Vrtané kraslice – návod pro začátečníky

Zkuste letos na Velikonoce něco nového. Stačí správně vyřezat skořápku na několika místech a kraslicové umění je na světě. Sepsala jsem jednoduché tipy a triky, jak se s gravírovacím perem pustit do tvorby dekorů, které zaujmou na první pohled. V článku se dozvíte, jak vybrat správná vejce, jak je bezpečně vyfouknout a jaké vzory na ně vytvořit.

Budeme potřebovat:

  • vyfouknuté vejce
  • tužka, guma
  • elastické gumičky
  • gravírovací pero
  • kelímek/sklenice, voda a Savo, rukavice, papírové utěrky

Gravírovací pero

Najdete ho i pod názvy jako multifunkční bruska, mikrobruska či ruční gravírovačka. Já mám konkrétně Dremel Stylo. Podobné prodává i třeba Lidl nebo jiní výrobci. Mám zatím jen základní sadu, kde pro gravírované kraslice využívám především kulaté férzky (vrtáky) s kulatou hlavou. Proto většina dekoru na mých kraslicích je kulatého tvaru. Pro jiné tvary bude potřeba dokoupit příslušenství plochých frézek.

Jaké vybrat vejce a jak ho vyfouknout

Vejce můžete vzít hnědá i bílá, ale pro začátek bych volila spíše bílá. Práce s nimi je jednodušší, protože když vám omylem sjede trochu bruska, na bílé skořápce to nebude nejspíš vidět. Hnědá vejce jsou pigmentovaná a pod tím je klasicky bílá vápenná skořápka (viz fotka u postupu gravírování), takže při škrábnutí bruskou si můžete celou práci snadno pokazit. Kromě toho se pak bílá vejce dají dodekorovat bílou voskovou technikou, tzv. madeira kraslice – více se dozvíte na konci článku.

Vejce pro gravírování vyfukuji jen jednou dírkou, abych co nejméně narušovala skořápku a vyvarovala se prasknutí. Postup včetně video návodu najdete v článku Jak vyfouknout vejce.

Postup na vyřezávané kraslice

Načrtnutí vzoru

Na vyfouknuté a omyté vejce si nejdříve potřebujeme předkreslit vzor, který budeme gravírovat. Určitě doporučuji této přípravě věnovat čas, protože vyřezávaná vejce jsou hlavně o přesnosti a symetrii. K načrtnutí vzoru nám postačí obyčejná tužka a případně guma na gumování, pokud se nám náčrtek hned nepovede.

Velkým pomocníkem tady budou obyčejné elastické gumičky, díky kterým si kulaté vejce můžeme snadno rozdělit na stejné díly.

Gravírování

Při gravírování počítejte s tím, že vám bude vznikat poměrně hodně jemného prachu ze skořápky. Doporučuji si vzít nějaké prkénko a nemít v blízkém okolí předměty, kterým by takový jemný prach mohl vadit (elektronika, jídlo…).

Můžeme se pustit do samotného vyřezávání. Pokud chcete dělat různé velké otvory, vždy doporučuji předvrtat nástavcem s malým průměrem a pak až zvětšit jiným vrtákem. Lépe trefíte střed a bude s vám s křehkou skořápkou lépe pracovat (nebudete muset na skořápku tolik tlačit).

Samotné vyřezávání je dobré provádět takovými krouživými pohyby, nesnažit se jen kolmo provrtat díru. Zároveň doporučuji po provrtání ještě obkroužit vzniklou hranu zevnitř, zbavíte se tak malých zbytků skořápky nebo blanky, která tam zůstala. Provrtání je pak více čisté.

Závěrečná lázeň

Nakonec vyřezaná vejce namočíme do roztoku Sava a teplé vody. Do kelímku jsem na dno nastříkala trochu Sava a zalila teplou vodou. Vejce ponoříme celá, aby se vypláchly zbytky zevnitř vejce. S rukavicemi vyndáme, necháme vytéct zpět do kelímku vodu a zvenku otřeme papírovými utěrkami, díky čemu dostaneme pryč ze skořápky zbytky nákresu tužkou i razítko z kupovaných vajec.

Madeira kraslice

Takto vygravírovaná vejce můžete ještě dozdobit bílými ornamenty pomocí voskové techniky. Pár ukázek jsem pro vás připravila na našem Pinterestu.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.