Vánoční ozdoby z pryskyřice

Jestli potřebujete natrénovat trpělivost, zkuste vylévání z pryskyřice. Tahle technika vás trpělivosti rozhodně naučí. Ale ten výsledek rozhodně bude stát za to! Vyzkoušela jsem startovací sadu na výrobu vánočních ozdob z pryskyřice od RESIN studio, která je vhodná i pro úplné začátečníky. Tak mrkněte, jak to s mojí trpělivostí a ozdobami dopadlo!

Dekorace z pryskyřice také oceníte, pokud se vám líbí skleněné vánoční ozdoby, ale máte doma zvědavá zvířátka nebo malé děti. Pryskyřice může být průhledná i barevná jako sklo, ale nepůsobí tak lacině jako plast.

Na vánoční ozdoby z pryskyřice budeme potřebovat

Jak na to

V sadě najdeme vše potřebné k výrobě ozdob z pryskyřice:

  • Sadu licí pryskyřice Art Epoxy Start 500 g
  • Silikonovou formu na sadu 6 vánočních ozdob
  • Barvy a dekorační materiály:
    • červené metalické vločky do pryskyřice
    • zelené duhové vločky do pryskyřice
    • zelené glitrové holografické třpytky velké
    • oranžové glitrové holografické třpytky střední
    • stříbrné glitrové třpytky malé
    • modrý metalický prášek
  • Háčky na ozdoby
  • Igelitovou fólii na zakrytí pracovní plochy
  • 3 páry jednorázových rukavic
  • 10 kelímků na míchání pryskyřice
  • 7 dřevěných špachtlí na míchání
  • Návod s postupem

Navíc budeme potřebovat jen váhu. Já jsem si vystačila s digitální kuchyňskou, přes kterou jsem pro jistotu dala igelitový sáček (přece jen ji chci dál používat v kuchyni).

Dokoupit si k sadě můžete také další barviva, příměsi a dekorace, všechno mají na e-shopu RESIN studio.

Obecně je práce s pryskyřicí časově hodně náročná a není úplně jednoduchá. Tato sada je však určená i úplným začátečníkům, takže se nebojte do toho pustit. Na konci článku najdete zhodnocení, jak se mi se sadou pracovalo.

Než začneme

Připravíme si rovný, čistý a dostatečně velký prostor, kde budeme s pryskyřicí pracovat. Přestože sada obsahuje i igelitovou fólii na zakrytí pracovní plochy, může se stát, že vám pryskyřice někam ukápne.

TIP: Vyberte si místo, kde budou moci ozdoby tvrdnout po dobu 24 hodin bez toho, aby s nimi někdo musel manipulovat. Já jsem si „šikovně“ zvolila jídelní stůl, takže jsem dva dny jedla u konferenčního stolku v obýváku.

S pryskyřicí pracujeme vždy v gumových rukavicích. Jednak se hned nezamažeme, a navíc si chráníme pokožku na rukách, která může být na směs citlivá.

Krok 1: Správně namíchat

Směs na vylévání pryskyřice je nutné namíchat ve správném poměru ze dvou složek. Přesnost zde opravdu nepodceňte, protože by vaše práce mohla přijít nazmar. Na listu s návodem je na druhé stráně i přepočtová tabulka pro poměry složky A (100) : B (23).

Nejdříve na váze odměříme složku A (první sloupec tabulky), pak váhu vynulujeme a odměříme podle druhého sloupce složku B.

Špachtlí začneme obě složky dobře promíchávat po směru i proti směru hodinových ručiček. Důležité je stírat směs i ze stěn kelímku a ze dna. Míchat bychom měli tak 3-4 minuty.

Krok 2: Přidat efekt

Poté přidáme dekorativní prvky – metalický prášek, třpytky… Znovu dobře promícháme, aby se vše spojilo.

TIP: Nezapomeňte, že při vylévání třpytky klesnou na dno, takže budou koncentrované jen na jedné straně ozdoby. U metalických vloček mi většina také klesla, některé zůstaly ve středu a na povrchu ozdoby. Naopak metalický prášek, když ho dobře rozmícháme, bude v celém objemu formy. Možností je také vylévat pryskyřici po vrstvách (po zatvrdnutí), ale musíte počítat s viditelnými přechody.

