Renovace obkladů snadno a rychle. Zkuste samolepky na kachličky

Vždycky jsem toužila mít v kuchyni či koupelně takové ty krásně malované čtvercové kachličky. Ty ale něco stojí, a navíc bych musela bourat, lepit a spárovat. Naštěstí jsem ale objevila samolepky na dlaždice, které za zlomek ceny udělají podobnou parádu.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Bonami.cz.

Budeme potřebovat

  • samolepky na kachličky v potřebném rozměru a počtu (já jsem si vybrala na Bonami.cz)
  • odmašťovač
  • hadřík
  • nůžky / odlamovací nožík
  • stěrku (třeba na dort)
  • staré noviny
  • pravítko
  • tužka
  • bude se hodit: obrysová šablona

Jak na renovaci kachliček pomocí samolepek

Výběr samolepek nebyl vůbec lehký, protože na Bonami mají spoustu krásných vzorů. Protože se mi ale strašně moc líbí takové ty portugalské dekory, objednala jsem nakonec sadu 60 nástěnných samolepek Ambiance Wall Decal Cement Tiles Riana (mají je ve dvou velikostech). Důležité je si hlavně změřit velikost stávajících dlaždic, abyste vybírali ze správných rozměrů. Většinou se prodávají ve velikosti 10×10 cm nebo 15×15 cm, ale můžete narazit i na jiné. Tak raději dvakrát měřte a jednou kupujte. :)

Příprava podkladu je základ. A proto je potřeba obklady co nejlépe odmastit. Vystačíte si s klasickým kuchyňským odmašťovačem, nebo sáhněte po přípravku Denas, ten se osvědčil mně. V kuchyni, hlavně kolem sporáku, bude potřeba více přitlačit (možná budete muset použít i drátěnku), abyste povrch dobře odmastili. Tento krok opravdu nepodceňujte.

Podklad musí být před lepením samolepek úplně suchý. Pokud máte na zdi, kam budete chtít umístit samolepky, nerovnosti jako zásuvky, vypínače, vodovodní baterie, apod., využijte čas, kdy zeď schne, a připravte si šablony na výřezy do samolepek. Velkým pomocníkem bude obrysová šablona, ale zvládnete to i bez ní.

POZOR! Pokud budete manipulovat s elektrickými součástmi, vypněte si proud (pojistky)! Co jde, tak odšroubujte nebo sundejte ze zdi.

Ze starých novin si vystřihněte velikost samolepky. Naměřte si vzdálenosti a velikosti vypínačů (případně použijte obrysovou šablonu), přeneste je na novinový papír a vystřihněte. Pro kontrolu přiložte výslednou šablonu na danou dlaždici, jestli vše opravdu sedí.

TIP: Označte si vždy na výstřižku šablony, ze které strany ji máte použít a která strana je spodní a která horní (já si na ni vždy nakreslila šipku nahoru), ať samolepku nevystřihnete obráceně.

Po uschnutí podkladu je na řadě lepení. Pokud máte v archu různé vzory dlaždic, doporučuji si alespoň trochu dopředu rozvrhnout, kam kterou samolepku dáte, ať se vám stejné vzory neopakují příliš blízko u sebe (pokud to samozřejmě není záměr). Na samotné lepení je nejlepší, když si seženete ještě jeden pár rukou. Nám s Katkou (tímto moc děkuji za pomoc) se nejvíce osvědčilo, že jedna držela u horního okraje samolepku a druhá ji hladítkem přitiskávala odshora dolů, zatímco ta první odrolovávala lepicí vrstvu.

V sadě se samolepkami sice většinou nějaké hladítko dostanete, v mém případě to byl jen silnější karton, který byl kratší, než samotná samolepka, takže jsem hledala něco trochu lepšího a vzpomněla jsem si na stěrku na dorty (na takové ty potahovací hmoty). Je z plastu, poměrně pevná, ale pružná a delší, než samolepka, kterou jsme díky tomu nalepily po celé šířce najednou.

Jak se o samolepky starat

Upřímně, měla jsem dost strach, že se samolepky budou odloupávat a celá práce přijde vniveč. Nicméně už je v kuchyni mám asi dva měsíce, dokonce i za sporákem, a pořád skvěle drží. Kdybych chtěla, tak je samozřejmě v rohu odloupnu, ale samy od sebe zatím drží.

Údržba je také jednoduchá: Když je potřeba, opatrně je otřu navlhčeným hadříkem, případně hadříkem s troškou saponátu na nádobí.

O tom, jak natřít kuchyňské skříňky se dozvíte v některém z dalších článků ze seriálu Bytové proměny.

Baví vás tyto bytové proměny? Tak to by vás mohl zajímat celý náš seriál o renovacích.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.