Rydla

Co je to rydlo a k čemu se používá?

Rydlo je specifický nástroj pro výtvarnou techniku nazývanou linoryt. Jedná se o nástroj s kovovým hrotem a dřevěnou rukojetí. V obchodech narazíte na rydla různých typů a kvalit.

Druhy rydel

Rydla mají různý tvar. Podle toho, co s nimi chceme dělat, si zvolíte tvar. Český výrobce Šerák nabízí rydlo ve tvaru V, U a |_|. Při čemž lze zakoupit i sady s pěti a více výměnnými násadkami rozličných tvarů. Podle mě si vystačíte s rydly U a V. Tyto typy rydel prodávají v různých velikostech.

Rydlo tvaru V

Je to základní tvar rydla. Provádí se s ním jemné vrypy například ohraničování nebo šrafování. Pokud chcete začít výrobu linorytu, toto rydlo vám nesmí chybět ve vaší sbírce.

Rydlo typu V

Rydlo typu U

Je to jeden ze základních tvarů. Používá se na vyrývání větších ploch. Šlo by použít i rydlo typu V, ale zaprvé byste si ho zbytečně ztupili a za druhé by vám to trvalo neuvěřitelně dlouho. S rydlem typu U se ryje velmi pohodlně a rychle.

Rydlo typu U

Rydlo typu |_|

Je to rydlo, které je spíše nadstavbou. Používá se na vyrývání velkých ploch. Po použití tohoto rydla vám nezbydou typické malé čárky v čistých plochách, jako po rydle typu U. Záleží na tom, co chcete tvořit. Někomu vedlejší efekt nevadí (například zář slunce) a někomu ano.

Kvalita rydel

Ve výtvarných obchodech můžete koupit již zmiňované sady s výměnnými násadkami, které stojí od 98 Kč do 180 Kč.  Když bych si měla vybrat, tak bych asi volila sadu s dřevěnou rukojetí nikoliv v umělohmotnou. Dále si můžete koupit rydla od ŠERÁKa, která jsou kvalitní a dají se i brousit. Jsou ostrá, a pokud jste je někdy vyzkoušeli třeba v lidové škole umění, už nebudete chtít používat jiná. Já jsem se rozhodla pro rydla ŠERÁK, která jsou ručně vyráběná a kvalitní. Jedno rydlo stojí přibližně 250 Kč.

Pro výrobu razítek, bych doporučovala levnější rydla s násadkami. Pokud plánujete dlouhodobé využívání rydel i na linoryty, doporučovala bych vám do nich investovat. Určitě se to vyplatí.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.