Silvestrovské DIY vychytávky
27. 12. 2022, Anička, Dekorace, DIY, Sezóna, Silvestr, Zima
Chystáte pozvat přátele na silvestra? Tak to se vám budou jistě hodit tyto vychytávky. Díky nim si už nikdo nesplete skleničku, všichni budou vědět, co obsahuje která pomazánka a každý si zvládne namíchat sám svůj drink. Navíc pro vás máme i DIY tip na silvestrovskou hru.
Na silvestrovskou party si vyrobíme:
Rozlišovače na skleničky
Rozlišovače můžeme udělat buď různé barevné, nebo stejně barevné s místem na napsání jména. Druhá varianta se hodí, zvláště když se vaši hosté mezi sebou neznají a díky rozlišovákům si snadno zapamatují i jména ostatních.
Budeme potřebovat: tvrdý barevný papír / karton (klidně i s efekty, např. metalické, třpytivé…), nůžky, kružítko, černý fix se širším hrotem
Na zadní stranu papíru si obkreslíme průměr podstavce skleničky a kolečko vystřihneme.
Najdeme střed kolečka (nejlépe pomocí kružítka) a protáhneme jednu čáru na poloměru.
Kružítkem si naměříme přibližnou tloušťku nožičky skleničky. Zmenšíme na polovinu a ve středu vystřiženého kolečka uděláme další kolečko.
Nastřihneme po vyznačené čáře poloměru až ke středu a vystřihneme menší kolečko. Doporučuji použít nůžtičky na nehty, protože jsou menší a zakulacené.
Nakonec už jen dozdobíme rozlišovač a necháme místo na napsání jména.
TIP: Zkoušela jsem velikost jak na nožičku, tak až na podstavec (tam je nožička o něco širší). A při velikosti na tloušťku nožičky je sice rozlišovač trochu ve vzduchu (obrázek vpravo), ale na skleničce drží lépe a při pití nesjíždí.
TIP: Místo kolečka můžete zkusit vystřihnout třeba hvězdičku nebo jiný tvar, který se vám líbí.
Papírové prostírání na celý stůl
Nejen na silvestrovské pohoštění se mi osvědčilo mít celý stůl jako takový bufet, kam si hosti chodí zobat a popovídat si i s někým jiným, než s člověkem, který sedí hned vedle. Díky tomuto kreslenému prostírání už nebudete muset několikrát za večer opakovat, z čeho je pomazánka a co je uvnitř rolek. Všechno popíšete přímo na stole. Navíc můžete přidat i návod na míchaný drink, takže se hosti zvládnou obsloužit sami. A ano, je to i praktické na úklid. Přiznávám, že kreslit ani malovat jsem nikdy neuměla a přečíst moje krasopísmo dá občas dost zabrat, takže jsem se výsledku dost obávala. Ale musím říct, že podle předloh z internetu se to dá zvládnout. Navíc tohle umělecké dílo snese opravdu všechno. Naopak se nemusíte soustředit na detaily. A hlavní stejně bude to jídlo a pití na něm.
Budeme potřebovat: hnědý balicí papír v roli (šíře dle stolu), lepicí páska, černý fix se širším hrotem, nůžky
Na stůl odrolujeme dostatečné množství papíru. Ideálně s přesahem na každé straně aspoň 5 cm.
Ustřihneme. A okraje dobře zahneme podle hran stolu.
Rohy ohneme jako při balení dárků. Zatím ještě nepřilepujeme.
Rozvrhneme si, co budeme na stůl kreslit. Nejlepší je si vzít už rovnou i talíře a servírovací podnosy a ty obkreslit. Rovnou uvidíte, co se kam vejde a budete mít jistotu, že nápisy budou vidět.
TIP: Vyzkoušejte raději nejdřív, zda se fix papírem nepropíjí, abyste neměli kresbu na stole permanentní. :) Případně můžete použít nějaký podklad, např. řezací podložku, ale stačit bude i kus kartonu.
Já jsem se rozhodla část stolu vyčlenit na míchání drinků, takže jsem nakreslila návody na rovnou dva míchané nápoje. Důležité je nechat prostor na všechny zmíněné ingredience, včetně skleniček.
TIP: Používejte šipky, vlnky, komiksové bubliny, různé písmo, jeho velikost… Inspirovat se můžete třeba v článku o krasopísmu. Nezapomeňte také na ohnuté okraje, ty můžete využít také (viz dále Hra Jaký byl tvůj rok?). Nebojte se kreslit srandovní věci, ale myslete také na praktičnost – můžete rozlišit vegetariánské jídlo, poukázat na bezlepkové pečivo nebo upozornit na pikantní ingredience.
Papírové koláčky štěstí
Pokud nám zbyde místo, můžeme ho využít i pro zábavu. Do papírových štěstíček napíšeme nějaké moudro, citát nebo vzkaz.
Budeme potřebovat: barevný papír, nůžky
Z barevného papíru vystřihneme kolečko (využila jsem k obkreslení podstavec skleničky, který má průměr cca 7 cm).
Přeložíme na polovinu, rozložíme a vytvoříme ještě čtvrtiny.
Kolečko opět rozložíme, ke středu vložíme vzkaz na tenkém proužku papíru (může být i bílý).
Vezmeme protilehlé okraje a dáme je lehce přes sebe. Zatlačíme na vrchní stranu a ruličku „zlomíme“ dovnitř.
Papír by měl držet u sebe, ale je možné použít i trochu tuhého lepidla v tubě.
Hra: Jaký byl tvůj rok?
Okraje papíru můžeme využít ke vzkazům nebo třeba k otázkám, které můžeme pokládat ostatním, když se potkáte „na baru“. Otázky můžeme očíslovat a pak si vytahovat naslepo čísla, nebo si jen nějakou vybrat. Typ otázek záleží na vaší skupině hostů. Můžete z nich udělat party hru s otázkami na tělo, nebo naopak navrhnout chytré otázky k zamyšlení a rekapitulaci uplynulého roku. Inspirací pro otázky na mém stole byl projekt Posviť si, kde najdete spoustu námětů na rozvojové otázky.
Tipy na chytré otázky:
- Co ses naučil/a nového?
- Kdo ti dal nejlepší radu?
- Za co jsi vděčný/á?
- Co by sis zopakoval/a?
- Jaký byl tvůj nejsilnější zážitek?
- Díky čemu ses cítil/a lépe?
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat: