Krmítko pro ptáčky z kokosového ořechu

Už i v Praze napadl sníh, takže jsem se rozhodla drobným ptáčkům trochu ulehčit hledání potravy a vyrobit jim krmítko. Doma jsem měla starší kokosový ořech, který se na to perfektně hodil. A pro vás mám samozřejmě návod, jak krmítko pro ptáčky vyrobit krok za krokem!

Na krmítko budeme potřebovat

  • kokosový ořech
  • pilku
  • vrtačku s nástavci do dřeva
  • provázek (přírodní) cca 1,5 m

Jak na to

Jak otevřít kokos

Nejdříve je potřeba vypustit kokosovou vodu. Na spodní straně ořechu bývají 3 kulaté prohlubně a jedna z nich bývá vždycky měkčí a můžete ji snadno provrtat a kokosovou vodu vypustit do sklenice.

Prvním oříškem však bude samotný kokosový ořech, konkrétně jak ho rozbít, aby nám zbyly dvě hezké poloviny.

Řezat to celé ruční pilkou by vyžadovalo spoustu svalů, které nemám, takže jsem zvolila kombinovanou metodu naříznutí, navrtání a páčení. Nejdříve jsem si pilkou dokola udělala mělkou rýhu, pak jsem na několika místech kokos provrtala malým vrtákem, a nakonec jsem navrtané půlky od sebe vypáčila pomocí šroubováku a nebozízku.

TIP: Pokud máte elektrickou pilku, flexu nebo něco podobného, použijte je, ušetří vám to spoustu práce a budete mít rovný řez. Při páčení se musíte vždy modlit, aby vám to neprasklo ve špatném směru.

Odstraníme dužinu, tu stačí jen naříznout a lehce vypáčit obyčejným nožem.

Vyvrtání otvorů

Pak do spodní půlky kokosu navrtáme 3 malé otvory (asi 0,5 – 1 cm od okraje) rovnoměrně rozmístěné po obvodu. Stejně rozmístíme i 3 otvory na vrchní půlce, aby byly co nejvíce nad sebou s těmi ze spodní půlky.

Do vrchní poloviny navrtáme větší otvor, do kterého protáhneme dvojitý provázek, za který bude celé krmítko viset.

Spojení provázkem

Do otvorů zavážeme provázek, jeden konec na spodní, druhý na horní půlce, která tak bude sloužit jako stříška. Mezi polovinami ořechu bude provázek o délce asi 10 – 15 cm.

Do vrchní půlky z vrchu zastrčíme konce provázku, za který bude krmítko viset. Délka závisí na tom, jak nízko nebo vysoko krmítko bude. Čím kratší provázek, tím méně se pak bude ve větru kývat a točit. Já jsem použila asi 25 cm provázku. Na vnitřní straně navážeme několik uzlů, aby se provázek neprovlékl a krmítko na něm drželo.

A pak už jen pověsíme dostatečně vysoko, aby na krmítko nedosáhly třeba kočky.

A čím ptáčky krmit?

Určitě jim NEsypejte žádné zbytky, ani pečivo a už vůbec ne žádné kazící se (například plesnivé či nahnilé) potraviny!

Ideální jsou směsi pro ptáčky (ptačí zob), které prodávají v hobby marketech, zahradnictvích, přes zimu i ve větších supermarketech.

Obecně si pochutnají na různých neochucených semínkách (zvláště slunečnicových), oříšcích, ale také na ovesných vločkách, kouscích jablka nebo nastrouhané mrkvi a také na čistém sádlu nebo loji. Podle skladby menu, které naservírujete, k vám na krmítko zavítají různé druhy.

Macramé krmítko pro ptáčky z kokosového ořechu

Pokud chcete něco trochu kreativnějšího, zkuste macramé krmítko. Podle našeho návodu ho zvládnete za 15 minut.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.