Vyplatí se ušít oblečení pro miminko?

Šít nebo nešít oblečení pro miminko? V mém článku jsem se pokusila shrnout, co má smysl ušít, kde a jak si sehnat střihy a jak moc je to výhodné oproti kupovaným věcem. A je lepší si koupit jen střih, nebo si ho obkreslit z hotového oblečení? To vše se dozvíte v článku.

Střihy jsem si nejprve snažila udělat z oblečení, které jsem dostala, abych ušetřila. Jenže mi to trvalo opravdu dlouho, protože musíte oblečení vyžehlit, narovnat a stejně se to nepovedlo dokonale. Nakonec jsem usoudila, že investice do elektronických střihů (třeba na Carmilla.cz) se vyplatí. Navíc Caramilla má neskutečně pěkně zpracované návody na úpravu jejích střihů. Za mě jednoznačně doporučuji nakoupit si elektronické střihy a střihový papír na přenos a úpravu.

Jak funguje elektronický střih?

Zakoupíte ho na e-shopu online. Po zaplacení dostanete e-mail s odkazem ke stažení. Obvykle dostanete velikost k tisku A0 a A4. Takže střih vytisknete na A4 papíry, slepíte a můžete překreslovat na střihový papír. Důležité je střih tisknout „ve skutečné velikosti“.

Pokud se ptáte, zda se to finančně vyplatí, tak odpovím: „Jak co.“ Vždy můžete koupit věci z druhé ruky. Někdy ty věci z druhé ruky vypadají příšerně, někdy jsou jako nové. Také záleží, jaký materiál budete kupovat. Pokud tápete v tom, z jakých látek šít dětské oblečení a jak poznat, zda jsou pro děti bezpečné, podívejte se na můj další článek Jak vybrat bezpečnou látku pro děti.

Merino overal

Rostoucí merino overal na zip se mi vyplatil ušít. Látka stála méně než nový ušitý overal. Mohla jsem si vybrat vzor a upravit střih na dítě. Ještě mi zbyl kus na moji čelenku, rukavičky a na další rok i na čepice a rukavice a nákrčník. Tady se mi to finančně opravdu vyplatilo, ačkoliv metr stál 850 Kč.

Nakoupila jsem si úplet na Zkusmerino.cz konkrétně s parametry: gramáž: 250 g/m², zpracování: interlock. Je to hutný teplý úplet na zimu. Výhodou je, že nemá rub a líc, ale jen dva líce.

Střih jsem si koupila od Šibabi a hodně jsem rozšířila nohavice a rukávy (cca 2,5 cm ke střihu). Protože jsem chtěla rostoucí overal přes velikosti 56-68, musela jsem zvolit velikost 68, zkrátit nohavice a rukávy a dát na ně náplety z merina tak, aby se daly ohrnout na velikost 56 a rozložit na velikost 68. Téměř celé jsem to šila na overlocku. Merino úplet se totiž rád páře.

Teplákový overal

Teplákové overaly nelze téměř skoro vůbec sehnat. Občas je mívají v Pepco nebo Nike. V Pepcu jsem jeden koupila a ten se mi finančně vyplatil. Ovšem výběr nebývá moc dobrý. Takže oproti Nike se teplákový overal vyplatí ušít. Obzvlášť na malé děti s velikostmi 50 – 56.

Teplákové overaly je dobré šít z elastické teplákoviny. V případě, že ho šijete z pevné teplákoviny, je nutné přidat cca 2 cm ke střihu. Určitě si to předem vyzkoušejte.

Já jsem šila několik teplákových overalů, protože mikina se miminku vždy vyhrnula, když jsem ho dávala do nosítka nebo šátku. Přišlo mi to skvělé i na cestování v autosedačce. Prostě dítě posadíte a nemusíte nic rovnat. Druhý důvod, proč jsem šila vlastní overaly, je že miminku neseděla velikost. Zkrátka mělo dlouhé ruce a nohy narozdíl od tělíčka. Takže to vypadalo, že buď nesedělo tělo, nebo rukávy a nohavice byly krátké.

