Zápisník Bullet Journal

Na sociálních sítích můžeme spatřit překrásné diáře (zápisníky), se kterými si někdo pořádně vyhrál. Mne zaujaly natolik, že jsem si řekla, že takový zápisník bych také chtěla a tak jsem začala pátrat.

V angličtině takovému zápisníku říkají Bullet Journal. Tento název snad ani nemá český překlad a tak i my zůstaneme u tohoto názvu.

Bullet Journal je zápisník s diářem, který si tvoříte na míru sami. Do svého zápisníku si tvoříte kalendář na každý měsíc a mezi ně si zapisujete například různé seznamy, co je potřeba udělat. Říkáte si, a v čem je to lepší než můj obyčejný diář? Vtip je v tom, že se snažíte udělat kalendář pěkně designový, a tématický. Na jaře třeba na téma Velikonoce, v prosinci na Vánoce. Můžete si velikost „okének“ přizpůsobit podle sebe nebo si jeden konkrétní den rozepsat na jednu stránku. Záleží jen na potřebách majitele.

Jaký zápisník zvolit?

První otázkou je, co zvolit za zápisník. Nepochybuji o tom, že by stačil obyčejný (čtverečkovaný) sešit. V Americe si řekli, že na to půjdou trochu jinak a investují do kvalitního zápisníku. Já jsem šla po jejich vzoru a zvolila jsem ten nejobvyklejší zápisník – tečkovaný. U nás je můžete koupit od dvou firem a to Moleskine nebo Leuchtturm1917. Já používám Leuchtturm1917 velikost B5, která je o trochu větší něž A5.

Proč tečkovaný vzor? Tečkovaný vzor má mnoho výhod oproti čtverečkům, proto si jej volí všechny Bullet Journal youtuberky. Tečky jsou rozmístěny od sebe 5 mm, suplují tak průsečíky u čtverečků. Na druhou stranu, ale nebudou rušit výsledný obrázek. Oproti čistému sešitu mají zas výhodu v tom, že čáry na sebe budou kolmé, nic nemusíte měřit a výsledek stejných čtverečků (obdélníčků) je zaručen.

Co k tvoření potřebuji?

Chtělo by se říct, že potřebujete jen pravítko a černou fixu. Ovšem, jak jsem zjistila i velké hvězdy světa Bullet Journal používají obyčejnou tužku a gumu. Protože si vše nejdříve načrtnou.

Dále už je to jen na vás, zda se uberete směrem washi pásek, pastelek, fix nebo samolepek. Kreativitě se meze nekladou.

01_bulletjournal

Video (Anglicky)

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.