Láskominy

Představení nové knížky, ve které, jak by se na první pohled mohlo zdát, nenajdete jen recepty, ale i spoustu nápadů na tvoření. 

Jednoho dne nám v e-mailové schránce blogu přistála zpráva z nakladatelství Smart Press, že vychází knížka s názvem Láskominy od Denisy Bartošové. Líbila se mi ta slovní hříčka, a proto jsem e-mailu začala věnovat pozornost. Ale přišlo mi, že to je jen další „kreativní kuchařka“ a návody na jedlé (DIY) dárky. Jenže DIYčesky je o DIY a články s recepty, módou či kosmetikou tu zkrátka nenajdete. Proto jsme knihu na recenzi s díky odmítly. Paní Formanová z nakladatelství však trvala na tom, že by nám knihu ráda zaslala, i když nemáme zájem o publikování recenze. Prostě jen tak, pro nás (teda spíše pro Míšu, která je z nás dvou ta větší kuchařka :-)) A tak jsem si asi za týden šla vyzvednout zásilku na poštu.

Obálka_Láskominy_3d

A jak už asi tušíte, zmýlily jsme se. V knize nenajdete jen recepty a jedlé dárky, ale i tvořivé DIY drobnosti, které nás zaujaly. Takže přinášíme recenzi na Láskominy Denisy Bartošové s podtitulem Jedlé i kreativní dárky a skvělé recepty na celý rok.

Musím říct, že mě celkem překvapila velikost knížky. Celkem můžete listovat 200 stranami nápadů (a receptů). Už na první pohled vypadá velmi hezky, líbí se mi celkové zpracování – moc hezké fotografie, vkusná grafika a vázací stuha tomu dodává eleganci. Malou výtku bych měla jen k nízkému kontrastu některých iniciál u názvů (někdy i textu) a pozadí, který pak zhoršuje čitelnost. Chvíli jsem musela přemýšlet, co jsou „ávové kostky“  a „topenci de luxe“ :-P

Na každý měsíc v roce je připraveno několik návodů a receptů, které se k danému měsíci tematicky vztahují. Takže nebudete muset jít jako Maruška za dvanácti měsíčky v prosinci pro čerstvé jahody, ale vytvoříte si adventní kalendář (s. 162 a 172) a k tomu uvaříte horký vánoční punč (s. 18).

Obsah_Laskominy

I když asi receptové návody převládají, i DIY nadšenci si přijdou na své, jinak bychom také o této knize nepsaly :-) Mě třeba zaujal hned první návod – lucerna z drátěnky na nádobí (s. 8). Nebo proměna staré židle v krásný nový kousek (s. 78). Nad jednoduchým, ale nádherným Bedýnkovým domečkem (s. 90) snad  musí roztát každá slečna.  A pro kluky zase praktická Skládací autodráha (s. 92). Zaujaly mě také Korále v krajce (s. 132), který jistě ocení všechny vintage fanynky. Pro tvoření s dětmi bych doporučila Ubytovnu pro broučky (s. 66).

File_000 File_002

Také se mi líbí, že návody jsou proložené volnými stránkami pro vlastní poznámky. I když jsme vždycky slýchali, že do knížek se nepíše, tohle je jedna z těch, do kterých se může, ba dokonce musí. Najdeme na nich sice často odkazy na různé obchody, ale myslím, že jsou tam celkem vkusně zakomponované. Navíc vydat dnes knihu je poměrně nákladná záležitost a bez partnerů a sponzorů to jde těžko. Takže pár schovaných odkazů knížce určitě neubírá na kráse.

I když autorku osobně neznám, v knize na mě působí velmi sympaticky a jsem nakonec ráda, že se mi její kniha dostala do rukou.

Více o knížce, včetně šablon ke stažení, najdete na webu mojelaskominy.cz a také na oficiální facebookové stránce.

Save

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.