Sketchnoting pro začátečníky

Méně psát, víc kreslit a ještě více si zapamatovat. I tak by se dal popsat sketchnoting, kreativní metoda, jak si pomocí grafických značek a jednoduchých obrázků psaní poznámek zkrátit a zpřehlednit. Pomůžeme vám začít se sketchnotingem!

Co přesně je sketchnoting a jak ho využít naplno?

Slovo sketchnoting se skládá z anglických slovíček sketch (skicovat) a note (poznámka). Už název napovídá, že se jedná o způsob, jak si poznámky tak trochu kreslit. Je totiž dokázáno, že text kombinovaný se symboly a grafickými značkami lidský mozek zpracovává snáz než dlouhé statě samotného textu.

Tuto metodu využijí třeba studenti k oživení a zpřehlednění poznámek z přednášek, aby se jim z nich lépe učilo. Dá se využít i v práci. Poznámky kombinované s obrázky používají často k popisu svých návrhů a myšlenek architekti a designéři, ale třeba i kreativci z marketingu při přípravě kampaní.

A jak můžeme sketchnoting využít i v běžném životě? Třeba, když si u televizního pořadu chcete rychle zapsat kuchařský recept, popsat partnerovi cestu k vám do práce nebo někomu něco vysvětlit a slova nestačí, zahlédnete zajímavý tvořivý postup ve stories na Instagramu, děláte si poznámky z nějakého online webináře nebo používáte seznamy úkoly, tzv. ToDo Listy. Využití je prostě spousta.

Dobrá zpráva je, že nemusíte umět vůbec kreslit, abyste mohli sketchnoting zkusit nebo používat. Ve většině případů jsou poznámky určeny pouze vám. Ale dost teorie a pojďme si to rovnou zkusit a podívat se, jak můžou takové skicované poznámky vypadat.

Co budeme potřebovat:

  • papír na poznámky (je úplně jedno jestli čistý list, linkovaný sešit, čtverečkovaný nebo tečkovaný blok, prostě papír, na který obvykle píšete poznámky)
  • tužku (pro začátek stačí ta propiska, kterou zrovna píšete a obyčejná tužka, pokud u sebe nosíte pouzdro s psacími potřebami, můžete využít i barevné tužky)

Grafické prvky

Základní tvary

Pro doplnění textu používáme základní tvary a jednoduché obrázky. Důležité je použít takové obrázky, které kdykoliv později pochopíme. Zkuste si nakreslit pár základních obrázků, které byste mohli v budoucnu využít. Vedle tvarů jako je kruh, čtverec nebo trojúhelník si nakreslete třeba obrázky nádobí a surovin pro kuchařské recepty, auto, semafor a domeček pro popsání cesty nebo nůžky a jehlu pro postup šití.

Kolektory obsahu

Pro oddělení nebo zvýraznění textu je dobré používat tzv. kolektory obsahu. To jsou různé rámečky, bubliny, boxy, prostě ohraničení.

Spojovací prvky

K provazování textu nebo celých odstavců se hodí různé šipky a čáry. Použít můžete také třeba časové osy.

Písma

Pro nadpisy nebo zdůraznění důležitých slov zužitkujeme různé způsoby psacího i tiskacího písma.

Další prvky

Využití najdou také odrážky, hvězdičky, grafy a různé další prvky, které vám budou v textu dávat smysl.

A jak může třeba vypadat zápis s pomocí sketchnotingu? Tohle jsou moje poznámky z kurzu šití.

Jestli vás kreslené poznámky zaujaly, na internetu najdete spousty dalších návodů a ukázek, jak sketchnoting používat. Pamatujte si, že žádná cesta není špatná. Každému vyhovuje jiný způsob poznámek, takže kolik lidí, tolik druhů sketchnotingu.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.