Nová kuchyně levně: Natřete dvířka a vyměňte úchytky

Téhle kuchyni je tak 25 let, ale na svůj věk je v docela dobrém stavu. Na pohled už ale nejkrásnější není. Pojďme si ukázat, jak se i s malým rozpočtem dá vytvořit kuchyně jako nová. Zrenovujeme kuchyňská dvířka pomocí nového nátěru.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Barvy Laky Janů.

Video návod na renovaci staré kuchyně levně

Nátěr kuchyňských dvířek

Budeme potřebovat

  • šroubovák
  • barva Denas na dřevo a kov matná
  • váleček
  • štětec
  • vanička na barvu
  • malířská páska
  • odmašťovač Denas
  • houbička
  • smirkový papír
  • pokud jsou dvířka poškozená, bude se hodit i pružný tmel a kovová špachtle

Výběr barvy

Pro nátěr dvířek kuchyňských skříněk jsem použila bílou barvu od českého výrobce – Denas Univerzál v matném provedení, která je ekologická, rychle schne a nezapáchá a v Barvy Laky Janů vám ji namíchají snad v jakémkoli odstínu si vymyslíte. Kromě toho má i atest na dětské hračky a styk s potravinami, takže ideální na nátěry v kuchyni nebo dětském pokoji.

Jak na to

Dvířka je určitě lepší sundat a natírat ve vodorovné poloze. Proto bude prvním krokem dvířka odšroubovat. Abychom nemuseli ladit panty (což je opravdu úmorná práce), necháme je přišroubované ke kuchyňské skříňce a sundáme opravdu jen samotná dvířka. Dobře si schovejte všechny šrouby.

TIP: Označte si všechna dvířka, abyste dali ta správná na původní místo. Možná jsou všechna stejná, ale zvláště u starších kuchyní mohou být už v pantech různě opotřebovaná a je rozhodně lepší je vracet na stejné místo. K tomu vám poslouží kousek malířské pásky, na kterou napíšete číslo a jedno nalepíte na dvířka a to samé číslo na skříňku, kde mají dvířka být.

Pokud to jde, odmontujeme z dvířek i úchytky, bez nich se budou natírat mnohem lépe.

V mém případě byl povrch pouze lakovaný, takže se nebylo potřeba řešit odlupující se vrstvu barvy. Pokud však máte dvířka natřená barvou, zvažte, v jakém je nátěr stavu a jestli by nebylo lepší to celé zbrousit.

V kuchyni, zvláště kolem sporáku, budou dvířka hodně zamaštěná. Aby barva správně přilnula, je potřeba tomuto kroku věnovat dostatek času a povrch opravdu dobře odmastit. Naředíme odmašťovač Denas podle návodu a rozhodně se nebojte se přitlačit. Povrch je vhodné před nátěrem ještě trochu zdrsnit smirkovým papírem.

Jestli jsou dvířka jakkoli poškozená, odštípnuté kusy, díry, škrábance a podobně, je teď ten správný čas, kdy to všechno opravit. Mně se osvědčil na tyto opravy pružný tmel Renokitt od značky Knauf. Má konzistenci jako sanitární silikon a na vzduchu pak vytvrdne, takže se dá brousit, vrtat i přetírat. Stačí vytlačit trochu tmelu z tuby a pomocí kovové špachtle zahladit. Necháme dobře zaschnout. Čím větší vrstvu aplikujete, tím déle bude schnout.

Po zaschnutí opravovaných částí se můžeme pustit do nátěru. Rozmícháme barvu podle návodu. Já jsem ji příliš neředila, protože jsem přetírala tmavou barvu na bílou, takže jsem chtěla mít jistotu, že bude dobře krýt s minimem nátěrů. Pokud máte hladká dvířka, máte celkem vyhráno, dobře se vám budou natírat menším válečkem. Já jsem však měla dvířka s dekorativním rámem, takže jsem záhyby natírala štětcem a až větší plochy válečkem. Začít doporučuji právě hranami štětcem a pak přejít na plochy válečkem.

TIP: U natírání ploch se nebojte dělat tahy válečkem do všech stran. Zvláště u staršího nábytku nebude plocha dokonale rovná, takže cik-cak tahy vám zaručí, že se barva dostane opravdu všude a bude jednolitá.

Dvířka necháme uschnout ve vodorovné poloze, aby barva nestékala. Po zaschnutí můžeme natřít druhou vrstvu, pokud je to potřeba, nebo se můžeme pustit do nátěru druhé strany. V některých případech může různá barva z vnitřní a vnější strany vypadat dobře, ale troufám si říci, že většinou je lepší mít barvu sjednocenou.

Nakonec je potřeba ještě dvířka vrátit na své původní místo a přišroubovat zpátky úchytky. To nám půjde snadno, pokud si na začátku označíme všechna dvířka.

Úchytky (knopky)

Promyslete si, jestli vám současné úchytky vyhovují: Otevírají se s nimi kuchyňská dvířka dobře? Hodí se k novému stylu dvířek? Jsou ještě v dobrém stavu? Já osobně jsem původně hledala nové úchytky, ideálně keramické nebo porcelánové knopky, které by se mi hodily k obkladům se samolepkami, které mám za kuchyňskou linkou. Ale tento typ úchytek do kuchyně je poměrně drahý a nenašla jsem přesně ten vzor a způsob uchycení, který jsem potřebovala. Takže jsem se rozhodla zrenovovat původní úchytky.

TIP: Dejte si pozor, z jaké strany se vaše původní úchytky montují. Jestli se šroub prostrkává zepředu dozadu nebo naopak. U jiného typu uchycení by vám nemusely jít dvířka správně dovřít. Ano, mluvím z vlastní zkušenosti. :)

Úchytky stačilo dobře odmastit, trochu zbrousit smirkovým papírem a ve svislé poloze nastříkat černou barvou ve spreji. Po zaschnutí jsem je ještě přelakovala bezbarvým lakem. Pak už jen zpátky přišroubovat k dvířkům.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.