Knoflíkové obrázky

Celou dobu, co mám vlastní domácnost, schovávám si knoflíky. Když vyhazuji poškozené oblečení, odstřihnu knoflíky. Stejně tak uchovávám ty, co bývají přišité na štítku u oděvů jako náhradní. Občas se knoflík utrhne a ztratí, vyměním tedy všechny a tu neúplnou sadu schovám. Některé kousky jsem dostala od babičky, která je sbírala celý život stejným způsobem, co kdyby se někdy hodily…

Ty hodně staré atypické knoflíky po jednom dvou kusech se asi na šití už hodit nebudou. Protože mám ráda retro věci a černobílé fotografie, rozhodla jsem se s nimi odekorovat foto rámeček. Při hledání inspirace mě na Pinterestu upoutaly i krásné obrázky z barevných knoflíků. A protože se blíží MDŽ, zkusili jsme se synem využít i barevné knoflíky a vyrobit duhový obrázek pro babičku.

Co budeme potřebovat:

  • rámeček na obrázek (může mít lehce poškozený povrch, náš rámeček někdo omylem polil a je flekatý od vlhkosti)
  • knoflíky (různé posbírané starší knoflíky na rámeček, barevné plastové knoflíky na obrázek – ty jsme koupili ve výtvarných potřebách)
  • tavnou pistoli
  • disperzní lepidlo

Zdobený rámeček

Jako první se pustíme do zdobení rámečku. Nám to přišlo jednodušší. Je dobré si na začátku zvolit barevnost. Chtěla jsem rámeček na černobílou fotografii a po babičce jsem měla několik krásných velkých kovových knoflíků. Rozhodla jsem se proto vybrat všechny kovové knoflíky a k nim doladit černé a hnědé v různých velikostech. Všechny vybrané knoflíky si připravíme vedle rámečku. Náš rámeček je na fotku 15×10 cm a spotřebovali jsme asi 120 knoflíků. Nezdá se to, ale knoflíků je potřeba docela dost.

Vyberte si nejprve největší a nejhezčí kousky a rozmyslete si, kam byste je chtěli na rámeček umístit. Před samotným lepením doporučuji nejdřív zkusit nanečisto rozmístit prvních pár knoflíků na rámeček a vyzkoušet si rozložení. Lepte je postupně rovnoměrně po celém obvodu rámečku a postupně zahušťujte. Tím docílíte rovnoměrného vzhledu rámečku a knoflíky vám vyjdou na celý obvod. Pokud byste lepili z jedné strany dokola, mohlo by se stát, že by na poslední stranu nevyšly velké knoflíky nebo by nezbyly vůbec.

Duhový obrázek

Na knoflíkový obrázek jsme použili stejný dřevěný rámeček na fotku 10×15 cm. Rámeček zezadu otevřeme, vyjmeme zadní karton a sklo. Sklo dáme stranou, pro obrázek ho nebudeme potřebovat. Některé rámečky mají zadní karton na zakrytí fotografie slabý a měkký. Takový papír by nalepené knoflíky neunesl a nemůžeme ho pro výrobu obrázku použít. V tom případě budeme potřebovat silnější karton ve stejné velikosti, který vložíme do rámečku. Aby se karton s nalepenou dekorací nevyboulil pod tíhou knoflíků, přilepíme ho disperzním lepidlem k rámečku.

Na internetu najdete spoustu inspirace pro krásné knoflíkové obrázky. Vypadají krásně a jednoduše, ale tak jednoduché to napoprvé není. Po prvním neúspěšném pokusu jsme se rozhodli se synem nejprve vyzkoušet jednoduchý duhový obrázek. Zvolili jsme řadu knoflíků v barvách duhy a jen jsme si hráli s jejich pořadím.

Pokud chcete, jako my, vyrobit obrázek, který zaplní rámeček až úplně do kraje, knoflíky si do obrázku vyzkoušejte vložit nejprve bez lepení. Tím zjistíte, kolik knoflíků se do rámečku vejde na výšku a na šířku a jestli nemusíte obrázek nějak uzpůsobit.

Až budete mít rozložení vyzkoušené, začněte postupně lepit. Na náš obrázek 10×15 cm jsme spotřebovali 90 knoflíků plus knoflíky na dozdobení rámečku.

Zdobený rámeček našel své místo na mém pracovním stole a duhovým obrázkem potěšíme babičku.

Až zase nasbírám větší množství knoflíků, chci se pustit do nějakého složitějšího obrázku. Insipiraci, co vše se dá z knoflíků vytvořit najdete na naší Pinterest nástěnce.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.