Rostoucí body

Rostoucí body seženete obvykle pouze u jedné značky, a to je Lindex. Jejich body jsou krásná, propracovaná, rostoucí, kvalitní a drahá. Ono si řeknete, že 300 až 400 Kč (ve slevě 180 Kč) je hodně za jedno body, ale musíte si uvědomit, že vám taky vydrží 2× až 3× tak dlouho na rozdíl od jiných značek.

Koncept rostoucího body, které vydrží 2 až 3 měsíce se mi moc líbí. Proto jsem začala šít rostoucí body. Jen jsem upravila střih z Carmilla.cz její body i pro látkové pleny. Kupodivu jsem nic neprotahovala, ale zužovala sed mezi nohama cca o 1 cm z každé strany. Pak jsem přidala 3 cm od okraje ještě jeden pruh na další řadu druků. Rukávy u dlouhého trika jsem zkrátila a našila náplet, který je ve výsledku o trochu delší a dá se ohrnout. Ano, to jsem okopírovala z Lindexu. :))

Mikiny pro miminko

Pár mikin jsem ušila na začátku, když miminko mělo velikost 50. Protože mikina ve velikosti 50 se snad nedá vůbec sehnat. Přitom miminka, obzvláště takto malá, potřebují být v teple. Mají špatnou termoregulaci. Takže i doma s 23°C mělo naše mimino mikinu, alespoň v prvních týdnech.

Na začátku jsem střih kopírovala z již existujícího oblečení. Což bylo pracné a výsledek nevypadal nic moc. Taky jsem se musela naučit pracovat s druky a zvolit ty správné.

Slintáčky

Slintáčky se vyplatí ušít. Podrobný návod jsem připravila v dalším článku: Šijeme výbavičku pro miminko: Slintáček. Cena jednoho slintáčku je dle mého názoru astronomická. A zvlášť pokud si spočítáte, že z 30 cm mušelínu uděláte minimálně 3 kousky.

Čepičky

Čepičky se také vyplatí ušít. Rozhodně si kupte střih. Já osobně jsem čepičky zkoušela šít bez střihu, ale výsledek byl naprosto hrozný. Buď byly příliš velké nebo naopak malé. Pomyslnou korunu tomu nasadila čepice, která vypadala hranatě.

Pro představu si neodpustím kalkulaci. Na dvojitou čepičku z úpletu pro 6 měsíční mimino spotřebujete cca 45×45 cm látky. Dejme tomu, že si koupíte pro jistotu 0,5 m látky. Takový kus designové látky při ceně 379 Kč/m mě vyjde cca na 189 Kč. Jenže ty čepičky se mi tam vejdou minimálně 3 do celé šíře. Cena za čepičku v obchodě se pohybuje 100 – 300 Kč.

Látkové pleny

Kvalitní látkové pleny na otírání a pokládání miminka se rozhodně vyplatí ušít. Není to nic těžkého. Návod jsem opět připravila v článku Výbavička pro miminko: Látkové pleny.

Cena mušelínu se pohybuje od 129 Kč/m do 350 Kč/m. Z délky 80 cm ušijete 2 čtvercové pleny. Osobně jsem si koupila nějaké pěkné potištěný mušelín z Darre.cz, něco z obchodu Dům látek ve slevě, jednobarevné ve Flex-Tex a jednu jsem si nechala natisknout na infiknity.com.

Veškeré moje látkové pleny jsou ze 100% bavlny a mají certifikát OEKO TEX 100. I když jsem si koupila drahé designové látky, stejně se mi je vyplatilo ušít. Materiál je totiž naprosto nesrovnatelný s těmi kupovanými. Mušelín je měkoučký, hebký a sami byste se do něj nejradši zavrtali.

Botičky, capačky

Někdo je názoru, že miminka boty nepotřebují. Já si myslím, že v létě je nepotřebují. Ovšem na podzim, v zimě i na jaře, pokud máte overaly bez botiček, je potřebujete. Ideální jsou na přenosy, do kočárku a do auta.

Capačky jsou měkké látkové (nebo háčkované/pletené) bačkory pro miminka, která ještě nechodí. Obvykle jsou dělané z úpletu a vnitřek je vyteplený fleecem. Takové capačky stojí od 350 Kč výše. Přitom na ně spotřebujete asi 30 cm látky. Dají se ušít i na normálním šicím stroji.

Chceš šít pro novorozence? Tak sleduj sérii Výbavička pro miminko.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.