Skládaný papírový betlém

O víkendu jsme navštívili výstavu současných rukodělných betlémů. Tak nás napadlo, pořídit si nějaký originální také domů. Ale jaký by to měl být, aby nezabral moc místa? Krásný keramický nebo háčkovaný, jaký jsme viděli na výstavě, by se nám do bytu nevešel.

V jedné starší knížce jsem objevila návod na betlém skládaný z papírových koleček a čtverců. Jestli bojujete s místem, stejně jako my, ale nechcete se betlému vzdát, pojďte s námi také zkusit skládaný papírový. A protože se nám už nechtělo do papírnictví, využili jsme hlavně starší noviny a časopisy.

Připravte se na to, že tenhle návod chce trochu víc času a trpělivosti. Jednotlivé kroky jsou ale poměrně jednoduché, tak zkuste zapojit i děti. Mimochodem, je to docela zábavné a praktické cvičení geometrie a rýsování. :)

Na betlém budeme potřebovat:

 • prázdný papír A4 na vytvoření šablony
 • tužku, pravítko, kružítko, nůžky
 • pevnější karton (třeba z krabice) o velikosti cca A3 na podklad
 • lepidlo
 • různé papíry na figurky, můžete využít staré noviny, časopisy, pečicí papír, střihový papír, barevné papíry, zbytky dárkových papírů…

Jako první si připravíme šablonu, ze které si budeme brát míry na jednotlivé díly betlému. Začneme čtvercem 20 × 20 cm. Do čtverce narýsujeme uhlopříčky a také spojíme středy stran. Do čtverce kružítkem narýsujeme vepsanou kružnici, do té opět vepíšeme kružnici a tak pokračujeme dál, až budeme mít 8 kružnic od největší po nejmenší.

 • kružnice č. 1 poloměr 10 cm
 • kružnice č. 2 poloměr 7cm
 • kružnice č. 3 poloměr 5 cm
 • kružnice č. 4 poloměr 3,5 cm
 • kružnice č. 5 poloměr 2,5 cm
 • kružnice č. 6 poloměr 1,75 cm
 • kružnice č. 7 poloměr 1,25 cm
 • kružnice č. 8 poloměr 0,875 cm

S šablonou se můžeme pustit do přípravy jednotlivých dílků a postav do betléma.

Postupně si vytvoříme tyto figurky:

Strom

Na jeden strom potřebujeme 3 čtverce. My jsme zvolili dvě velikosti, a to 7 cm a 14 cm.

Z každého čtverce poskládáme trojúhelníkový díl na stromek.

Čtverec složíme po úhlopříčce a zpátky rozložíme. Dvě protilehlé strany ohneme k této linii vytvořené skladem. Spodní trojúhelníkovou špičku ohneme nahoru, aby vznikl rovnostranný trojúhelník a přilepíme ji tyčinkovým lepidlem, aby se trojúhelník nerozevíral.

Hvězda

Na hvězdu potřebujeme 3 čtverce o straně 5 cm.

Čtverec si opět složíme po úhlopříčce, aby vznikla osa a zpět rozložíme. Dvě horní strany složíme k této středové linii, stejně ke středové linii následně přeložíme spodní dvě strany. Tak vzniknou tři trojúhelníčky. Dva do sebe zasuneme špičkami, aby vzniklo obrácené „V“ a slepíme. Na stranu, která bude vrchní přilepíme poslední trojúhelník tak, aby výsledný tvar tvořil hvězdu.

Domek (chlév)

Na domek či chlév potřebujeme:

 • 2 kolečka č. 1 na domek a střechu,
 • 3 kolečka č. 4 na dveře,
 • 1 kolečko č.5 na okno.

Hlavní část domku poskládáme ze 2 koleček č. 1. U prvního kolečka přeložíme nejprve spodní část cca o 1,5 cm. Boční obloučky přeložíme tak, aby v rozích vznikl pravý úhel. Druhé kolečko nejprve přeložíme napůl a poté rozložíme. Kolečko položíme tak, abychom linii poloviny kolečka měli před sebou vodorovně. Střechu přeložíme od této poloviny cca o 1,5 – 2 cm v nejširším místě. Spodní díl domku zasuneme pod střechu a přilepíme tyčinkovým lepidlem.

Teď ještě přidáme dveře a okno. Skládání je stejné jako u první části domku. Pro okno a středový díl dveří ohneme nejprve spodní část kolečka a poté dvě boční tak, aby se vytvořily na spodní části pravé úhly. Na křídla dveří kolečko nejprve přeložíme na polovinu. Po té stejně jako u předchozích dílků založíme spodní oblouček a boční část. Dílky na domek přilepíme otočené sklady dolů.

