Veselé podtácky s mozaikou

Pro jarní náladu jsme si vyrobili mozaikové veselé podtácky pod skleničky. Když je stůl hezky prostřený, hned lépe chutná.

Jako podklad pod mozaiku jsme využili korkové podložky pod hrnečky. Stůl i stolek máme se skleněnou deskou, tak abychom si stoly nepoškrábali. Nebojte se zapojit do téhle činnosti děti. Můj osmiletý syn měl obrovskou radost, že může vyrábět se mnou něco hezkého, něco, co bude potom celá rodina používat. A hlavně, lepení netrvá dlouho, takže se děti u činnosti nenudí.  Nechala jsem ho kombinovat barvy podle nálady a dopadlo to parádně.

Co budeme potřebovat

 • korkové podložky pod hrnečky (sada 6 ks) a podložky pod hrnce
 • mozaika
 • lepidlo na mozaiku
 • spárovací hmota
 • špachtle na zamíchání lepidla, druhá špachtle na zamíchání spárovací hmoty
 • trochu vody na rozmíchání lepidla i spárovací hmoty
 • zubatou stěrku na rozetření lepidla (my jsme využili nůž z akčního balení sýra, který nepoužíváme)
 • plastové misky na rozmíchání lepidla a spárovací hmoty (využili jsme vymyté kelímky od pomazánek)
 • houbovou utěrku
 • měkký hadřík
 • pracovní podložka

Korkové podložky jsme koupili v domácích potřebách. Mozaiku, lepidlo a spárovací hmotu máme z výtvarných potřeb. Mozaika má kostičky 1×1 cm a je z tvrzené pryskyřice, takže jsou kostičky lehoučké a jejich výška je cca 2 mm. Není to úplně levná záležitost, jeden pytlíček vyjde na 55 – 60 Kč podle obchodu. Výhodou ale je, že oproti klasické obkládací mozaice seženete ve výtvarných potřebách mozaiku, lepidlo i spárovací hmotu v malém balení.

Na naši sadu 6 ks prostírek pod hrnečky o velikosti 10×10 cm a jedna podložka pod konvici nebo svícen o velikosti 20×20 cm jsme spotřebovali 5 balení mozaiky, necelou pětinu balení lepidla a necelou pětinu balení spárovací hmoty.

Lepidlo připravte podle návodu na obalu. Naše lepidlo se ředí vodou. Ať už lepidlo ředíte nebo ne, je určitě výhodné odlít si malé množství do kelímku a balení uzavřít. Lepidlo naneseme na podložku a rozetřeme zubatou stěrkou. Použili jsme nepotřebný zubatý nůž, který byl přibalený u akčního megapacku sýra. TIP: Zkoušela jsem lepidlo rozetřít jenom špachtlí a osvědčilo se mi lepidlo rozetřít zubatým nožem. Čtverečky se lépe lepily a snížila se spotřeba lepidla.

Ihned po nalepení se s čtverečky dá po lepidle snadno posouvat. Můžete tak snadno srovnat všechny nedokonalosti. Když je vše nalepené, necháme lepidlo pořádně zaschnout.

To, že lepidlo zaschlo poznáme tak, že úplně zprůhlední. Naše mozaika z výtvarných potřeb z pryskyřice je vlastně neprodyšná, takže schnutí trvalo trochu déle. Perfektně zaschlé bylo lepidlo asi po 8 hodinách.

Zaschlou mozaiku zaspárujeme. Spárovací hmota se prodává v podobě prášku, který podle pokynů na balení rozmícháme s vodou. Hmotu jsme nanášeli špachtlí a rozetřeli na plocho do všech spár.

Po zaspárování všech podložek chvíli počkáme než spárovací hmota zavadne. Stačí 5 -10 minut. Potom vezmeme navlhčenou houbovou utěrku (takovou tu na nádobí) a lehce z povrchu setřeme přebytečnou spárovací hmotu.

Zaspárované podložky musíme nechat opět pořádně uschnout, aby spárovací hmota vytvrdla. Našim podložkám to trvalo asi 6 – 8 hodin. Potom vezmeme měkký suchý hadřík a mozaiku vyleštíme. Vyčistíme tím zbytky spárovací hmoty z mozaiky.

A veselé barevné mozaikové podtácky jsou připraveny na odpolední čaj.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.