Šijeme výbavičku pro miminko: Látkové pleny

Pokud jste nastávající maminka nebo máte kamarádku, která je v očekávání, zbystřete! Látkové pleny pro miminka využije každá maminka již od prvního dne doma. Šití látkových plen se nemusíte bát. Připravila jsem pro vás podrobný návod.

Kvalitní látkové mušelínové pleny, které jsou hedvábné a člověk by se sám do nich zabalil, stojí neskutečnou sumu peněz. Věřte, že budete potřebovat více než dvě pleny, které koupíte za 400 Kč. Ano, toto je cena dvou plen 80 × 80 cm z měkkého mušelínu.

Jistě, že jdou koupit levné bílé pleny. Jenže ty jsou průhledné a já osobně s nimi ani nemám dobrou zkušenost – po prvním vyprání se mi ve 3 z 10 udělaly díry. Což mne vedlo k tomu nakoupit si metráž a ušít si vlastní plenky.

Plenky můžete navíc využít pro různé účely – dají se využít jako prostěradlo proti ublinknutí nebo slintání, na otírání, jako ručník, jako podložka pod miminko na návštěvě, v létě na kočárek jako stínítko, atd.

Kolik plenek pro začátek?

Rozhodně neuděláte chybu s 20 plenkami, ale i 10 bude stačit, ale počítejte, že budete prát pořád. Pro představu: Kolik plenek používáte najednou? Máte jednu plenku v postýlce pod hlavičkou a druhou třeba na polštáři, kde krmíte a třetí používáte na otírání.

Co a kde nakoupit?

Nakupujte dvojitou gázovinu nebo dvojitý mušelín. Existují potištěné vzory nebo jen jednobarevné. Doporučuji materiál 100 % bavlnu. Lze totiž zakoupit i bambusový mušelín (gázovinu).

Látka bývá široká 140-160 cm. Já jsem kupovala délku 80 cm. Z tohoto pruhu jsem udělala 2 pleny. Pokud si koupíte více, lze přebytek využít na ušití žínky (1 metr) nebo slintáčku (1,1 metru).

Nakupovala jsem jak v kamenném obchodě, kde zrovna měli akci na některé vzory (145 Kč/m), tak i na internetu (315 Kč/m). Rozdíl v kvalitě vidím až po několika vypráních. Na látkách s digitálním tiskem se tolik netvoří žmolky.

Návod na látkové pleny

Samotný návod je velmi jednoduchý, zaměřila jsem se proto primárně na tipy, které bych sama na začátku šití ocenila.

Látku vysrážejte než s ní začnete šít. Vyperte ji na 60° C. Pokud máte sušičku, strčte ji do sušičky. Látku pak na vysoký stupeň s párou vyžehlete. K látce se chovejte tak, jak se budete chovat k produktu. Caramilla (tvůrkyně střihů a návodů) ve svém videu přípravy látek před šitím zmiňuje zajímavou zkušenost s mušelínem: Látku nevysrážela, pak se srazila tak zvláštně, že ze čtvercových plen po vyprání vznikl takový nepravidelný cíp.

S gázovinou se poměrně špatně pracuje ve smyslu stříhání. Abychom drželi rovinu vlákna, použijeme trik s vytaženou nitkou. Jednu až dvě nitky vytáhneme a podle vzniklé dírky střiháme.

Pak založíme okraje a prošijeme rovným stehem. A máme hotovo.

Krásný set pro kamarádku

Mám pro vás malý tip na závěr: Kamarádce udělejte set dvou plen, žínek a slintáčků z mušelínu. Kupte dvě barvy (vzory) mušelínu o délce 80 cm. Z každé udělejte jednu plenu. Zbytek použijte na slintáček a žínky. Vytvoříte tak krásný set.


Na DIY česky najdete i další návody (nejen) na šití výbavičky pro miminko – nechte se inspirovat.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.