Výroba glycerínového mýdla (pro začátečníky)

Jak jsme slibovaly na našem Facebooku, přinášíme návod na výrobu glycerínového mýdla. Ukážeme si nejjednodušší postup, jak si udělat vlastní mýdlo – co všechno budeme potřebovat, kde to sehnat, jak postupovat…

 Začněme s otázkou „Proč?“

Proč bych si vlastně měla vyrábět vlastní mýdlo? Jedním důvodem může být, že si prostě chcete vyzkoušet vyrobit něco nového. Většina lidí se však uchýlí k výrobě mýdla, protože chce mít kontrolu nad tím, co výrobek skutečně obsahuje. Zkrátka, co si tam dáte, to tam je. A jako takový bonus může být, že ho vyrobíte sami.

Výroba pro začátečníky

Jednoho krásného dne jsem si řekla, že si chci vyrobit vlastní mýdlo. A tak jsem začala pátrat, jak na to. Asi nejjednodušší způsob pro začátek je pořídit si mýdlovou hmotu. Já jsem se rozhodla pro výrobu tzv. glycerínových mýdel, pro které se prodávají již připravené mýdlové základy, takže nám odpadá chemický proces výroby pomocí hydroxidu sodného.

Co je glycerín?

Glycerín (nebo také glycerol) je látka, jejíž hlavním zdrojem jsou přírodní tuky. Ve zředěném stavu se používá právě do kosmetiky jako zvlhčovadlo. Můžeme ho tedy nalézt v mýdlech a krémech jako hydratační složku, případně také v zubních pastách.

A nebude levnější si koupit hotové mýdlo v obchodě a z něj odlít mýdlo vlastní?

Pokud si koupíte v obchodě již hotové mýdlo a budete se ho snažit rozpustit, dost často asi narazíte. Podle diskusí na internetu je to docela oříšek. Průmyslově vyráběná mýdla obsahují ztužovače a další přísady, kvůli kterým mýdlo jednoduše nerozpustíte.

Na výrobu mýdla budeme potřebovat

  • Mýdlovou hmotu (lze zakoupit již s přídavky jako bambucké máslo či olivový olej; prodává se většinou nakrájená na menší kostky) – lze sehnat od 99 do 150 Kč za kilogram
  • Formičky (nejlépe silikonové – určené jako pro výrobu mýdel nebo i cukrářské) – záleží na velikosti a typu, ale lze sehnat již od 20 Kč
  • Kastrůlek a menší nádobu do něj (pro rozpuštění mýdla ve vodní lázni)
  • Teploměr – je vhodné ho mít, ale já to zvládla bez něj

Dle libosti pak také

  • Barviva – určená pro výrobu mýdel
  • Vůně (aromata) – určená pro výrobu mýdel
  • Bylinky
  • Dekorace

Já jsem si veškeré pomůcky zakoupila na Mydlovysvet.cz

Postup výroby mýdla

Připravíme si vodní lázeň – do menšího kastrůlku vložte kostky mýdlové hmoty a ten dejte do většího kastrůlku s vodou. Začínáme ohřívat. Voda se nesmí vařit! Většinou se mýdlová hmota rozpouští při 80 °C (přečtěte si vždy návod ke konkrétní hmotě, kterou zakoupíte).
Co když nemám teploměr? Pokud nemáte teploměr, tak je to přibližně doba, kdy se ve vodě objeví bublinky, ale ještě se nevaří. V některých návodech se dočtete, že máte hmotu rozpouštět přímo v kastrůlku. Mně vodní lázeň přijde šetrnější a lépe si ohlídáte teplotu vody, když nemáte teploměr.
Kolik hmoty? Množství hmoty se na poprvé odhaduje dost špatně. Já jsem měla formu velikosti 5,5 × 5,5 ×  1,8 cm a na to mi stačily kostky o hmotnosti cca 50 g.

