Záložka do knížky

Letos vyšel mezinárodní den země na Velikonoční pondělí. Celý týden se po celé zemi konají akce spojené s tímto dnem. My jsme si vyrobili recyklované záložky.

Abychom i my doma podpořili tento den, alespoň na Velikonoční pondělí jsme nechali auto zaparkované a místo televizního ovladače jsme vzali do ruky knížku. A co by to bylo za čtení bez pořádné záložky. Na naši záložku jsme zužitkovali staré noviny. Její výroba je rychlá a jednoduchá, pojďte to zkusit s námi.

Co budeme potřebovat:

  • novinový papír, ideálně s textem
  • kousek bílé čtvrtky
  • univerzální tekuté lepidlo
  • štětec
  • děrovačku
  • provázek
  • nůžky
  • razítka na dozdobení záložky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejprve si ze čtvrtky vystřihneme základní tvar záložky. Z novinového papíru si ustřihneme díl o kousek větší než bude záložka. Naše záložka má rozměr cca 18 × 5 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čtvrtku celou natřeme po jedné straně lepidlem a položíme na novinový papír. Pořádně přitlačíme. Zatížíme (třeba krabičkou s razítky) a necháme chvíli zaschnout.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Než se záložka pořádně slepí, připravíme si papírové korálky. Nejprve si obdélník novinového papíru rozstřihneme na dva dlouhé trojúhelníky. Náš obdélník měl rozměr cca 18 × 5 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Využijeme štětec na lepidlo a trojúhelník na násadce namotáme do ruličky. Začneme od nejširšího místa. Namotanou ruličku sejmeme z násadky štětce, na špičku papíru kápneme lepidlo a přilepíme, aby se korálek nerozbaloval.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když máme korálky připravené, vyndáme záložku a odstřihneme přebytečný novinový papír. Strana s novinami bude líc, který dozdobíme razítky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V užším místě záložky uděláme děrovačkou dírku. Tou provlékneme kousek provázku. Na konce provázku navlékneme korálky z novinového papíru a na konci uděláme uzlíky, aby korálky nepadaly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Záložku raději necháme do druhého dne zaschnout, aby zbytky lepidla neslepily strany knížky. Pak už jen zbývá číst.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.