Srdíčková dekorace z filcu

Vyrobit si srdíčka z filcu zvládnete za pár minut a využijete je jako základ pro mnoho různých dekorací. Můžete je k sobě sešít nebo slepit, navléknout na girlandu a také nechat samostatně. Nadekorujete s nimi stůl, ozdobíte přáníčko nebo menu a využijete je i k dozdobení valentýnského dárku. Je to zkrátka univerzální dekorace pro mnoho příležitostí.

Co budeme potřebovat:

  • zbytky barevného filcu – proužky o tloušťce alespoň 4 cm
  • nůžky
  • šicí stroj (lze šít i ručně, jen počítejte s delší přípravou)
  • jehlu a nit
  • krejčovský metr a křídu (případně pravítko a tužku)

Nejprve si připravíme proužky filcu. Vždy potřebujeme dva stejně dlouhé a stejně široké proužky. Jak vidíte na fotce, použila jsem odstřižky z okrajů, které jsou perforované. Na jiné dekorace by dírky byly problém, ale u srdíček to nevadí a můžeme spotřebovat i tyto lemy.

Pruhy přiložíme na sebe a po delší straně sešijeme na stroji. Můžeme šít rovným stehem nebo entlem (cikcak).

Po sešití pruhy ve švu rozevřeme, konce převrátíme, stáhneme k sobě a sešpendlíme tak, jak to vidíte níže na obrázcích.

Sešpendlíme si tímto způsobem všechny pruhy a sešijeme.

Tip: Filc nesešívejte moc blízko u kraje, je to netkaná textílie, u okraje mají švy tendenci se vytrhnout. Šijte buď entlovacím (cikcak) stehem nebo alespoň 4 mm od okraje.

Vzniknou nám srdíčkové tunýlky. Na delší straně si křídou nebo tužkou vyznačíme vzdálenosti po 1-1,5 cm a z tunýlků nastříháme jednotlivá srdíčka.

Pokud nemáte šicí stroj a chtěli byste srdíčka šít ručně, je vhodnější si nejdříve nastříhat proužky a pak je sešívat jednotlivě, aby šev držel a nepáral se.

Ze srdíček pak můžeme vykouzlit různé dekorace nebo je ponechat jednotlivě. My jsme jich několik navlékli na nit jako girlandu, několik jich ponechali volně a z dalších vytvořili kroužky na ubrousky.

U kroužků sešijeme pruh filcu přímo na kroužek. Pět srdíček sešijeme ve spodní části k sobě. Srdíčka potom upevníme na kroužek. Můžeme je ručně přišít nebo přilepit tavnou pistolí.

Srdíčky pak odekorujeme celý valentýnský stůl i valentýnský dárek. Fantazii se meze nekladou a jistě vás napadne spousta dalších způsobů jak srdíčka využít. My je plánujeme schovat i pro další příležitosti třeba na výročí nebo narozeniny. Dejte nám vědět na sociální sítě, jak se vám dekorace povedly.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.