Zašlé spáry do původní bílé nevyčistíte. Zkuste je obnovit speciální barvou na spáry

Vyzkoušela jsem barvu na spáry ve formě fixu. Přečtěte si, jak se s fixem pracovalo, co vydrží a jaké máte další možnosti pro vyčištění prostor mezi kachličkami.

Komu by se chtělo do celkové renovace spár, že? Navíc v případě pronajatých bytů je to v podstatě nereálné. Dobrá zpráva je, že tu je varianta v podobě barvy na spáry, která sice spáry nevyčistí, ale překryje nevzhlednou vrstvu a dodá vaší koupelně opět šmrnc.

Co si mám vybrat?

Spáry jsem nejdříve zkusila vyčistit pomocí octa a jedlé sody. To pomohlo na vyčištění od větších nečistot, ale barva stále zůstávala zašedlá. V obchodech jsem narazila na několik typů barev na spáry:

Tekutou, která se aplikuje pomocí štětečku, ta mi nepřišla příliš praktická právě kvůli aplikaci – trvalo by to dlouho a bylo by to nepřesné.

Pak barvy v tubě s houbičkou na konci – to už vypadalo slibněji, ale houbička vypadala příliš široká a nebyla jsem si jistá, jak pohodlně se s ní bude pracovat.

Nakonec jsem našla ještě obnovovač spár ve formě fixu, což mi přišlo jako nejlepší řešení. Hlavně kvůli přesnosti a rychlosti aplikace. Výrobců tohoto typu je hned několik, pročetla jsem pár recenzí a nakonec sáhla po Reno Fuge od značky Ceresit. Pořídila jsem ho asi za 120 Kč.

Jak s fixem na spáry pracovat?

Spáry by měly být před aplikací čisté, zbavené prachu, a také suché. Do fixu se nasadí porézní hrot, podobný jako mají klasické fixy, tenhle je samozřejmě tlustší, ideální velikost na šířku spáry. Pak je potřeba fix dobře protřepat a dál už se můžeme pustit do práce.

Stačí přiložit hrot na začátek spáry a pak pod mírným tlakem po spáře přejet. A tadá, to je celé kouzlo. U více zašlých spár určitě můžeme fixem přejet i vícekrát.

Kolik toho budu potřebovat?

Výrobce uvádí, že by jeden fix měl vydržet až na 60 metrů spár. No, buďme upřímní, kdo nikdy nemusel dokupovat barvu, ať se přihlásí. Na druhou stranu přiznávám, že spáry v mojí koupelně byly opravdu ve špatném stavu, takže jsem často aplikovala i dvě vrstvy.

Jeden fix mi tak vystačil na přibližně 35 až 40 metrů spár, což za cenu cca 120 Kč není vůbec špatné.

Co barva vydrží?

Největší obavu jsem měla z toho, co barva vydrží po dlouhodobém působení vody a čisticích prostředků. K mému překvapení drží velmi dobře už několik měsíců. Za mě tedy palec nahoru.

Před a po

Mohlo by se vám také hodit…

A co když potřebují úpravu i samotné kachličky? Zkuste je přetřít speciální barvou na obklady a dlažbu. Jak na kompletní nátěr, jsem natočila a sepsala v článku Omrzely vás staré dlaždičky? Natřete je barvou na obklady a dlažbu.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.