Marie s dítětem

Na postavu Marie s děťátkem potřebujeme:

 • 1 kolečko č. 1 na tělo Marie,
 • 1 kolečko č. 2 na závoj,
 • 3 kolečka č. 5 na tělo dítěte a hlavu s vlasy Marie
 • 2 kolečka č. 7 na hlavu dítěte.

Jako první si složíme tělo Marie. Kolečko č. 1 přeložíme napůl, pak ještě na čtvrtinu a rozložíme zpět na půlkruh. Horní čtvrtkruh přeložíme od poloviny ke čtvrtině. Spodní čtvrtkruh složíme od čtvrtiny a dole přeložíme o kousek dál za špičkou půlkruhu. Vzniklou špičku založíme dospodu.

Na hlavu Marie potřebujeme jedno celé kolečko č. 5 a jedno kolečko č. 5 přeložené na polovinu, které bude znázorňovat vlasy. Kolečka k sobě přilepíme a přilepíme je k tělu. Závoj je z kolečka č. 2. Použili jsme střihový papír, protože je poloprůsvitný. Kolečko přeložíme na polovinu a položíme ho rovnou stranou dolů. Boky půlkruhu přeložíme směrem ke středu tak, aby mezi nimi zůstala mezera pro hlavu.

Závoj nasuneme na hlavu a začneme s figurkou dítěte. Kolečko č. 5 je tělo a 2 kolečka č. 7 jsou hlava a vlasy dítěte. Vlasy vytvoříme stejně jako u Marie, kruh přeložíme napůl a přilepíme na druhý, který bude hlava. Tělo dítěte zasuneme Marii do náručí a přilepíme hlavu.

Josef

Na postavu Josefa potřebujeme:

 • 1 kolečko č. 2 na tělo,
 • 1 kolečko č. 4 na závoj
 • a 6 koleček č. 6 na krk, hlavu, vlasy a šátek na hlavě.

Kolečko určené na tělo přeložíme protilehlými stranami k sobě tak, aby se překrývaly. Potom v horní polovině strany přeložíme šikmo, abychom vytvořili ramena.

Teď si připravíme hlavu s vlasy, šátkem a závojem.

Jedno kolečko č. 6 necháme celé jako hlavu, druhé poskládáme podélně na třetiny a tím vytvoříme krk a přilepíme ho k hlavě. Další 2 kolečka č. 6 složíme na polovinu a přilepíme k hlavě jako vlasy vykukující z pod šátku. Poslední dvě kolečka č. 6 složíme na polovinu a slepíme je na sebe trochu posunuté na výšku, tím vytvoříme šátek zavázaný kolem hlavy. Z kolečka č. 4 vytvoříme šátek. Strany složíme mírně šikmo podle obrázku a hlavu nalepíme na závoj. Na závoj jsme použili pečicí papír.

Josefa ještě zkompletujeme. Krk zasuneme do výstřihu a přilepíme.

Ovečka

Na jednu ovečku potřebujeme:

 • 1 kolečko č. 4,
 • 2 kolečka č. 6
 • a 2 kolečka č. 7.

Kolečko č. 4 přeložíme na půl a odložíme stranou. Jedno kolečko č. 6 podélně přeložíme na třetiny. Vlepíme ho do přeloženého kruhu tak, aby minimálně ze dvou třetin vyčníval a slepíme tělo. Vznikne nám tělo ovečky s krkem.

Druhé kolečko č. 6 složíme šikmo podle obrázku. Menší kolečka č. 7 přeložíme na polovinu a slepíme, aby se neotvíraly. Budou to uši. Ty přilepíme na zadní stanu hlavy, tedy tam, kde je přeložený papír. Hotovou hlavu přilepíme ke krku ovečky.

Hotové postavy a díly si rozmístíme na pevnější karton. Když jsme s rozmístěním spokojení, postupně je přilepíme k podkladu.

TIP: Není potřeba být příliš pečlivý a nanášet lepidlo až do krajů, když bude papír místy trochu odstávat bude obrázek působit více prostorově.

My jsme se letos rozhodli, že použijeme pro výrobu betléma jenom dvoje noviny s přílohou, víc jich nerozstříháme a na hlavy a hvězdu jednobarevný papír ze synovy školní složky papírů. Zdálo se to poměrně snadné, ale nebylo tak jednoduché najít vhodné části novin, aby byl betlém barevně trochu pestrý. Pro příští rok si chceme schraňovat různé vhodně barevné papíry delší dobu a zkusit udělat betlém barevnější.

Přiznám se, že časově je tento postup zdlouhavější, takže jsme si ho rozložili do více dnů, aby nás práce bavila. Celý betlém nám trval zhruba tři a půl hodiny a syna nejvíc bavilo skládat stromky a ovečky.


Vánoční dekorace z přírodních materiálů

Pokud vás zaujal stromeček z přírodních materiálů, máme návod i na něj. Jeho výroba je jednoduchá a můžete přizvat děti všech věkových kategorií.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.