Jarní zahrádka ve sklenici

Jarní dekorace a zároveň malá zdravá zahrádka, stačí na to sklenice, pár větviček a vajíčko. Jarní zahrádku jsme vyráběli spolu se synem, každý pěkně svoji a teď si řeřichou sypeme chleba s vajíčkovou pomazánkou.

Co budeme potřebovat

 • dobře vymytou sklenici, nejlépe se širším hrdlem (my použili sklenici od nutely a velkou zavařovací sklenici)
 • trochu substrátu
 • semínka řeřichy
 • vyfouklé vajíčko
 • větvičky kočiček (nebo jiné jarní větvičky)
 • špejli
 • ubrousek s jarním motivem
 • univerzální tekuté lepidlo, štětec
 • stuhu nebo provázek

Nejprve si připravíme do sklenice samotnou zahrádku. Do dobře vymytých sklenic nasypeme na dno trochu substrátu. Stačí cca 1 cm, řeřicha nepotřebuje moc hlíny. Na urovnaný substrát rovnoměrně rozsypeme semínka řeřichy, lehce zasypeme ještě substrátem, jako bychom je chtěli pocukrovat a opatrně zalijeme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklenice bude fungovat jako skleník, takže semínka budou klíčit rychleji. Naše řeřicha byla za tři dny ke sklízení.

S doplněním dekorace tedy není čas otálet. Připravíme si větvičky, vajíčko, provázek, špejli, lepidlo, ubrousek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejdřív si ozdobíme vyfouklé vajíčko. Z ubrousku si vystřihneme obrázky, které potom na vajíčko nalepíme. Ubrousky jsou dvou nebo třívrtsvé. Spodní bílé vrstvy musíme před lepením oddělit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vyfouklé vajíčko si napíchneme na špejli a připravíme si hrneček. Na hrneček potom položíme vajíčko uschnout. Vajíčko ozdobíme tím, že na něj nalepíme motivy vystřižené z ubrousků. Obrázek z ubrousku přiložíme na vajíčko, štětec namočíme do lepidla, radši víc než míň. Lepidlo začneme nanášet od středu do kraje. Lepidlo bude zasychat cca 4 hodiny, záleží na tom, jak velkou vrstvu lepidla nanesete. Že je lepidlo zaschlé poznáte podle toho, že úplně zprůhlední.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do zaschlého vajíčka potřebujeme protáhnout stuhu nebo provázek. Já jsem si poradila tak, že jsem vzala špejli, na které vajíčko schlo, kousek tenkého měkkého drátku. Provázek jsem přichytila drátkem ke špejli a provlékla vajíčkem. Pokud máte velkou jehlu na vyšívání s velkým ouškem, můžete na provléknutí stužky použít tuto jehlu. Na spodní straně jsme jednoduše zavázali uzlík.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V dalším kroku si připravíme větvičky. Jarní větvičky, které jsme si přinesli z procházky, zkrátíme, aby nám na obou stranách sklenice přečnívaly. Vyzkoušeli jsme jako optimální množství tři větvičky kočiček svázané dohromady. Tím, že jsme je svázali, drží pěkně položené na sklenici a nepadají dolů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako poslední přivážeme vajíčka druhým koncem stuhy nebo provázku k větvičkám a zavěsíme do sklenice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jarní zahrádku si ještě můžeme dozdobit. Syn zvolil filcové mrkvičky, které jsme si koupili ve výtvarných potřebách.

Větvičky necháme pouze volně položené na sklenici. Díky tomu můžeme dekoraci kdykoliv sundat a řeřichu otrhat na chleba. Po sklizení zahrádky sklenici vyklepneme, vypláchneme, nasypeme nový substrát a znovu si vysejeme další bylinku na chleba nebo třeba velikonoční osení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tipy na závěr

 • zvolte sklenici s širším hrdlem, jinak nebudete moct zahrádku sklízet, ale získáte pouze jednorázovou dekoraci
 • sklenice funguje jako skleník, semínka vzejdou rychleji než na talířku na vatě, naše řeřicha byla ke sklizni již třetí den
 • větvičky nechte volně položené, vaši zahrádku můžete obnovit kolikrát budete chtít
 • menší sklenici jsme použili od nutely, tyto výrobky nemají potisk přímo na skle, ale sklenice je potažena barevnou folií, kterou snadno nastřihnete a sundáte
 • zapojte děti, výroba zahrádky je snadná a dětem můžete nechat důležitou funkci zahrádkáře, aby zalévaly a hlídaly, kdy bude řeřicha ke sklizni, ověřeno na osmiletém nezbedovi, že to funguje

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.