DIY kniha receptů
26. 08. 2015, Michaela, Bydlení, DIY
Máte doma také papíry s vytištěnými recepty z internetu a pokaždé se ve štosu přehrabujete a hledáte ten správný recept? Vyrobte si podle tohoto návodu přehledný receptář.
Existují přibližně 3 druhy funkčních modelů knihy vlastních receptů. Jaké to jsou? Pojďme se na to podívat.
Starý diář velikosti A5
Moje mamka nedá dopustit na starý nepopsaný diář, který chtěl někdo vyhodit. Vzala si ho a začala do něj psát své recepty. Zavařování na jednu stranu a pečení na druhý konec sešitu. Jenže, mně tento model nevyhovuje, protože pořád si vyhledávám nové a nové recepty k vyzkoušení. V mém případě bych tak měla pečené maso hned za receptem na buchty. Na druhou stranu má tento „diář“ neuvěřitelné kouzlo, když se všemi těmi recepty prohrabujete.
Jednou jsem zkoušela dokonce vytvořit i vlastní blok na recepty. Což se povedlo a dodnes ho používám. Problém nastal ve chvíli, kdy došlo místo v různých kategoriích nebo se objevily nové kategorie, jako jsou salsy, dipy a omáčky.
Kartičky s recepty
Kartičky s recepty jsou velmi oblíbené v Americe. Jde o to, že máte krabičku a v ní záložky: Maso, polévky, sladké, atd… Za záložkami jsou kartičky s recepty. Výhodu je, že recepty můžete vkládat do kategorií. Dokonce se recepty dají i na kartičky vytisknout. Prostě si vedete takovou svou receptovou kartotéku. Tento systém však zabere docela hodně prostoru, takže to není nic pro malé kuchyně.
Šanon s recepty
Nejpraktičtější mi přišel nápad s šanonem, k čemuž mě inspiroval Apetit. Princip malého A5 šanonu je stejný jako u kartiček, s tím rozdílem, že se nikde recepty nerozletí. Recepty můžete pohodlně tisknou a vkládat do příslušné kategorie. Nebyla bych to já, kdybych se nerozhodla si udělat svůj design. A ten si můžete vytvořit sami i ve Wordu či Canvě.
Jak jsem tvořila knihu receptů
Já jsem sice použila grafický editor, ale moc pěkné výsledky zvládnete i ve zmíněném online editoru Canva. A případně to jde udělat i v jakémkoliv textovém editoru MS Word, Google Doc, WPS Writer) podporující obrázky.
- Nastavte si velikost stránky A5 na výšku.
- Nastavte si pěkné písmo (lze stáhnout například na www.ceskefonty.cz).
- Nastavte si 2 sloupce na stránce, do jednoho pište ingredience a do druhého postup. Popřípadě to nechte celé v jednom sloupci.
- Napište recept a vložte k němu obrázek
- www.cz.pinterest.com pod názvy watercolor + název jídla v angličtině (např.: watercolor vegetable – zde)
- www.freepic.com pod názvy jídel v angličtině + vector (např.: vegetables – zde)
- Vytiskněte si recepty na papíry velikosti A5 tak, že přepůlíte klasickou A4. Pro vášnivé kuchaře doporučuji gramáž 130 – 300 g/m2, protože papír je pevnější.
- Oblé rohy záložek vytvořte z dalšího papíru a přiložením na vytisknutou stránku. Štítek jsem přilepila matnou izolepou.
- Díry vytvoříte děrovačkou, která se dá koupit od 39 Kč.
- Recepty vložte do šanonu, který se pohybuje mezi 39 – 90 Kč podle vzhledu.
Já jsem si některé obrázky stáhla, ale některé jsem se rozhodla nakreslit sama a naskenovat do receptů. Výsledek může pak vypadat jako na obrázku.
Soubor | Stáhnout |
---|---|
Šablona pro tisk ručního psaní barevná | Stáhnout |
Šablona pro tisk ručního psaní černo-bílá | Stáhnout |
Fotogalerie
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat:
Kategorie
Bytový design Dárek Kniha Knihařství Recept Receptář Redispera Sešity Vychytávky Zástěra