Tipy na velikonoční prostírání stolu

Část Velikonoc budeme trávit na návštěvě u rodiny, přesto jsem se nechtěla vzdát velikonočně prostřeného stolu. Moje představa byla dekorace nenáročná na čas i náklady, když bude sloužit v podstatě jeden den.

Nakonec jsem dala dohromady podložku ve tvaru zajíčka na příbor, kroužek na ubrousky a stůl jsem dozdobila nenápadnými zajíčkovými stojánky.

Postup je snadný a veškerý materiál jsem našla doma. Nebojte se do výroby velikonoční dekorace zapojit také děti a užijte si spolu prázdninové jarní odpoledne.

Na zajíčka na příbor budeme potřebovat:

  • silnější pevnější látku (vyzkoušeli jsme filc, broušenou koženku a vyšívací kanavu)
  • nůžky, tužku (pokud máme hodí se i krejčovská křída)
  • A4 papír a talířky nebo misky různých průměrů na šablonu
  • příbor, který budeme prostírat

Na kroužek na ubrousky budeme potřebovat:

  • zbytky látky z příborového zajíčka
  • nůžky, tužku
  • ruličky od toaletního papíru
  • disperzní lepidlo

Na zajíčkové stojánky budeme potřebovat:

  • ruličky od toaletního papíru
  • nůžky, tužku

Podložka pod příbor zajíček

Začneme zajíčkem na příbory. Je vhodné, aby zajíček byl větší než příbor. Až položíme podložku s příborem na talíř, neměl by se příbor přímo dotýkat talíře, ale ležet na látce. Proto je důležité vyměřit si na papír šablonu.

Doprostřed papíru položíme příbor v poloze, v jaké ho chceme prostírat a volně kolem něj obkreslíme obdélník. Tím si vyznačíme plochu, která musí být uvnitř zajíčka. Potom si vezmeme talířky, misky nebo hrnečky a použijeme je jako šablonu pro tělo a hlavu zajíčka. Obkreslíme je na papír tak, aby obdélník byl celý uvnitř. Potom od ruky dokreslíme uši a nohy. Nakonec ještě uprostřed výšky obdélníku (polohy příboru) na šířku nakreslíme dvě čáry, kde budeme látku prostřihávat. Tudy budeme příbor do zajíčka provlékat. Šablonu vystřihneme.

Šablonu obkreslíme na látku. Zajíčka vystřihneme a prostřihneme okénko uprostřed pro provlékání příboru. Podložka pod příbor je připravena. Odstřiženou látku si necháme na straně pro výrobu kroužků na ubrousky.

Kroužky na ubrousky

Z jedné ruličky od toaletního papíru vyrobíme dva kroužky na ubrousky.

Nejprve si ruličku jemně zmáčkneme a odstřihneme z ní dva kroužky. Nemačkáme moc, abychom odstřižené kroužky vrátili zpět do válcového tvaru. Zbylou část ruličky zmáčkneme pořádně na placato. Předkreslíme si od ruky uši zajíčka. Ve spodní části k uším přidáme čtverec, za který budeme uši lepit ke kroužku.

Uši obkreslíme na látku a vystřihneme. Čtverec, který jsme přidávali ke spodní části uší látkou nepolepujeme. Uši na kroužek budeme lepit papír na papír. Z látky také ustřihneme pásek široký stejně jako připravený kroužek z papíru. Vystřižené tvary z látky nalepíme disperzním lepidlem na papír a necháme alespoň 10 minut zaschnout.

Po zaschnutí lepidla pod látkou přilepíme uši ke kroužku a opět necháme zaschnout. Kroužky jsou připravené k prostírání.

Teď už zbývá jen prostřít stůl. Zajíčci můžou být různobarevní, každý člen domácnosti může mít svého zajíčka, jako jsme to udělali my. Jestli máte radši dekorace tón v tónu, zvolte jeden druh látky a k němu ladící papírové ubrousky do kroužků.

Zajíčkové stojánky

Když zbydou ruličky od toaletního papíru, vystřihneme z nich zajíčkové dekorační stojánky. Postup je podobný jako u kroužků na ubrousky. Ruličku mírně zmáčkneme naplacato, tužkou si předkreslíme linii kroužku a zajíčka. Vystřihneme a ruličku srovnáme zpátky do kroužku. Stůl oživíme třeba čerstvou petrželkou v hrnečku místo vázy.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.