Časopisy o kreativním tvoření – velké srovnání 2015/2020
21. 02. 2020, Jana, Blog, DIY, Magazín
Je to přesně 5 let, co se Míša vydala prozkoumat vody vydávaných zejména tištěných DIY časopisů, které se dají zakoupit v našich trafikách a obchodech. Rozhodly jsme se podívat, co se od té doby změnilo.
Běžně dostupná nabídka DIY tiskovin se příliš nezměnila. Nejdostupnějsími tituly jsou stále magazíny Kreativ, Dekor, Ona ví a Rozmarýna. K časopisu Rozmarýna přibyla na podzim roku 2016 malá sestřička pro dětské čtenáře Rozmarýnka.
Šití, pletení, háčkování, patchwork a vyšívání mají svoje samostatné magazíny, které jsou stálicemi českých novinových stánků. Jak se zdá, čistě DIY magazín na sebe pořád nechává čekat.
A jak je to s těmi nejprodávanějšími tituly obsahujícími DIY nápady? Pojďme se na ně podívat.
Kreativ
Hodnocení
2015: 95 %
2020: 45 %
Na Kreativu je sympatické, že jako jediný nezměnil cenu. Vychází každé dva měsíce v rozsahu 106 stran plus pracovní archy a na novinových stáncích ho pořídíte za 129 Kč. Z jeho obálky zmizel odkaz na původní Praktickou ženu. Kreativ si drží svůj standard v tom smyslu, že k vybraným návodům najdete pracovní předtištěné archy přímo v časopisu. Předlohy k ostatním návodům jsou v potřebné velikosti ke stažení na webových stránkách časopisu.
Z mého pohledu je bohužel cesta Kreativu poslední roky spíše zklamáním. Budí ve mě dojem motivačního magazínu. Návodů je v něm poskrovnu a vnímám je spíš jako dekorativní pro účely focení než k využití v běžných domovech. Kromě reklam, zdravých receptů a stránek s motivačními citáty v něm najdeme rozhovory, příběhy umělců, kteří již nejsou mezi námi nebo seriál „Cesta uměn“. Rubriky „Vyslovte svoje přání“ nebo „Zapomenuté sny“ se spíš hodí do časopisu o psychologii. Jako plus mohu uvést příjemnou grafiku. Ovšem za mne, jako člověka, který rád vyrábí a tvoří, to nejsou dobře utracené peníze.
Ona ví
Hodnocení
2015: 90 %
2020: 80 %
Časopis vychází každé dva měsíce a podražil ze 46 Kč v roce 2015 na současných 59 Kč. Oproti roku 2015 obsahuje minimum návodů pro děti, v aktuálním čísle jsem vyloženě pro děti našla jen jeden návod. Některé příspěvky z tištěného časopisu lze nalézt i na webových stránkách časopisu.
Ona ví je mixem vaření a tvoření se špetkou zábavy pro nenáročné v podobě menší křížovky nebo soutěže s výrobky sponzorů. Většina tvořících článků se věnuje háčkování, pletení a vyšívání. Nicméně v těch pár výtiscích, které mám, pokaždé najdu dva tři nápady, které chci vyzkoušet a jsou realizovatelné bez nějakých speciálních pomůcek nebo materiálů. V nejnovějším čísle mě zaujala hlavně háčkovaná předložka do koupelny.
Dekor
Hodnocení
2015: 60 %
2020: 60 %
Dekor vstupuje do nového roku 2020 s novým grafickým vzhledem a mohu říct, že velmi zdařilým. Kvalita papíru je také o poznání lepší. Jeho cena vzrostla z 55 Kč na 65 Kč. Webové stránky zůstaly stejné.
Aktuální číslo je z poloviny věnované „textilním“ technikám, tedy pletení, vyšívání, háčkování a drhání. O druhou polovinu se dělí ostatní kreativní techniky, vaření, pracovní postupy a nově zařazené potištěné listy s aktuálním motivem čísla. Vydání č. 1, 2020 je věnované z velké části využití motivu mimózy, což jsem se bohužel z titulní strany před nákupem nedozvěděla. Nový Dekor bych doporučila těm čtenářkám, které si rády něco pěkného upletou a posedí u doma upečeného dezertu.
Rozmarýna
Hodnocení
2015: 30%
2020: 30 %
Rozmarýna stále poutá svými nápaditými a graficky dobře provedenými titulními stranami. Přestože její cena stoupla, nejedná se o žádnou závratnou částku. Cena 29 Kč za výtisk spolu s povedenou obálkou láká ke koupi každý měsíc. Na stránkách časopisu najdete některé z článků a ochutnávky z nových čísel.
Časopis je rozdělen na témata rozjezd, bydlení, jak na to, tradice, dílna, kuchyně, bylinky, zahrada, mazlíčci, relax. Je to pestrá směsice všeho a vlastně ničeho. Pár vydání mám, ale popravdě vždy jen kvůli jedné konkrétní stránce a s vírou, že možná někdy ještě něco, je schovávám v krabici. Zatím ale pořád nic.
Rozmarýnka
Hodnocení:
2015: /
2020: 40 %
Rozmarýna dostala na podzim roku 2016 malou sestřičku s tvořením pro děti. Rozmarýnka si od začátku drží cenu 32 Kč, vychází jednou za dva měsíce. Tento časopis nemá svoje webové stránky nebo blog a lze ho objednat na stránkách mateřského časopisu.
První rok jsme si se synem Rozmarýnku předplatili. Ze začátku obsahovala minimum reklam, maximum návodů, pár kuchařských receptů pro děti na hravé svačinky a nějaký ten úkol pro zvídavé hlavičky spolu s pracovním archem k jednomu vybranému nápadu.
Pracovní arch zůstal, ovšem poměr článků se trochu pozměnil, což mě u Rozmarýnky mrzí. Aktuální číslo obsahuje asi pět tvořivých nápadů, nějaký ten úkol pro děti jako najdi 10 rozdílů a cestu z bludiště. Mimo to se objevila trocha fyziky (jak vzniká led), stránky o domácích mazlíčcích, komiks, nebo třeba povídka ke čtení. Motto „tvoření s dětmi a pro děti“ je dle mého názoru naplňováno čím dál méně a časopisů s úkoly a pracovními listy pro předškolní a mladší školní děti je na trhu dost (kupovali jsme např. časopis Šikulka).
Jak si tedy kreativní časopisy vedou?
Jak je vidět, některé (dříve kvalitní) časopisy časem ztrácí na své kvalitě a původní obsah se z každého čísla vytrácí čím dál tím více. Na DIY jsme chtěly tvořit blog s návody a inspirací, kde se nebudete muset probírat recepty. I proto se na našem blogu zásadně vyhýbáme tématům, které s kreativním tvořením přímo nesouvisí.
Objevují se i nové pokusy o další kreativní časopisy, které často naplní očekávání je v prvním čísle. Zajímá nás tedy, jak to máte s kreativními časopisy vy? Kupujete si je? Které ano, které ne? Podělte se s námi o svůj názor na našem Facebooku.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat:
Kategorie
Časopis DIY Kreativ kreativní čtení Magazín Recenze Rozmarýna