Pštrosí kraslice

V našem prvním VLOGu jste viděli pštrosí vejce. V tomto příspěvku se dozvíte, jak z něj vznikla kraslice. Na co si dát pozor a kde sehnat motivy.

pstrosi_kraslice_02
Náš druhý VLOG navazuje na video, kde jsem ukazovala pštrosí vejce, které jsem dostala vyfouknuté od naší sousedky. Otázkou bylo, jak vejce nazdobit. Nápad byl jasný, použít všechny silné zbraně internetu! Google, Pinterest, Seznam i Youtube těžce zklamali. Co tam najdete? Maximálně tak ukrajinská, srbská či ruská pštrosí vejce. Jenže my jsme v Čechách, takže chceme české motivy. Což byl téměř neřešitelný problém. Kde nic tu nic. Nakonec jsem převzala motivy z českých kraslic a jednu květinu z Pinterestu.

Reliéfní vosková technika

Při hledání nových technik jsem narazila na voskovou batiku (vejce se nazdobí voskem, obarví se ve studené lázni a poté se vejce nahřeje nad plamenem a vosk se setře) a na reliéfní voskovou techniku (vosk s voskovkou tvoří zdobení), kterou používáme i my (video).

Jak nazdobit vejce

„Velká“ studie na Pinterestu ukázala, že vejce se rozdělí z pravidla na polovinu nebo na čtvrtiny krajkou a zbytek se dozdobí květinou. Také se ukázalo, že vejce, která jsou zdobená maximálně třemi barvami, vypadají nejlépe. Mně osobně se líbí dvoubarevná vejce a to tmavý a světlý odstín téže barvy.

Nejlepší je si vybrat vzor ze slepičího vejce a ten opakovat kolem dokola. Tím vytvoříte krajku. Nebojte se vzory z menších vajíček víc dozdobit nebo zvětšit, popřípadě zkombinovat jich více dohromady. Na slepičím vajíčku na to místo není, ale na pštrosím se můžete vyřádit.

Středová květina se zpravidla dělá tak, že si zvolíte základní květinu a postupně kolem dokola na ní nabalujete další ornamenty. Třeba i další květiny. Je to velmi podobné háčkování kulaté dečky. Začnete ze středu a postupně nabalujete další řady.

Ukradená část z Pinterestu

Slíbené kradení z Pinterestu ve videu je tady.

Pštrosí kraslice
Pštrosí vejce – středová květina

Fotogalerie

Video VLOG

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.