Vánoční dekorace z přírodních materiálů
17. 12. 2022, Jana, Dekorace, DIY, Vánoce, Zima
Výroba této vánoční dekorace z přírodních materiálů je jednoduchá a můžete přizvat děti všech věkových kategorií. Zabere sice trochu víc času na zhotovení kvůli zasychání lepidla, ale užijete si spolu předvánoční atmosféru dokreslenou vůní koření. A během zasychání lepidla stihnete třeba i nějakou tu pohádku.
Na přírodní vánoční dekoraci budeme potřebovat:
- tvrdší karton (např. víko od krabice na boty)
- tužku, pravítko a nůžky
- štětec a hnědou barvu (pokud nemáme přírodní, ale jen potištěný karton)
- disperzní lepidlo, štětec na lepidlo
- koření vcelku (badyán, hřebíček, skořice)
- slabé větvičky
- ořechové skořápky
- vřes (my jsme použili vřes z podzimní výzdoby, v bytě by uschnul a vyhodili bychom ho, takhle jsme ho ostříhali na dekoraci)
- můžeme použít hvězdu nebo jiné třpytivé ozdoby na dotvoření
Jako první si připravíme karton. Z víka krabice odstřihneme bočnice a necháme jen rovnou hlavní část. Karton si před sebe položíme na výšku (kratší strana jako základna) a vyznačíme polovinu, aby byl stromek souměrný.
Naše víko mělo rozměr cca 21×32 cm. Kmen stromku jsme zvolili široký i vysoký 5 cm. Spodní stranu stromku předkreslíme na celou šířku kartonu. Krajní body spojíme s nejvyšším bodem na kartonu na středové čáře.
Vzniklý stromek vystřihneme. Pokud máme karton v přírodní hnědé barvě, je základ takto připravený. Máme-li potištěný karton nebo v nevhodné barvě, natřeme ho nahnědo a necháme zaschnout. Mezi kousky přírodnin bude podklad lehce prosvítat. Je potřeba, aby měl jednotnou tlumenější barvu.
Zdobit začneme od kmene stromku. Slabé větvičky si zahradnickými nůžkami zkrátíme na výšku kmene, v našem případě 5 cm. Větvičky si nejprve na sucho vyskládáme na kmen, abychom se ujistili, že máme karton celý pěkně zakrytý.
Větvičky dáme stranou a na kmen naneseme štětcem lepidlo. Nebojte se dát lepidla hodně, aby vše pěkně drželo. Potom do lepidla poskládáme větvičky a necháme zaschnout. Zda je lepidlo zaschlé, poznáte tak, že zprůhlední. Po zaschnutí se můžeme pustit do dalšího zdobení. Kdybychom nepočkali, až bude lepidlo perfektně zaschlé, mohli bychom si při dalším zdobení s větvičkami hnout nebo je odloupnout.
Zasychání lepidla jedné části stromku trvá zhruba 30-50 minut, záleží na vrstvě lepidla, savosti materiálu a dalších faktorech.
V průběhu čekání si ostříháme větvičky z vřesů. Po obvodu stromku opět naneseme silnější vrstvu lepidla, poklademe ji větvičkami a necháme zaschnout.
Nakonec vyplníme vnitřek stromku. U větších kousků jako jsou ořechové skořápky a badyán natřeme lepidlem spodek lepených kousků a přilepíme na místo. Drobnější koření jako je hřebíček klademe do vrstvy lepidla, kterou jsme si nanesli na karton. Opět necháme vše pořádně zaschnout.
Na závěr nalepíme vrcholovou hvězdu. My jsme váhali jestli třpytivou nebo velkou badyánovou hvězdičku. Nakonec u nás vyhrála přírodní varianta v podobě badyánu. Celou dekoraci necháme zaschnout přes noc, aby se karton při postavení neohýbal.
Skládaný papírový betlém
Stromek hezky doplní právě třeba skládaný papírový betlém. K jeho výrobě navíc využijete starší noviny a časopisy.
Líbí se ti tento článek? Dej like, ať víme, jaké články publikovat:
Kategorie
Advent adventní dekorace koření přírodní dekorace přírodní materiál Stromeček stromek Vánoce vánoční dekorace