DIY květináč s papírovým dekorem

Máte doma terakotové květináče, ale štve vás, když se na nich časem objeví bílé fleky? Vyhazovat je ale rozhodně nemusíme. Ukážeme si jednoduchý způsob, jak si z takového květináče vytvořit dekorativní DIY květináč – ideální třeba na jarní cibuloviny nebo jako stylový obal na pokojovku.


Používáte rádi na květiny přírodní terakotové květináče? Taky vám vadí, když se na nich časem udělají nevzhledné bílé pruhy a vyhazujete je? Teď už nemusíte. Ukážeme si, jak z nevzhledného výkvěty solí prolezlého květináče udělat dekorativní obal (nejen) na jarní cibuloviny.

Co budeme potřebovat:

  • terakotový květináč
  • listy ze staré poškozené knihy (můžeme použít i noviny nebo notový papír)
  • hrubší brusný papír nebo brusnou houbičku
  • noviny jako podložku
  • akrylové barvy
  • disperzní lepidlo
  • tužku, štětce, kelímek na vodu, paletu na míchání barev

Jak upravit starý květináč krok za krokem:

1. Příprava květináče

Starý květináč nejdřív pořádně očistíme. Bílé skvrny jsou výkvěty solí – usazeniny, které vytáhla voda ze substrátu a hnojiv. Pomocí brusného papíru je snadno odstraníme. Květináč pak omyjeme vodou a necháme důkladně vyschnout. Osvědčilo se nám umýt terakotu den předem a nechat vyschnout přes noc.
Tip: Jestli je suchý, poznáme snadno – suchá terakota má světlejší barvu, vlhká tmavne.

2. Malování

Květináč můžeme natřít celobarevně nebo si pohrát s různými barevnými plochami. S použitím různých barevných ploch sladíme květináče s naším interiérem nebo dalšími sezónními dekoracemi.

Pomocí tužky si předkreslíme tvary a začneme natírat nejsvětlejšími odstíny – tmavší je pak snadno překryjí.

Po první vrstvě necháme barvu zaschnout aspoň 10 minut, než budeme pokračovat s dalšími detaily. Mokrá barva by se při malování dalších ploch na styku barev rozmazávala.

Po zaschnutí natřeme menší plochy.

3. Příprava papírových dekorací

Před dalším krokem musí být barvy úplně suché. Za slunného dne, kdy můžeme větrat to může trvat cca 20-30 minut. Za vlhkého počasí to bude déle.

Během čekání si připravíme listy z poničených knížek. Natrháme si tvary ze stránek, které potom budeme lepit na květináč.

TIP: Kousky papíru je lepší trhat než stříhat – roztřepené okraje lépe splynou s podkladem, zatímco ty ostré od nůžek působí nepřirozeně.

U slabšího novinového papíru si můžeme dovolit větší kusy nebo obrázky vcelku. Listy z knihy nebo notový papír jsou tužší a nepřizpůsobí se tak snadno oblému tvaru. Aby kousky textu dobře držely, připravujeme si menší papírky do rozměru cca 10×10 cm.

4. Lepení

Kousky papíru natřeme lepidlem ze strany, která bude přiléhat ke květináči, přitiskneme a přetřeme i vrchní stranu. Nebojte se použít víc lepidla, aby se jím papír nasákl a pořádně přilepil ke květináči.

Vůbec nevadí, když přetáhnete i přes malované části – celé to pak sjednotíme závěrečnou vrstvou lepidla.

5. Závěr

Až budeme mít stejným způsobem nalepené všechny tvary s textem, přetřeme celý DIY květináč disperzním lepidlem. Plocha se sjednotí a lepidlo z vnější strany ochrání papír i barvu místo laku.

Zasychání trvá zhruba 1 až 1,5 hodiny podle teploty a vlhkosti v místnosti a množství použitého lepidla.

Nezbývá než vybrat do květináče rostlinu a vhodný substrát. Pokud ho využijete jako dekorační obal na rostliny ve vlastním květináči, vydrží dlouho.

Do dekoračního květináče můžete rostliny i přímo zasadit. Počítejte ale s tím, že pak vydrží jen jednu sezónu. Vlhkost ze zalévání bude terakotou prosakovat k barvě a papíru a časem povrch poškodí. Což ale může být příležitost vyzkoušet nějakou další techniku. :)

Možná vám technika připomíná tu ubrouskovou (neboli decoupage), tak mrkněte, co všechno se dá tímto způsobem vytvořit!

Kategorie

DIY česky 2025 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.