Tipy na dárky pro tvořivé lidi

Máte ve svém okolí někoho tvořivého? Někoho, kdo neustále něco vyrábí, vylepšuje, dekoruje, plete, šije, lepí…? Připravily jsme pro vás tipy na tvořivé dárky nejen k Vánocům, kterými kreativním lidem určitě uděláte radost.

V tomto článku s vámi nasdílíme tipy na konkrétní produkty i výrobce. Neděláme to v rámci žádné spolupráce, ale máme s nimi osobní zkušenost, nebo nás prostě napadli jako první.

Základ je nejdříve zjistit, co osobu, kterou chcete obdarovat, baví vytvářet. Budete se možná divit, ale tvořivých technik je opravdu hodně a ne každý, kdo rád vyšívá, také rád plete. Podívejte se třeba na jeho/její profil na sociálních sítích (Instagram, Facebook nebo Pinterest), ať zjistíte, o které techniky se zajímá. My vám pak usnadníme výběr konkrétních věcí níže.

Tipy od Jany

Ocením kvalitní kreativní sady, klidně z obchodního řetězce

Kreativní sady z Lidlu mě rozhodně neurazí (bývají poměrně kvalitní a přitom levné), případně sety z Pepco nebo Kik. Pěkné sady nalepovacích kamínků mívají také v papirnictvích. Naopak bych asi moc radost neměla z věcí jako je tavná pistole, gravírovací pero, embosovaci strojek atd. To si chci vybrat sama podle osobně stanovených parametrů. 

Mnohokrát jsem si přála něco na tvoření a tohle přání vlastně nebylo nikdy vyslyšeno, protože dárcům to nepřišlo jako „dost dobrý“ a vhodný dárek. A to byste nevěřili, jakou radost mi udělají (pro někoho možná obyčejné) vzorované papíry, gelové tužky, lepidla, washi pásky nebo razítka.

Originální a vtipné dárky, klidně tričko nebo hrnek

Druhá kategorie dárků, co mi udělala radost jsou vtipné originální dárky. Pokud by někdo z mých blízkých objevil třeba tričko s vtipným DIY motivem nebo hrnek na kafe třeba s nápisem: „Bez kafe ani čárku“, rozhodně by se trefil! Sháněla jsem metráž na sukni s tužkami nebo podobným tvořivým motivem, takže i to by mi udělalo velkou radost. Nakonec trička a hrnky s potisky na přání se dají dnes objednat běžně. Tady už je ale třeba, aby mě dárce trochu líp znal a třeba u trička se mi trefil do vkusu. S hrnkem by se asi vedle šlápnout nedalo, jsem 100% kafař a 100% tvořivec :))

Katka

Tipy od Katky

moje články

Jakékoli kreslicí a malovací potřeby

Možná je to nějaká učitelská úchylka, ale mně (a věřím, že i dalším kolegům na prvním stupni) by udělala radost sada hezkých razítek, kvalitní pastelky (třeba Faber Castel), voskovky, progresy, akvarelky a další psací potřeby, kterých není nikdy dost! A červená dojde vždycky první.

Spojovačky a antistresové omalovánky

Omalovánky už dávno nejsou jenom pro děti. V knihkupectvích i ve větších výtvarných potřebách najdete sešity a knížky s abstraktními motivy, které jsou určené pro dospělé. Stejně jako u omalovánek můžu relaxovat i u spojovaček. Oboje se dá hezky nakombinovat s psacími potřebami z předchozího tipu, se kterými můžete vytvořit hezký kreativní balíček.

Diář jako dárek

Už dlouho přemýšlím o diáři, který si dotvoříte sami, takzvaném bullet journalu. Jediné, co mě od toho odrazuje, je to, že bych si ho asi neuměla vyrobit. Ale možná právě kdybych ho obdržela jako dárek, by mě motivovalo se do toho pustit.

TIP: K diáři můžete vytisknout i tipy z článku Jak začít s bullet journalem.

Návody, jak kreslit jednoduché obrázky najdete také v uložených stories na Instagramu Dolleru.

Tipy od Aničky

moje články

Výtvarný kurz nebo workshop

Spousta výtvarných ateliérů nabízí různě zaměřené kurzy, případně poukazy na ně. Tady bych byla ale hodně opatrná s výběrem, protože je potřeba se opravdu trefit do zájmu kreativce. Kurzy často nebývají levné a byla by škoda ho nevyužít. Já bych asi z kurzu patchworku nebo korálkování utekla, ale naopak už delší dobu pokukuji po kurzu šití nebo keramice.

