Čelenka pro Alenku v říší divů

Jak ozvláštnit stokrát použitý kostým princezny? Třeba ho doladit do stylu tea party Alenky v říši divů.

Nejjednodušší způsob, jak oživit kostým, jsou doplňky. Začala jsem od čelenky s korunkou.

Co budeme potřebovat

 • kelímky od jogurtů a nápojů s laktobacily
 • ostrý nůž, nůžky
 • tavnou pistoli
 • kousky barevného filcu
 • drobnosti na dodekorování, papírové košíčky na muffiny
 • obyčejnou jednobarevnou čelenku do vlasů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako první si budeme připravovat dortíčky a hrnečky pro ozdobení čelenky. Díky použití plastových kelímků a filcu budou dekorace lehké, takže je čelenka snadno unese a nebudou tlačit na hlavě.

Nejdřív si musíme připravit kelímky. Kelímky musíme pořádně umýt a nechat uschnout. Pokud to jde, sundáme z kelímků barevné obaly s potiskem. Potom si z kelímků od jogurtu uřízneme spodek ve výšce cca 3,5 cm, záleží na průměru kelímku. Kelímky od nápojů s laktobacily rozřízneme na tři části. Dno kelímku o výšce asi 2,5 cm bude sloužit na menší dortíčky, vrchní část použijeme na výrobu šálků s čajem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kousky hnědého nebo béžového filcu poslouží jako těsto dortíčků. Ustřihneme si proužky o cca 1 cm vyšší, než je ustřižený kelímek a po obvodu je tavnou pistolí na kelímek přilepíme. Kelímek je dole zúžený. Nejprve přilepíme horní obvod, potom přilepíme dolní obvod a filc trochu nakrabatíme, aby kopíroval tvar kelímku. Potom přehneme přes okraj přesahující kus filcu a vlepíme dovnitř.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na vytvoření vnitřku dortíku potřebujeme dva pruhy filcu ve dvou barvách. Jejich výška by měla být dvakrát výška kelímku. Pruhy přeložíme na půl, aby se vytvořil v ohybu oblouček, položíme je na sebe a smotáme. Ruličky přilepíme tavnou pistolí ke dnu kelímku. Pruhy musí být tak dlouhé, aby rulička pěkně vyplnila kelímek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ozdobení dortíků vystřihneme ze zeleného filcu lístečky a připravíme si korálky. Přilepíme je na dortíky jako lístečky a plody. Z hnědého filcu vystřihneme kolečka ve velikosti dna kelímků a přilepíme je na dno zespodu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hrnečky s čajem připravíme obdobným způsobem. Teď přijde řada na hrdla kelímků od nápojů s laktobacily. Dál budeme potřebovat proužky světlého filcu, barevného filcu na ouška a přízdoby. Použila jsem kvítky z umělé květiny, aby hrnečky vypadaly jako malované.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bílý pruh filcu ustřihneme o cca 1 – 1,5 cm vyšší, než je výška kelímku. Přilepíme ho po obvodu nahoře tavnou pistolí. Potom přilepíme spodní okraj, tam musíme filc trochu krčit, aby kopíroval zúžení kelímku. Přesahující okraj potom zahneme dovnitř a přilepíme, stejně jako u dortíků.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z barevného filcu si připravíme proužky asi 0,5 cm široké. Jeden proužek přilepíme na spodní okraj šálku (původní hrdlo kelímku). Z druhého proužku vytvoříme ouško.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nakonec přilepíme dekorace. Použila jsem kamínkovou portu na lem a kvítek umělé hortenzie. Dovnitř šálku zmuchláme kousek béžového filcu, bude to vypadat, že šálek je plný lahodného čaje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V posledním kroku zbývá jen čelenku zkompletovat. Připravíme si čelenku, hotové dortíky a šálky a korunku. Moje korunka je také vyrobená z kelímku a to od půlkilového jogurtu a polepená samolepící folií s metalickým vzhledem. Lepit budeme opět tavnou pistolí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tipy na závěr

 • odstřižky různobarevného filcu levně koupíte jako balík v různých výtvarných potřebách, jak v kamenných prodejnách tak i na e-shopech
 • čelenku jsem použila potaženou látkou. pokud použijete čelenku PLASTOVOU nebudou přízdoby tavnou pistolí držet, budete je muset ručně PŘIŠÍT jehlou a nití
 • portu s kamínky pořídíte v obchodech s dekoracemi, kde mají takovou tu směs od každého něco, umělé květiny jsem koupila v květinářství
 • kelímky od jogurtů se nebojte prohnat myčkou na nádobí, pokud ji máte, použila jsem program na 45°C a žádný se nezkroutil a nezdeformoval, kelímky budou krásně umyté a případné papírové nálepky se krásně uvolní
 • nebojte se dortíků a šálků připravit víc, ty které nenalepíte na čelenku můžete lehce přistehovat na šaty a kostým tím krásně sjednotíte

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.