přechodů stěn. Děláme to proto, abychom si nezašpinili jinak barevné stěny.
 7. Po zaschnutí barvy nanášíme teprve druhou vrstvu. Nejprve vymalujeme štětcem v okolí pásek a poté velkou plochu válečkem.
 8. Pásky strháváme po zaschnutí barvy.

Jaké barvy zvolit?

Je důležité si uvědomit, že všeho moc škodí. Strop se zásadně maluje jen bíle, pokud netvoříte v bílém pokoji tmavě modrou noční oblohu. Když chcete vymalovat barevně v malém pokoji, vymalujte jen jednu boční stěnu, tak zachováte pokoj opticky větší. Když máte pokoj kolem 25 m2, pak můžete malovat 2 stěny barevně takzvaně do „L“.

Při výběru barvy nezapomeňte myslet na to, v jakém stylu chcete mít pokoj a zda budete měnit nábytek či nikoli.

V ložnici mám starý dřevěný nábytek a nechci se ho zbavit

V tomto případě to bude chtít několik změn. Pokoj by měl mít 2- 3 stěny bílé a jednu barevnou ve světlém pastelovém tónu (modré, růžové nebo fialové). Dřevěný starý nábytek se oživí voskovým nátěrem. Voskový nátěr se prodává ve spreji v drogerii. Na dřevo nastříkáte roztok a po chvíli tekutinu setřete. Dřevo pak ztmavne a leskne se. Ložnice se dá pak doplnit předměty v retro stylu.

Mám ložnici se světlým nábytkem

Když máte všechen nábytek ve světlých (bílých) barvách, pak můžete 1 až 2 stěny vymalovat sytou barvou. Nebo vymalovat 3 stěny ve světlém odstínu a 1 v tmavém odstínu téže barvy. Například světle okrovou a okrovou. Ložnice pak bude mít úplně jiný styl.

Chci pokoj ve stylu DIY 

Nejvhodnější barva k DIY pokoji je podle mě světlá pastelově modrá nebo růžová či fialová. DIY projekty bytového designu často pracují se dřevem, třeba pokud uvažujete o posteli či jiném nábytku z palet. V kombinaci dřeva a pastelově zelené by pokoj mohl za chvíli vypadat jako les. Nepochybně pro milovníka přírody by to byla skvělá volba.

Chtěla bych pokoj v retro stylu

Není retro jako retro. Pokud se jedná o předválečný anglický retro styl, pak je velmi snadné sehnat dekorace. Barvy pak volíme ve starorůžové nebo světle modré. V pokoji by neměly chybět kovové doplňky a kovová postel.

Před

pokoj_pred
Pokoj v africkém stylu měl 4 žluté stěny a bílý strop.

Po

pokoj_po
Pokoj není v žádném stylu, změna barvy opticky zvětšila pokoj.
Máte také hezky vymalovaný pokoj? Podělte se o to s ostatními a nahrajte fotku do naší Výzvy na Facebooku.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.