Jak vybrat bezpečnou látku pro děti
24. 04. 2024, Michaela, Blog, Móda
V tomto článku se zaměříme na to, co sledovat při výběru látek pro šití dětského oblečení – na atesty a certifikaci. Představím vám standardy, jako je například OEKO-TEX 100, které garantují bezpečnost textilií i pro děti do 3 let. Dále se podíváme na to, jaké materiály vybrat pro vaše šicí projekty.
Když jsem začala šít pro miminko, tak mi bylo jasné, že látky by měly být z přírodních materiálů. Úplet (tričkovina) ideálně z bavlny. Jenže po delším pátrání zjistíte, že není látka jako látka. Jak je to tedy s materiály vhodnými pro děti?
Certifikace látek
Látky pro děti do 3 let by měly mít certifikaci. Většinou je to označeno jako OEKO TEX 100 nebo OEKO TEX třída I.
Co to ten OEKO TEX je? Je to mezinárodní testovací standard a certifikační systém pro textilie, která se vyrábí pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Když má látka certifikát OEKO-TEX Standard 100, znamená to, že byla testována na přítomnost škodlivých látek a je tedy bezpečná pro lidské zdraví. Toto označení představuje nejvyšší bezpečnost výrobku. Testy provádí nezávislé partnerské instituty OEKO-TEX 1.
Certifikace se dělí do 4 tříd:
- Třída 1: Výrobky pro kojence a musí splňovat ty nejpřísnější požadavky.
- Třída 2: Produkty, které přichází do styku s pokožkou, jako je oblečení, spodní prádlo a povlečení.
- Třída 3: Výrobky, které nepřichází do kontaktu s pokožkou, například bundy, vesty nebo opasky.
- Třída 4: Dekorativní textil a interiérové doplňky, jako jsou ubrusy, záclony nebo čalounické látky 12.
Proč si dávat pozor na certifikaci? Musíme si uvědomit, že lidské tělo může chemikálie z látek, které byly použity při výrobě, absorbovat prostřednictvím pokožky. Právě pro malé děti, a obzvláště kojence, je množství nebezpečné dávky chemikálie mnohem menší než u dospělého, který si s jejím odbouráním dokáže poradit lépe.
Malé děti materiály žužlají, strkají do pusy, olizují si rukávy apod. Proto je právě tato certifikace nesmírně důležitá. Certifikaci nemají jen textilie, ale i příze.
Na co jsou testovány výrobky s certifikací OEKO TEX 100? Produkty jsou testovány na přítomnost:
- pesticidů a konzervačních látek
- těžkých kovů, formaldehydu, změkčovadel a chlorovaných organických nosičů
- alergizujících a karcinogenních barviv
Z čeho ušít body a legíny?
Body a legíny jsem šila z hladkého úpletu (tričkovina). Úplet měl obvykle složení 95 % bavlny a 5 % elastanu. Tento materIál se mi osvědčil úplně nejvíce. Když jsem kupovala úplet na internetu, objednávala jsem gramáž 180 až 210 g/m2. Je to příjemná hutná elastická látka, ze které se dobře šije. Alternativou jsou ještě materiály obsahující až 8 % elastanu.
Úplety ze 100% bavlny zní sice krásně, ale mají své nedostatky. Nedostatečně pruží a rády pouštějí oka. Problém je v tom, že děti z těchto body a legín vyrostou rychleji, protože se nedostatečně natáhnou.
Žebrovaný úplet je poměrně zajímavý materiál. Nesmírně pruží a děti ho mají rády, protože je nijak neomezuje. Pokud je dítě silnější nebo delší, úplet se prostě natáhne. Další zajímavostí je, že pokud dítě slintá, tekutina se ihned nevpije. Máte pár vteřin na utření. Při koupi si dávejte pozor na šíři úpletu, protože se dělají pouze v šíři 100 až 135 cm!
K tričku doporučuji pořízení nápletu. To je speciální látka na zakončování průkrčníků (kolem krku lem) a lemu body. Tato látka velmi pruží. Obvykle se prodává v tunelech, což je látka pletená dokola. Její šíře bývá 35 cm × 2 cm, tj. 70 cm. Nelekejte se. Pokud náplet našíváte, tak ho poměrně natahujete. Platí pravidlo, že na délku našití potřebujete 0,8 (až 0,75) délky nápletu. Například pokud našívám ke krku náplet o obvodu 30 cm, potřebuji jen 0,8×30 cm nápletu.