Krok 3: Vylít do formy

Nyní se můžeme pustit do vylévání. U silikonových forem je to poměrně jednoduché, protože se jedná o nepřilnavý povrch a není potřeba další úprava. Připravenou směs tedy pomalu naléváme do jednotlivých forem. Dbejte na to, aby se pryskyřice rozlila rovnoměrně opravdu všude (zvláště u složitějších tvarů, jako je třeba vločka).

Pokud potřebujeme udělat nějaké menší úpravy, třeba posunout metalickou vločku, uděláme to co nejdříve dřívkem. Zbytečně však do vylitého tvaru nezasahujeme.

TIP: Forma je poměrně vysoká, takže pokud nalijeme směs až po okraj, výsledné ozdoby budou poměrně silné. Myslím, že by klidně stačilo nalít směs jen do poloviny výšky formy. Výsledné ozdoby budou tak tenčí a také lehčí, takže je snáz pověsíte na menší větvičky stromku.

Krok 4: Nechat vytvrdnout

Odlitky ve formě něčím opatrně zakryjeme, já jsem použila víko od krabice, ve které mi sada přišla. A necháme pryskyřici vytvrdnout po dobu cca 24 hodin.

Krok 5: Broušení a leštění

Přišlo mi, že okraje ozdob jsou poměrně ostré, proto jsem se rozhodla je trochu zbrousit. Určitě bude stačit i brusný papír. Já jsem po delší době vytáhla svou hobby sadu s brusnými a lešticími nástavci. Přiznávám, že vychytat správný úhel pro broušení mi trvalo tak 3 ozdoby.

Myslím, že u těchto ozdob finální leštění není nutné, ale pokud byste z pryskyřice vytvářeli i jiné (větší) dekorace nebo šperky, sáhněte po lešticí pastě a utěrce z mikrovlákna.

Krok 6: Přidat háček a pověsit

Součástí sady jsou také háčky na ozdoby, které snadno provlékneme otvorem, který v ozdobě je z formy. Otvory jsou poměrně velké, takže nemusíte zůstat jen u háčků, ale ozdoby můžeme navázat na stuhu, provléknout jím ozdobný provázek nebo tenký řetěz a uchytit třeba tenkým drátkem na místě.

TIP: Průhledné ozdoby se třpytkami vypadají krásně v kombinaci s malými led světýlky (třeba s těmi, ze kterých jsme vyráběli i svíticí láhve). Tím, že jsou na drátku, můžeme je namotat snadno kolem ozdob, provléct otvorem, nebo dokonce už při vylévání zalít do pryskyřice.

Hodnocení sady

Přiznávám, že jsem se práce s pryskyřicí trochu obávala. Sice jsem teorii znala poměrně dobře, ale nikdy jsem tuto techniku nezkoušela. Naštěstí v sadě je opravdu všechno (dobře, kromě váhy), co budete potřebovat. Včetně kelímků, míchátek, rukavic a dokonce i igelitové fólie na přikrytí. Líbí se mi, že v sadě dostanete hned několik dekorativních efektů – metalický prášek, třpytky a vločky a to v různých barvách. Vše navíc přijde v opravdu krásně zabalené krabici!

Součástí balení je i návod, který je opravdu podrobný a pokud budete dodržovat všechny kroky, věřím, že se vám ozdoby podaří. Na druhé straně návodu najdete praktickou přepočtovou tabulku na poměry pryskyřice.

Jediné, co jsem nikde nevyčetla, je jak odhadnout množství směsi na počet ozdob. Přišlo by mi praktické, kdyby bylo někde uvedeno, kolik přibližně gramů směsi je potřeba na plnou formu, ideálně i na jednotlivé tvary.

Obecně mi sada přijde skvěle zpracovaná a určitě se jí nemusí bát ani začátečníci. A díky nádhernému balení je opravdu vhodná i jako dárek.

Na závěr už jen říci: Nebojte se experimentovat! Pryskyřice jako tvořivý materiál k tomu přímo vybízí. Zkoušejte různé tvary, efekty, krásně vypadají i zalité sušené květy a výborně se doplňuje se dřevem… Jak vidíte na fotkách, zkusila jsem vytvořit dvoubarevnou punčochu. Neříkám, že výsledek je ideální, ale další kus by určitě dopadl lépe. Nějaká pryskyřice mi ještě zbyla, tak určitě udělám nějaké další pokusy. Pro další inspiraci se podívejte na náš Pinterest, kde jsem vytvořila nástěnku s výrobky z pryskyřice pro začátečníky i pokročilé.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.