Vyrobte si paraván – praktická zástěna i interiérový doplněk

Paraván je praktický doplněk původem z Asie, který využijete nejen jako zástěnu při převlékání (třeba ve sdíleném pokoji), ale poslouží i jako netradiční interiérová dekorace. Pomůže vám opticky rozdělit velkou místnost a celkově oživí interiér. Já jsem se rozhodla si zkusit také jeden paraván vyrobit od základů bez použití hotové konstrukce. Musím přiznat, že to vypadalo jednodušeji, než to ve skutečnosti bylo. Ale mám pro vás několik tipů, abyste mé chyby neopakovali.

Tento článek vznikl ve spolupráci s firmou Takoy.

Mým cílem je využít paraván jako příjemné pozadí při pracovních video hovorech. Jinak totiž za mnou je regál plný krabic s věcmi k tvoření, takže to pak vypadá, že volám ze skladu (což je tak trochu pravda :)).

Protože paraván má sloužit primárně jako rozdělovač a pozadí do pracovny, tudíž nebude nutné ho mít rozložený po celou dobu, vymyslela jsem si, že chci udělat zástěnu skládací. Zároveň bude díky možnosti ho rozevřít trochu cik-cak (nebude rozložený napevno v jedné rovině) stabilnější i bez stabilizačních nožiček, které by v prostoru překážely.

Pokud se vám úplně nechce pouštět se do výroby vlastního rámu, můžete si koupit už hotový v podobě dekorativního žebříku či bočnic k dřevěným regálům (mívají třeba v IKEA, Jysk nebo Tchibo, nebo můžete zachránit nějaký z bazaru a renovovat si ho dle svých představ) a pokračovat v tomto návodu až od kroku, kde se napíná látka. Jestli ale potřebujete paraván s nějakými specifickými rozměry, tenhle článek je přesně pro vás!

Nikdy dříve jsem paraván nezkoušela vyrobit, takže jsem v průběhu přicházela na různé zádrhele. A právě o ty bych se s vámi chtěla podělit nejdříve ještě před samotným návodem.

Co bych příště udělala jinak?

  • Vybrala bych si jiné dřevo. Sáhla jsem po konstrukčních latích z hobby marketu, které mi přišly dostačující na vytvoření rámu – byly dostatečně dlouhé a zároveň lehké a navíc za příznivou cenu (necelých 60 Kč za kus). No, zvláště v závěru mi způsobily několik nepříjemností v podobě ne zcela rovných rámů, které se špatně spojovaly k sobě. Příště bych tedy volila klidně dražší dřevo, u kterého bych měla jistotu, že nebude nikde prohnuté.
  • Zahnula bych okraje látky dovnitř. Detailněji budu tuto část ještě popisovat v návodu, ale to hlavní zmíním už tady. Látku jsem zastřihla entlovacími nůžkami a ty cik-cak okraje mi na paravánu vůbec nevadí (navíc jsou stejně ze zadní strany). Ale kdybych ho někdy dělala znovu (nebo pro někoho :)), ustřihla bych látku opět entlovacími nůžkami, ale pak bych okraje ještě zahnula dovnitř a to celé teprv přisponkovala.

TIP: Původně jsem počítala s tím, že bude mít 180 cm na výšku a vzpěry budou mít po 45 cm. Mylně jsem předpokládala, že zakoupené latě inzerované jako 19 mm x 44 mm x 1800 mm budou mít skutečně těch 180 cm. Bohužel jsem až pozdě zjistila, že ta délka je orientační, takže jsem musela všechny zkrátit dle té nejkratší.

Budeme potřebovat

  • 6 dlouhých dřevěných latí (180 cm)
  • 15 kratších dřevěných latí (45 cm)
  • vruty (30 ks)
  • (aku)vrtačku
  • pilku
  • bezbarvý lak na dřevo
  • štětec
  • panty (4 ks)
  • sponkovačku
  • látku (4 m, šíře 150 cm)
  • (entlovací) nůžky
  • smirkový papír

Jakou látku na paraván vybrat?

Vybrala jsem kočárkovinu s potiskem eukalyptu z nabídky Takoy. Proč zrovna kočárkovinu (tzn. 100% polyester) a ne bavlnu? Za prvé, bude se lépe udržovat, lze ji snadno otřít vlhkým hadříkem. Za druhé, má větší gramáž, takže bude lépe držet tvar. Za třetí, díky větší gramáži nebude také tolik prosvítat.

