Recenze workshopu Minizahrádky v Zahradnictví Chládek

Jestli sledujete naše Stories na Instagramu, tak jste možná zaznamenali, že jsem byla na workshopu v Zahradnictví Chládek. Jak workshop probíhal? A stál opravdu za to? Přečtěte si krátkou recenzi.

K Vánocům jsem dostala poukaz na workshop do Zahradnictví Chládek. Moc jsem se na kurz těšila! Vlastně jsem si říkala, jestli mi vůbec budou dvě hodiny na celou minizahrádku stačit. Workshop začínal přímo v zahradnictví v pražských Střešovicíchv pět hodin odpoledne, což si myslím, že je čas, kdy většina lidí teprve končí v práci. I já jsem musela vyrazit o dost dříve. A ne všichni bohužel mají tu možnost odejít z práce dříve.

Do zahradnictví jsem dorazila asi 20 minut před začátkem workshopu. Vše už bylo perfektně připraveno – dlouhý stůl pro přibližně 15 účastníků, u každého místa byly přichystané dva velké květináče, tavná pistole a uprostřed různé kamínky, kousky kůry a další malé dekorace.

IMG_6632

Věkové rozpětí účastníků, kteří se pomalu začali scházet, bylo opravdu široké – od malých dětských pomocníčků až po aktivní důchodkyně.

Workshop začal načas, na úvod se nám představily tři zaměstnankyně zahradnictví, které nám rády se vším v průběhu poradí. Nejdříve jsme dostali informace o tom, co všechno je v ceně voucheru (2 keramické květináče, 5 pokojových minirostlin, drobné dekorace, substrát) a jak si můžeme dokoupit další komponenty do minizahrádek (lavičky, stolky a další mini dekorace).

Dále nám nechali kolovat zalaminované papíry s vytištěnými fotografiemi minizahrádek pro inspiraci. Bohužel to nebyly nafocené výtvory z předchozích kurzů, ale pravděpodobně fotky stažené z internetu, navíc ve špatné kvalitě. Osobně bych  mnohem více ocenila nápady s materiálem, který je dostupný na workshopu.

Netrpělivě jsem čekala, kdy konečně zaboříme ruce do hlíny. Do začátku jsme dostali radu, že máme díry v květináčích překrýt malým kouskem střepu z rozbitých květináčů, které zde byly připravené jako dekorace do minizahrádek, a teprve potom začít drenáží. A až na drenáž že přijde samotný substrát.

IMG_6634

Předpokládala jsem, že až budou mít všichni tento základ hotový, budeme společně pokračovat, ale po chvíli jsem pochopila, že právě začala „volná zábava“. Každý si už měl dál tvořit podle sebe. Žádné další tipy ohledně výběru rostlin, jejich rozmístění nebo kompozice jsme už hromadně nedostali.

IMG_6635

Zaměstnankyně zahradnictví nám samozřejmě byly k dispozici a velmi ochotně nám odpovídaly na případné otázky. Ale od workshopu jsem očekávala něco více. Třeba nějaké rady, tipy, zkušenosti čeho se vyvarovat, zkrátka trochu organizovanější přístup. Nebo alespoň pokyny, jak se o rostlinky starat.

FullSizeRender 4

Takže ve výsledku jsem si spíše jen zaplatila 5 rostlinek, dva květináče, drenáž, substrát a pár kamínků. Nezískala jsem skoro žádnou přidanou hodnotu oproti tomu, kdybych si nakoupila potřebné věci a zahrádku si vytvořila doma, což si myslím, že je velká škoda. Potenciál tu určitě je! Jako jedinou výhodu vidím to, že bylo vše připravené a na konci jsem nemusela řešit úklid pracovních pomůcek.

Celkově tedy tento workshop hodnotím na 47 %.

Tak tady máte alespoň moje tipy k minizahrádkám, na které jsem si přišla sama

  1. Počítejte s tím, že výsledná zahrádka bude vážit i několik kilogramů – samotné květináče něco váží, plus hlína a kamínky. Takže pokud zahrádku vytváříte daleko od místa, kde ji nakonech chcete umístit, nezapomeňte promyslet, jak ji tam dostanete!
  2. Ozdobit můžete i samotné květináče. Mě to napadlo až ve chvíli, kdy jsem už v nich měla nasypanou hlínu a navíc jsem stejně neměla k dispozici žádné barvy. Hezky by se na to dala použít decoupage (ubrousková) technika.
  3. Všechny komponenty si nejdříve nanečisto rozprostřete do výsledné kompozice. Tím nemyslím jen květináče a rostlinky, ale i kamínky, kůru a další. Uvidíte, jestli vám všechno k sobě ladí.
  4. Zjistěte si, jak se o rostlinky starat – jak daleko vůbec je vysadit od sebe, jak zalévat a podobně.
  5. Nesnažte se použít úplně všechno, co jste si připravili. Zkuste třeba nějakou minimalistickou zahrádku :))

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.