Z čeho ušít overal?
Pyžamové overaly můžeme šít z úpletu s elastanem. Stejně jako u body je budeme u krku zakončovat nápletem. Určitě by šel ušít overal ze žebrovaného úpletu, ale to jsem nikdy neviděla.
Overaly na ven se šijí z teplákoviny. To je speciální vícegramážní úplet. Teplánovina může být počesaná, ta má chloupek uvnitř. Představte si klasickou teplejší mikinu nebo tepláky. Naopak nepočesaná teplákovina má pouze takové vlnky, je lehčí a hodí se více na jaro a léto.
Alpenfleece je nesmírně zajímavá látka. Z lícu vypadá jako teplákovina, ale z rubu má jemný chloupek jako polyesterová deka. Je to velmi hřejivý materiál.
Overaly lze šít ze softshellu, pokud se jedná o overal místo bundy a kalhot. Zde si dávejte pozor na střih. Některé softshelly pruží a jiné jsou naopak pevné.
Na jaro, podzim a zimu lze použít merino úplet. Je to přírodní vlna od ovcí plemene merino. Její vlastnosti jsou naprosto neskutečné. Udržuje totiž stálou teplotu těla. Pokud se dítě poslintá, v zimě ho mokrý materiál nestudí. Matriál je jemný, měkký a prodyšný. Navíc má antibakteriální účinky. Na zimu bych doporučila vysokou gramáž 250 g/m2 a styl zpracování interlock (nemá rub).
Z čeho ušít mikinu?
Mikiny se obvykle šijí z teplákoviny nebo alpenfleece. Viz popis výše. Mimo jiné se dá šít i z tzv. vaflového úpletu. To je velmi zajímavá látka, která má velmi elastickou strukturu. Tato látka nemá rub.
Z čeho ušít bundu?
Bundičky se obvykle šijí ze softshellu. Ten může být zimní nebo jarní. Zimní softshell se vyznačuje pevností, obvykle nepruží, má vyšší vodní sloupec (nepromokavost), je hutnější a obvykle na rubu je fleece. Na rubu, ale fleece nemusí být! Může tam být jemný chloupek nebo beránek. Oproti tomu jarní softshell nemá tak vysokou gramáž a vodní sloupec. Na rubu nebývá žádný chloupek, ale membrána.
Ze šusťákoviny s úpletovou podšívkou se obvykle šijí letní bundičky proti dešti. Dále lze zvolit i jiné nepromokavé vzdušné materiály jako je microfibra.
Bundičky pro děti se zakončují většinou lemovací gumou. Ta se přehne napůl a našije na lem kolem rukávů, kapuce apod.
Z čeho ušít plenu?
Látkové pleny se šijí z dvojité gázoviny nebo dvojitého mušelínu. Jestli si říkáte, že v tom není rozdíl, tak věřte, že je. Gázovina je totiž rovná látka, pevnější, hrubší a často více průsvitná. Je vyráběna ze 100% bavlny. Obvykle je protkána buď v bodech nebo do mřížky. Zde bych si dávala pozor na gramáž. Gramáž 125 g/m2 mi přišla dost průsvitná.
Mušelín je naopak měkká látka a trochu nakrabacená. Zde bych si dávala pozor obzvláště na složení. Existují mušelíny ze 100% bavlny nebo také bambusové mušelíny. Některé obchody také prodávají mušelíny z bio bavlny.
Z čeho ušít plavky a pleny?
Plavky se šíjí z plavkoviny, ta by měla mít certifikaci SPF 50+. Buď se dělají dvojité plavky nebo se použije speciální podšívka na plavky.
Pro malá miminka můžete také použít materiál PUL, ze kterého se šijí svrchní plenky pro látkové pleny i plavky do bazénu. Materiál je pružný a má speciální PUL vrstvu.
Plavky i svrchní pleny se zakončují lemovací pruženkou (gumou).
Z čeho ušít žínku?
Žínka se šije z gázoviny, mušelínu nebo klasického froté. Opět zde nesmíme zapomenout na certifikaci materiálů. Materiál by měl být ze 100% bavlny, nikoliv umělý.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat: