Quiet Book – textilní knížka plná aktivit

Látková knížka plná zábavných úkolů pro děti – to je quiet book. Zabaví děti doma i na cestách a vytvořit ji není nic složitého, přesvědčte se sami.

Quiet Book si můžete nechat ušít na míru, můžete si objednat sadu „sešij snadno a rychle“ nebo si můžete koupit prefabrikát v obchodě a pět dětí na nádraží bude mít stejnou. Nebo můžete překonat strach a obavy a pustit se do tvorby sami. ;-)

Co budeme potřebovat

 • ze všeho nejvíc spoustu času a horu trpělivosti :-)
 • pevnější látku na podkladový čtverce
 • látku na podšití čtverců (výplň) – použila jsem sterilní čtverce netkané látky z prošlé autolékarničky
 • spoustu kousků látky a barevného filcu
 • stužky, šňůrky, krajky
 • lemovku na začištění okrajů
 • knoflíky, patenty, zipy, zapínání, korálky…
 • nitě, špendlíky, stehovací nit, jehly, nůžky
 • šicí stroj
 • prostě všechno co vás napadne a jde to přišít

Jak na to

U téhle knížky je opravdu hodně důležitá příprava. Sama jsem si ověřila, že na improvizaci není prostor. Té jsem si užila dost s napravováním toho, co se nepovedlo, přestože jsem si vše rozkreslila.

Rozmyslete si dobře velikost knížky. Quiet books, které jsem viděla, měly dost často rozměr A4. Chtěla jsem vytvořit něco menšího, aby se to vešlo do běžné kabelky. Zvolila jsem rozměr základního čtverce 15×15 cm. Po zkušenosti s šitím quiet book si myslím, že je to nejmenší možný rozměr, aby dílečky šly ještě vystřihnout a sešít. Nevlastním raznici na filc, takže vše je stříhané malými krejčovskými nůžkami nebo manikúrními špičatými nůžkami.

Připravte si rozkreslení jednotlivých listů. Jaké by měly obsahovat úkoly? V jakých základních barvách? Které doplňkové materiály budou potřeba? (knoflíky, patenty…..)

Q_001

Když je vše rozmyšlené, začneme hlavními čtverci. Volte jednobarevné nebo drobný nenápadný vzor, vyniknout by měly úkoly na listech a ne poklad. Každý list by se měl skládat nejméně ze tří vrstev – podkladová látka pod aktivity + výplňový materiál + podkladová látka pod aktivity další stránky. Nepodložené čtverce látky by byly příliš slabé a měkké a nedržely by rovně jako stránka knihy.

Abych využila domácí materiál, použila jsem jako výplňový materiál netkanou textilii ze sterilních šátků z autolékárničky s prošlou expirací. Tento materiál je slabý, takže jsem použila na jeden list čtyři vrstvy – podkladová látka stránky+ výplňový materiál na každou stránku.

Nejprve si sešpendlete každou stránku zvlášť, tedy podkladovou látku + jednu vrstvu výplňového materiálu. Potom každou stránku sestehujte a po okrajích prošijte na stroji. Doporučuji prostehovat a teprve po tom sešít, aby se vrstvy při sešívání proti sobě neposunuly.

Q002

Jako další krok je příprava dílků pro aktivity. Připravíme si jednotlivé dílky podle rozkresu, rozmístíme na podkladovou stránku a přišpendlíme. Dílky pro pevné přišití si přistehujeme a po té přišijeme.

Q003

Q004

Když jsou všechny stránky připravené, je na čase sešít je do listů. Nachystáme si stránky, jak by měly jít za sebou. Stránky sešpendlíme, prostehujeme a prošijeme. Okraje začistíme lemovkou.

Q005

Q006

Přední a zadní list jsem zvolila větší a jednobarevné. Mají tvořit obal knížky. K vnitřním listům jsem přišila pásky v barvě lemovky. Za tyto pásky sešijeme později listy do hřbetu. Nesešíváme rovnou listy, aby šly snadno obracet. Místo sešívání za pásky do hřbetu můžeme zvolit třeba kroužkovou vazbu.

Q007

Q008

Všechny stránky si přiložíme hřbetem k sobě a sestehujeme je. Teprve po tom hřbet prošijeme na stroji. Je to už vcelku silná vrstva. Bez sestehování by se stránky rozjely.

Q009

Hřbet začistíme lemovkou stejně jako jsou začištěné jednotlivé listy.

Q010

Jako poslední je dobré vyřešit zapínání knížky. Zvolila jsem očka a knoflíky, aby byla knížka barevná. Stejně dobře by bylo možné použít třeba pásek zapínaný na patent.

Q011

Q012

Před předáním dětskému čtenáři nezapomeňte odzkoušet, jestli všechny drobné části dobře drží.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tipy na závěr

 • stehujte, stehujte, stehujte
 • na drobné dílky volte pokud možno látky, které se netřepí, velmi špatně se lemují
 • patenty a knoflíky přišívejte opravdu pevně
 • drobné nedostatky a křivosti šití děti určitě řešit nebudou ;-)

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.