Necháme rozpouštět – postupně se hmota začne rozpouštět. Nezapomeňte stále hlídat teplotu!
Míchat či nemíchat? Pokud rozpouštíte ve vodní lázni, tak asi není potřebu hmotu míchat. Při míchání by se mohly tvořit bublinky, které jsou ve výsledném produktu nežádoucí.

Přidáme přísady – až se vám hmota dokonale rozpustí, nastal ten správný čas na přidání dalších ingrediencí. Jejich složení už závisí jen na vás.

  • Vůně – dejte si však pozor, protože prodávaná aromata jsou hodně koncentrovaná, proto stačí jen pár kapek.
  • Barva – prodává se jak tekutá, tak v pevném skupenství, zacházejte s nimi podle návodu. Používejte barviva vhodná do kosmetiky.
  • Bylinky – přidejte klasické bylinky jako levandule, měsíček či heřmánek. V průhledných mýdlech dobře vypadá třeba badyán. Bylinky lze zakoupit nebo si během léta usušte vlastní.
  • Další příměsi – oleje, mořská sůl… Nesmíte to přehnat, jinak by mýdlo nemuselo vůbec ztuhnout.
  • Dekorace – do mýdel (zvláště těch průhledných) můžete zalít v podstatě vše, co vás napadne – kamínky, mušličky, plastová zvířátka, olejové kuličky, kávová zrna, vanilkové lusky, sušené plátky citrusů nebo třeba mýdlové tvary, vločky či figurky. Myslete u toho i na praktičnost, pokud nevyrábíte dekorační mýdlo.

Směs lijeme do forem – pokud máte nějaké složitější formy s drobnými detaily, dbejte na to, aby se hmota dostala opravdu všude. Na vyplnění menších míst můžete použít plastovou stříkačku. Formy se nevymazávají, musím být jen čisté a suché.

Necháme ztuhnout – doba tuhnutí je závislá na velikosti formy (a výsledného mýdla). U mé malé formičky to bylo kolem hodiny. Některým stačí jen třeba 15 – 30 minut. Chce to opatrně sáhnout na povrch nebo lehce zmáčknout okraje. Hmotu necháme tuhnout při pokojové teplotě. V žádném případě se nesnažte tuhnutí urychlit například vložením do ledničky. Tím by mýdlo mohlo přijít o některé významné složky.

Vyndáme z formy – mýdlo opatrně vyndáme z formy. Z těch silikonových se vyndává podstatně jednodušeji, protože můžeme roztáhnout samostatné okraje a obrátit formu naruby.

Zrání mýdla – pokud necháte mýdlo ještě 1-2 týdny odležet na suchém místě při pokojové teplotě, bude pak pevnější.

Tip: Pokud potřebujete mýdlo uhladit, nahřejte si v páře nožík a plochou čepele mýdlo zarovnejte.

Skladování mýdla

Mýdla skladujte při pokojové teplotě na místě, kde není ani příliš teplo, ani vlhko. Pokud vyrábíte mýdlo jako dárek, zabalte ho do papíru, textilie (nejlépe bavlna), do organzového sáčku, po odležení můžete i do celofánu…

Časté otázky

Mohu jednou ztuhlé mýdlo znovu rozpustit? Ano, můžete. Ale samozřejmě čím vícekrát mýdlo zahřejete a necháte ztuhnout, tím méně mu to bude dělat dobře. Můžete tak změnit některé jeho vlastnosti.

Mohu mýdlo používat ihned po ztuhnutí? Ve své podstatě ano. Je však lepší, pokud ho necháte trochu odležet. Zvláště, jestli je větších rozměrů.

Pokud máte další otázky ohledně výroby, ptejte se v komentářích :-)

Poznatek na závěr: Zjistila jsem, že mýdla téměř vůbec nepění, což vám asi bude při mytí připadat zvláštní, protože jste na to zvyklí. Ale je to asi jen nezvyk. A po umytí mýdlem s bambuckým máslem jsou ruce krásně hebké.

Dávkovač mýdla ze skleněné láhve

Máme pro vás eko návod, jak si ze skleněné láhve vyrobit originální dávkovač na mýdlo, šampon, saponát nebo desinfekci.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.