Superhrdinská lampička

Moje kolegyně Kačenka je velkou fanynkou nejen Star Wars, ale nenechá si ujít ani žádný superhdrinský film. Ať už milujete superhrdiny nebo jiné postavičky, tuhle lampičku prostě musíte mít! Vypadá hodně stylově a přitom její výroba není složitá.

Kačenka za mnou jednou v práci přišla s tím, že na internetu viděla lampičku vytvořenou z figurek superhrdinů, která byla přestříkaná na zlatou barvu (její oblíbená :-)). A že ji samozřejmě hrozně potřebuje :) Pro mě jasná výzva!

Budeme potřebovat

potreby2

Pár tipů

  • Lampička – určitě s podstavcem, ať má celá konstrukce na čem držet
  • Lepidlo: Pattex (nebo nějaké hodně pevné) + vteřinové (viz dále)
  • Plus se bude hodit kousek igelitu na nástřik

Kde sehnat a jaké vybrat barvy ve spreji?

Původně jsme chtěly koupit nějaké univerzální barvy v hobby potřebách, ale celkem nás odradila cena (okolo 200 Kč), a tak jsme hledaly dál. Nakonec jsme zkusily graffity obchod. Prostě takové to doupě pro sprejery. Cena sprejů v tomto obchodě byla přibližně poloviční. Počítaly jsme s tím, že si pořídíme bílý podkladový sprej a teprve pak to přestříkáme zlatou barvou. Přece jen figurky byly hodně různobarevné. Týpek v obchodě nám ale poradil, že podkladovka asi nebude potřeba, ale spíše nám doporučil to celé pak zalakovat, aby se z toho barva neotřela.

Jak na to

Předpokládaly jsme, že lepení bude brnkačka a ta horší část bude právě barevný nástřik. Opak byl ale pravdou. Lepení nám trvalo skoro 3 hodiny! Zatímco nastříkání asi 30 minut. Proto jsem jednotlivé kroky návodu doplnila i o praktické tipy, které by nám v danou chvíli hodně urychlily práci.

Nejdříve všechny figurky i lampičku, které budete chtít nastříkat barvou, důkladně odmastěte. Postačí vám na to jarová voda. Dobře je osušte.

Zkuste si nanečisto naskládat výslednou kompozici figurek. Asi budete potřebovat minimálně jeden pár rukou navíc. :))

kolaz2

Až budete s rozložením spokojeni, začněte odspodu figurky přilepovat.
TIP: Aby celá konstrukce opravdu držela, rozhodly jsme se použít lepidlo Pattex v pistoli, které sice déle schne, ale mělo by být pevnější. Problém je, že než lepidlo zatvrdne, trvá to přibližně 24 hodin, jenže vy potřebujete, aby vám bezpečně držely figurky od prvního okamžiku, abyste na ně mohli vrstvit další. Proto jsme ještě zaběhly pro vteřinové lepidlo, které okamžitě zafixuje figurky na svých místech. než perfektně zatvrdne Pattex lepidlo.

Proč jsme nepoužily lepidlo z tavné pistole? Lepidlo v pistoli se rozehřívá teplem a bála jsem se, kdyby lampička svítila delší dobu (a vyzařovala teplo), mohla by konstrukce figurek povolit.

Necháme lepidlo zaschnout dle návodu. V našem případě tedy alespoň 24 hodin.

Igelitem obalíme a izolepou zalepíme šňůru a případně další části, které nechceme obarvit. Najdeme vhodný prostor, kde lampičku nastříkáme. Mělo by to být ideálně někde, kde je sucho, nemrzne a nefouká. My jsme zvolily sklep.

Okolí zakryjte plachtou nebo kartony, abyste neobarvili všechno okolo. TIP: Lampičku postavte na nějaký podstavec, bude se vám lépe nastříkávat, než když ji postavíte přímo na zem.
kolaz

A teď už může začít vaše sprejerská kariéra :) TIP: Dodržujte vzdálenost alespoň 20 cm (nebo dle návodu) od objektu, který nastříkáváte. Pokud byste měli sprej příliš blízko, tvořily by se vám na objektu kapičky, které by stékaly a poté zasychaly na podstavci.

final

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.