Pár tipů na různé tematické kurzy

Členství v dílně (vhodné i pro muže)

Uznávám, že většina nápadů v tomto článku je vhodná spíše pro ženy, a proto chci přidat alespoň jeden tip, který ocení i muži. V poslední době se otevírá hodně dílen a sdílených kreativních prostorů, které můžete za nějaký poplatek využívat pro své projekty a tvoření. Nabízí nejen prostor, ale i zapůjčení nářadí a nástrojů, které v bytě mít ani nemůžeme. Jedním takovým je třeba pražský FutLab nebo Ponk Space, či sdílená Olomoucká dílna. Větším geekům, které zajímá 3D tisk a tyhle věcičky, je známý Průša Lab, v Brně pak FabLab. Ale po celé republice jich najdete mnohem více, zkuste vyhledat „sdílená dílna“ nebo „makerspace“. Většinou fungují na principu členství, které by neměl být problém předplatit.

Knížky a časopisy

Já osobně hrozně ráda dávám jako dárek knížky. A těch kreativních existuje opravdu hodně. Doporučuji si knížku vždy prolistovat, abyste si ověřili, jestli se v ní návody typově příliš neopakují, jak složité jsou postupy a zda za to knížka opravdu stojí. Pokud plánujete obdarovat i někoho, kdo rád vaří, zkuste knížku Láskominy, která spojuje vaření a tvoření. Na DIY česky vyšla i recenze této knihy.

Případně můžete pořídit předplatné některého z kreativních časopisů. Jaký časopis vybrat? Mrkněte do našeho velkého srovnání kreativních časopisů 2020.

Tip: Přečtěte si také článek o luxusních dárcích pro muže.

Když už se umazat, tak stylově v barevných Monterkách

Monterki je značka originálních českých monterek pro ženy. Osobně je vyzkoušené nemám, ale moc se mi líbí celý nápad i provedení. Takže ať už budou vaše kamarádky, přítelkyně, ségry nebo mamky na zahradě nebo ve své dílně, v těhlech monterkách jim to určitě bude slušet! Holky mají na výběr Monterki klasické dlouhé nebo letní s krátkými nohavicemi a oboje v mnoha krásných vzorech. A mají i dárkové poukazy, takže pokud si netroufnete vybrat konkrétní typ, tohle je ideální řešení.

Když si opravdu nejste jistí, poukazem do výtvarného obchodu určitě nic nezkazíte

Pokud si netroufnete na výběr konkrétního kurzu, materiálu nebo knížky, sáhněte po poukazu nebo dárkové kartě do některého z kreativních obchodů, kde si vybere opravdu každý!

Výtvarné a kreativní potřeby a papírnictví

Podívejte se, zda je ve vašem okolí třeba obchod Stoklasa (v ČR jich je hned několik). Poukazy nabízí také obchod s výtvarnými potřebami Davona, papírnitví SEVT a Papelote.

A i když to obdarovaného možná nenapadlo, u Vaška alias Country Wreath moravia jsou úžasné věci, které prostě chce každý.

Látky a galanterie

Vybrat si můžete u velkých prodejců, jako je Flex-Tex, Látky Mráz nebo Dům látek. Nebo u menších, u kterých však objevíte mnohem zajímavější (ale také dražší) látky, např. Materialistic (mají i kurzy šití) a úžasné látky mají i v obchůdku Na nitce.

Korálky a bižuterie

Poukaz na korálky a bižuterní komponenty seženete u Manumi (dříve Korálky.cz).

Známé jsou také korálky české značky Preciosa (najdete například na e-shopu ceske-koralky.cz). Přímo firma Preciosa Ornela dokonce nabízí i prohlídku ve své výrobně na Desné, takže můžete spojit materiální dárek s hezkým zážitkem ve formě výletu. :)

Darujte inspiraci na tvoření

Ať už z tvořivých dárků vyberete cokoli, uděláte nám velkou radost, pokud k dárku přiložíte i naši kreativní záložku, aby obdarovaní věděli, kde najdou spoustu inspirace pro své tvoření. Záložku si můžete jednoduše zdarma stáhnout a vytisknout.

Přejeme krásné Vánoce a šťastnou ruku při výběru kreativního dárku. A pokud vám tento článek pomohl s výběrem, sdílejte ho dál! Ani my nechceme pořád dostávat ponožky. To si je raději upleteme samy :)).

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.