Recyklace plechovek

DIY blog bez pravého recyklačního tématu? Kdepak! V tomto článku a video návodu si ukážeme, jak si z plechovek vytvořit květináč nebo kelímek na tužky.

Je to tady. Zas po čase pořádná recyklace a tentokrát z plechovek. Takže vyrazte do obchodu pro kokosové mléko, rajčata v plechovce nebo třeba fazole. A poté, co dovaříte své jídlo, nic nevyhazujte, jen odlomte celé víčko, to potřebovat nebudete.

K čemu takové recyklované plechovky jsou? Na internetu jsme viděla recyklované plechovky asi na milion způsobů. Včetně velmi populárního svícnu, který má dírky. Tak tenhle návod si schovávám asi rok a stále jsem nepřišla na to, jak udělat do plechovky díry a přitom jí nezničit.

Pak jsem viděla různé sestavy z plechovek od ryb, které sloužily třeba jako květináče. Myslím si, že pokud na jaře začnete pěstovat bylinky a rostliny, tak takové plechovky od ryb jsou ideálním kandidátem na mini pěstírnu. Ale o tom jindy. My budeme tvořit malý květináč, který se hodí například na hyacint nebo kelímek na pastelky, tužky a další pracovní náčiní.

Potřebujeme

  • Plechovku
  • materiál dle zvolené techniky

Polepování

plechovka_2

Plechovku můžete polepit kamínky, oblepit jí pískem a na to nalepit mušle nebo třeba vzít silikonovou tavnou pistoli vytvořit na ní reliéfy a nastříkat ji barvou ve spreji. My jsme se rozhodli vyzkoušet techniku lepení provázku a musím říct, že výsledek vypadá překvapivě hezky.

Ubrousková technika

Jedna z nejznámějších technik, která se hodí například do interiéru chalup. Takový stojánek na příbory se rozhodně neztratí. Na ubrouskovou techniku potřebujete podkladový sprej, lepidlo na decoupage, štětec a ubrousek s motivem.

Lepení obrázků

Ať jste holka nebo kluk, dneska jsou moderní komiksy a s tím souvisí i náš video návod. Budete potřebovat nějaký komix. Pokud je vám líto rozstříhat ten váš, nechte si stránku nakopírovat v kopírovacím centru nebo jej tiskněte na kvalitním kopírovacím laserovém zařízení. Proč? Protože většina inkoustových tisků se po nanesení lepidla rozpíjí.

  • Lepidlo na decoupage
  • obrázky
  • štětec
  • nůžky

Rozdíl mezi lepením obrázků z běžného papíru a ubrouskovou technikou je v nanášení lepidla. U ubrouskové techniky nanášíte lepidlo vždy na předmět. Jenže když chcete lepit obrázek, musíte lepidlo nanést na něj a to z obou stran, dokud papír trochu nezměkne a nevytáhne se. Protože, kdyby se nevytáhl (nerozmočil), pak by začal dělat vlnky na plechovce. A věřte mi, že ty nijak nezmizí. Takže si potáhněte prkénko potravinářskou fólií a pořádně natírejte z obou stran.

Další inspiraci na recyklaci plechovek najdete také na našem Pinterestu.

Videonávod

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.