3 tipy na láhev se světýlky

Světelné řetězy patří neodmyslitelně k Vánocům. Svíticí dekoraci z prázdné láhve ale můžete mít doma po celý rok! Máme pro vás 3 nápady, jak láhev se světýlky vyrobit.

Budeme potřebovat

Základem je skleněná láhev. Několik světelných dekorací jsem udělala z klasické „sedmičky“ od vína, ale zkouším si najít i zajímavější láhve (od ginu, rumu, whisky…).

Někdy chcete na láhev něco nakreslit, nebo ji celou obarvit. Na telefonní budku (viz níže) jsem zkusila akrylovou barvu a drží dobře. Zasněžené láhve jsem nastříkala barvou ve spreji. Zajímavé by mohly být určitě i průsvitné detaily namalované barvou na sklo.

Důležitou součástí je také světelný řetěz. Já objevila v Jysku jeden, který je pro tyhle svíticí láhve jako dělaný – je tak akorát dlouhý (2 metry), je vyrobený z LED diod (těch je tam celkem 20) na drátku, který lze ohýbat dle libosti, má spínač a stačí vám jen jedna tužková baterie, která je zavřená v stříbrném válečku, který perfektně pasuje do hrdla láhve. Myslím, že mě bude brzy mrzet, že jsem si jich nekoupila víc. TIP: Většinou jsem ještě na váleček s baterií udělala tavnou pistolí takový prstenec, aby spínač napropadnul do láhve.

vypinac

 

Přípravy

Jak se zbavit etikety

Nebaví mě čekat, než se etikety odmočí ve vodě a stejně se to nikdy neodloupne dokonale. Nejlepším pomocníkem se pro mě stala škrabka na sklokeramickou desku. Má na konci takovou žiletku, kterou lze etiketu dobře sloupnout a zároveň nepoškrábe sklo. Etiketu trošku namočím a jednosměrným pohybem škrabky sloupávám kousek po kousku. V případě potřeby ještě etiketu trochu navlhčím.

IMG_1992

Odmaštění

Pokud budete na láhev nanášet nějakou barvu, určitě byste měli láhev důkladně odmastit, aby vám barva dobře chytla. Postačí vám na to obyčejná jarová voda a houbička na nádobí. Láhev nechte vyschnout i zevnitř!

Inspirace

Pro milovníky Anglie

Pro svou kamarádku (Ahoj, Báro :)) jsem vyrobila svíticí telefonní budku, protože náš první společný výlet byl právě do Londýna.

DSC_7141

Za fotky hotové láhve, které jsem zapomněla udělat, děkuji Mákynovi :)

Původně jsem natřela láhev od Beefeater ginu celou na červeno a nechala jsem prosvítat vystouplý nápis na bocích MADE IN LONDON. Na stranách bez nápisu jsem nechala pár nevybarvených pruhů. Pak mě ale napadlo, že podlouhlý hranatý tvar láhve docela připomíná jeden ze symbolů Londýna – červenou telefonní budku. Tak jsem vyhlásila pátrání po další (prázdné!) láhvi.

Ze samolepící fólie jsem vyřízla nápis „TELEPHONE“ a také obdélníčky, které mají naznačovat skleněné tabulky dveří budky. Jednotlivé části fólie jsem nalepila na láhev, kterou jsem mohla v klidu přetřít červenou akrylovou barvou. Tip: Osvědčilo se mi natírat láhev horizontálně. I když na první pohled může barva vypadat hezky, bude to chtít určitě minimálně ještě jeden nátěr. Ten dělejte vždy až po zaschnutí první vrstvy. Je však nutné počítat s tím, že na prosvíceném skle nebude barva krýt na 100 %. Bohužel jsem nepřišla na to, jak barvu nanášet, aby se mi nedělaly šmouhy. Aspoň je tam vidět ta ruční práce! :-D

Nejen na Vánoce

IMG_2003

Na další světýlkové tvoření jsem použila čirou láhev od vína. Tu jsem na spodním okraji a u hrdla nastříkala bílým sprejem tak, aby toho moc neprosvítalo (hlavně u hrdla, do kterého je zapuštěný spínač od světýlek) a střed jsem pak vzala sem-tam sprejem z trochu větší dálky, abych nezakryla celou plochu. Rozptýlená barva pak připomíná padající sníh. Láhev jsem ještě nakonec přestříkala bezbarvým lakem.

Zimní krajina

IMG_2356

Podobným způsobem jsem udělala i láhev (opět od vína) se zimní krajinou. Láhev jsem si dokola změřila a vytvořila jsem si návrh zimní krajiny v obdélníku (obvod láhve). Na řezacím plotru jsem si ho vyřízla do samolepicí folie a přenesla na láhev. Přes fólii a u hrdla jsem opět barvu nastříkala v neprůhledné vrstvě a střed jsem zasněžila pár nástřiky z větší dálky. Pak jsem nechala barvu zaschnout a fólii sloupla. Nakonec jsem důkladně přelakovala matným bezbravým lakem.

 

Jsem si jistá, že najdete i spoustu láhví, které jsou zajímavé samy o sobě a světýlka jim dodají tu pomyslnou třešničku na dortu (či zátku na láhvi :))

Budu ráda, když mi pošlete fotky ať už jenom zajímavých láhví nebo hotových světýlek na e-mail anna@diycesky.cz nebo třeba do zprávy na Facebooku.

Kategorie

DIY česky 2020 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.