Velikonoční dekorace v odstínech fialové

Pokud jde o tradice a svátky, obvykle se trendy nenechávám strhnout. O letošní barvě roku se ale mluvilo víc než obvykle. Pantone vyhlásil barvou roku 2022 „very peri“, což je odstín fialové. Zaujalo mě to, a tak jsem si řekla, proč nezkusit fialové Velikonoce. Pojďte si se mnou vyzkoušet jednoduché techniky zdobení kraslic, které zvládnete i s dětmi.

Pro letošní Velikonoce jsem zvolila tři druhy zdobení. Hodí se na vyfouklá vajíčka nebo tvary k tvoření jako jsou vejce polystyrenová nebo z papírové hmoty. Pro zdobení vajíček uvařených natvrdo jsou tyto techniky nevhodné.

Vyzkoušíme si:

 • ubrouskovou techniku (decoupage),
 • barvení přes šablonu,
 • zdobení výseky z děrovačky

Co budeme potřebovat:

 • vyfouknutá vajíčka umytá a odmaštěná, nejlépe bílá, ale všemi třemi způsoby lze zdobit i hnědá
 • fialovou akrylovou barvu
 • univerzální disperzní lepidlo tekuté
 • štětec na lepidlo a na barvu
 • děrovačku (postačí klasická kancelářská)
 • bílý a fialový papír
 • ubrousek s fialovým motivem
 • ohebnou samolepku na vytvoření šablony (my jsme použili papírovou samolepku, kterou používáme na štítky na obalené školní sešity)
 • nůžky
 • špejle a hrnečky nebo misky pro dobu schnutí kraslic

Ubrousková technika

Tento způsob zdobení se dá velmi snadno použít i pro dekorování vajíček. Připravíme si vyfouknuté vajíčko na špejli, hrneček nebo misku pro zavěšení vajíčka, ubrousek, lepidlo a štětec.

Z ubrousku oddělíme bílé nepotištěné vrstvy. Z barevné vrstvy si natrháme malé kousky široké 1-2 cm dlouhé jako je výška vajíčka nebo o kousek kratší. Postupně je lepíme na vajíčko. Kousek vždy přiložíme na vajíčko a lepidlo štětcem nanášíme od středu ke krajům. Nakonec necháme na špejli vajíčko uschnout. Máme vyzkoušené, že vajíčko polepené ubrousky je mnohem odolnější proti rozbití, takže jako dekorace vydrží i několik let.

Barvení přes šablonu

Připravíme si vajíčko na špejli a hrneček nebo misku, nůžky, samolepku, štětec a akrylovou barvu. Nejdříve si vytvoříme šablonu ze samolepky. Samolepku nastříháme na úzké proužky a ty potom nalepíme v různých směrech na vajíčko. Tam, kde bude samolepka, zůstane vajíčko neobarvené. Pokud budete tvořit s dětmi, vyhněte se složitým tvarům a obrázkům, my jsme zvolili křížení proužků do jednoduchých geometrických tvarů.

Samolepky lepíme co nejpečlivěji, aby přiléhala k vajíčku a nezatékala pod ně barva. Po tom vajíčko natřeme barvou a necháme zaschnout. Po zaschnutí barvy samolepku odstraníme.

Zdobení výseky z děrovačky

Nejdřív si připravíme vajíčka. Jedno necháme bílé a jedno celé natřeme barvou a necháme zaschnout. Mezitím si vezmeme děrovačku a z bílého a fialového papíru vycvakáme kolečka. My jsme použili klasickou kancelářskou derovačku, můžete si ale i pohrát s tvary z děrovaček na tvoření a vajíčko doplnit třeba kytičkami nebo motýlky.

Tvary z papíru pak nalepíme na vajíčko. Štětcem si naneseme malé puntíky lepidla na vajíčko a přikládáme papírová kolečka, na fialové vajíčko bílá na bílé vajíčko fialová. Kolečka můžeme lepit náhodně nebo z nich vytvořit ornament. Nakonec necháme vajíčko pořádně zaschnout.

Hotová vajíčka můžeme zapíchnout na špejli do osení, provléknout stuhou a pověsit na větvičky, naaranžovat na ošatku nebo jen položit na plato. Malé plato na vajíčka jsme si ustřihli z obalu, ve kterém jsme je koupili.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.