Jak na to

Celý paraván bude složen ze 3 rámů, každý z nich bude mít dvě svislé latě a mezi nimi 5 kratších. Každý rám pak bude potažen látkou a dohromady spojeny panty tak, aby se daly jednotlivé díly složit k sobě na šířku jednoho rámu.

1. Sestavení rámu zástěny

Začneme tím, že si zarovnáme 6 nejvíce rovných latích na stejnou délku, to budou svislé strany rámu. Dále si nařežeme 15 stejně dlouhých (cca 45 cm) latí.

Konce ještě trochu přejedeme smirkovým papírem a začneme sestavovat rám prvního křídla. Vezmeme si jednu dlouhou boční lať a k jednomu konci z vnitřní strany přivrtáme vnitřní krátkou laťku (doporučuji otvory částečně předvrtat a pak spojit vruty). Tady se budou hodit jedny ruce navíc nebo aspoň povolat do akce svorky, které vám udrží latě u sebe. Pokračujeme laťkou na druhém konci. Do prostoru mezi ně pak rozmístíme další 3 laťky.

Na volné konce přivrtáme opět dlouhou lať. A máme hotový první rám. Stejným způsobem sestavíme i další dva.

2. Obroušení a natření rámu

Natřít rámy lakem?

Přemýšlela jsem nad tím, jestli tento krok nevynechat úplně, ale řekla jsem si, že lakem se dřevo lépe ochrání a třeba tak déle vydrží. Všechny tři rámy ze všech stran lehce zbrousíme, očistíme od prachu a natřeme bezbarvým lakem. Samozřejmě rámy můžete natřít i barvou, ale pokud chcete nechat rámy přírodní, volila bych alespoň bezbarvý lak.

TIP: Pokud máte stále pocit, že je rám trochu vratký, zkuste nejdříve dobře napnout látku. To celkové stabilitě konstrukce hodně pomůže. A kdyby ne, vždycky můžete do rohů přivrtat rohový spojovací úhelník.

3. Přisponkování látky

Po zaschnutí laku je potřeba napnout na rámy látku. Z látky si ustřihneme obdélníky, které budou dostatečně velké na to, aby překryly celý rám, i přes boční okraje a s přesahem až na spodní stranu rámu. Určitě si nejdříve látku přes rám zkušebně naměřte, než začnete stříhat. Doporučuji použít entlovací nůžky, které zabrání třepení látky.

TIP: Pokud máte látku s pravidelným vzorem (např. pruhy), nezapomeňte dodržovat směr vzoru, aby vám navazoval na všech třech dílech paravánu. A u obrázkových vzorů aby nebyl třeba vzhůru nohama, či jinak nakřivo.

TIP: Jestli chcete mít okraje neviditelné, nechte si na každé straně ještě tak 1 – 1,5 cm přesahu. Látku před přisponkováním ohnete dovnitř. Stejně jako se třeba zakládají okraje při šití.

Dále je na řadě sponkování. Začneme na jedné delší straně, kde látku připevníme sponkovačkou k rámu. Jen si nechte trochu více místa (cca 20 cm) od okrajů, aby se vám pak lépe zakládaly. Poté látku napneme a přisponkujeme na protilehlou (dlouhou) stranu. Opět ponechejte místo od konce rámu.

Pak přeložíme v rozích jako když balíme dárek a upevníme sponkami i po kratších stranách. Pokud nám přijde, že látka příliš odstává, přidáme ještě pár mezisponek.

Stejně postupujeme u všech rámů.

4. Spojení pomocí pantů

Nyní už jen spojíme rámy pomocí pantů. Připravila jsem si jeden pant do spodní části (polovina spodního čtverce) a jeden pant do horního. Rozhodně doporučuji si vyzkoušet panty přiložit a zkusit si, na jakou stranu se otevírají. Pro to, aby se paraván dal složit, je potřeba umístit jinak panty mezi dílem 1-2 a 2-3. Díky tomu docílíme toho, že se paraván bude moct složit na šířku jednoho rámu.

Doporučuji navrtat panty nejdříve na jednom rámu, pak přivrtat spodní pant k druhému rámu a nakonec vrchní pant.

Protože boční latě nebyly úplně rovné, musela jsem každý rám trochu vysunout nahoru oproti vedlejšímu, takže ten prostřední nestojí zcela na zemi a při detailnějším zkoumání je vidět trochu rozdíl ve výšce každého rámu. Na funkčnost to ale vliv vůbec nemá. Paraván mohu bez problémů rozložit i složit.

Chcete další tipy na zútulnění bydlení? Mrkněte do kategorie Bydlení nebo rovnou na sérii Bytové proměny.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.