Zrenovujte svépomocí dřevěné panelákové dveře a kovová futra

I dveře mohou fungovat jako designový prvek vašeho bytu. Umí nejen oddělit jednotlivé místnosti, ale také přidají do plochých zdí trochu hloubky a struktury. Podívejte se, jak dveřím i zárubním dát nový vzhled s minimálním rozpočtem!

Tento článek vznikl ve spolupráci s Barvy Laky Janů.

Nátěr dřevěných dveří

Budeme potřebovat

  • šroubovák
  • barva Denas univerzál na dřevo a kov matná
  • váleček
  • štětec
  • vanička na barvu
  • malířská páska
  • odmašťovač Denas
  • houbička
  • smirkový papír
  • pokud je potřeba vyspravit menší oděrky, bude se hodit i pružný tmel a kovová špachtle

Jak na to

Dveře z pantů pryč

Určitě je lepší dveře vysadit a natírat je ve vodorovné poloze. Barva Denas je sice dostatečně hustá, takže příliš nestéká, ale ke spodnímu okraji bychom se špatně dostávali a místa kolem pantů by zůstala nejspíše úplně bez nátěru.

Prvním krokem je sundání kování – kliky a část kolem zámku. Dobře si schovejte všechny šroubky a další součásti. Osvědčilo se mi dávat je do malých uzavíratelných sáčků.

TIP: Pokud natíráte více dveří najednou, označte si všechny štítkem. I když jsou všechny dveře na první pohled stejné, zvláště starší kusy už mohou být vyosené, obroušené a jinak lehce zdeformované, takže by vám na původní místo ani nešly nasadit. Se štítky si ušetříte spoustu času při zkoušení, které dveře v daných zárubních původně byly.

Odmastit, opravit a zbrousit

Celou plochu je potřeba nejdříve dobře odmastit. Na to se mi osvědčil odmašťovač Denas, který je koncentrovaný a ředí se vodou. A funguje mnohem lépe než třeba kuchyňské přípravky. Záležet si dejte hlavně v okolí pantů.

Pak je vhodné povrch trochu zbrousit. K tomu nám postačí brusná houbička nebo smirkový papír. Odstraníme případný nátěr, který už se odlupuje.

Pokud jsou ve dveřích menší praskliny nebo odřeniny, vyspravíme je tmelem. Mně se osvědčil Renokitt od značky Knauf – dobře se s ním pracuje a rychle schne. Je vhodný na většinu povrchů a lze ho brousit a přetírat.

Jde se natírat

Po zaschnutí opravovaných částí se můžeme začít s nátěrem. Jestli máte ve dveřích skleněné výplně, je potřeba je zakrýt – doporučuji nejdříve kolem okrajů nalepit malířskou pásku a pak celou plochu překrýt kartonem. Rozmícháme barvu podle návodu, opravdu není potřeba barvu příliš ředit, a začneme nejdříve štětcem u hran a menších ploch. Postupně přejdeme k velkým plochám, na které využijeme spíše váleček. Necháme zaschnout a případně naneseme druhou vrstvu, pokud je potřeba. Teprve potom se pustíme do druhé strany.

TIP: Při natírání ploch se nebojte dělat tahy válečkem do všech stran. Zvláště u staršího nábytku nebude plocha dokonale rovná, takže cik-cak tahy vám zaručí, že se barva dostane opravdu všude a bude jednolitá.

Klika: Na detailech záleží

Nakonec namontujeme zpátky kování – já jsem zvolila nové (resp. z druhé ruky), protože to původní nebylo ani hezké, ani už příliš funkční. Tedy skoro nové, sehnala jsem značkové nepoužité kliky od české značky Sapeli na Facebook Marketplace. Pak už jen stačí nasadit dveře zpátky do pantů. Na nasazení je lepší mít ještě jedny ruce navíc, ale zdatní jedinci zvládnou i sami.

Nátěr kovových dveřních zárubní nebo-li futer

Upřímně, když už jste se pustili do nátěru dveří, koukněte také, v jakém stavu jsou dveřní zárubně, zvláště pokud máte stará kovová futra, bývá barva už dost oprýskaná. A když už jste dveře vysadili, je ideální čas zrenovovat i futra. Mám pro vás pár tipů, jak na to.

Budeme potřebovat

  • barva Denas na dřevo a kov matná
  • váleček
  • štětec
  • vanička na barvu
  • malířská páska
  • odmašťovač Denas
  • houbička
  • smirkový papír

Jaká barva na futra je vhodná a proč byste se měli vyhnout bílé?

Většina zdí v pokojích mívá bílou barvu, v mém případě mají navíc bílou barvu i dveře. Dveře jsou vhodný stavební prvek v bytě, který může místnost opticky rozdělit a přidat hloubku do jednolité plochy.

Pokud jste odvážnější, můžete zvolit výrazné barvy (stejně jako jsme to udělali třeba u topení), koneckonců v Barvy Laky Janů umí namíchat odstín na přání, takže opravdu máte z čeho vybírat. Jestli ale výrazné barvy nezapadají do vašeho vkusu, zkuste sáhnout po odstínech šedé. Stačí jen, aby byla rozpoznatelná od bílé barvy na zdi.

Jak na to

Stejně jako u nátěru dveří, je i u zárubní potřeba dodržet postup: odmastit – zbrousit – natřít.

Začneme tedy naředěním odmašťovače Denas, důkladným odmaštěním (opět se zaměřte hlavně na místa kolem pantů). Následuje jemné zbroušení a pak už jen zakrytí stěny malířskou páskou a můžeme se vrhnout na nátěr.

V rozích a hranách opět použijeme štětec, na plochu zárubní bude lepší menší molitanový váleček. Barva Denas má opravdu dobrou konzistenci, není potřeba ani příliš ředit a nestalo se mi, že by odkapávala. Pro jistotu však na podlahu rozprostřete karton nebo igelit. Po mírném zaschnutí barvy nezapomeňte odstranit malířskou pásku, která je určená jen ke krátkodobé aplikaci.

Budeme rádi, když nám pošlete ukázky svých renovací do zpráv na sociální sítě Instagram či Facebook nebo na e-mail blog@diycesky.cz.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.