Jaký byl KreaDoe 2023 – největší DIY veletrh v BeNeLuxu?

KreaDoe se koná v nizozemském Utrechtu dvakrát ročně – jednou na jaře a pak na podzim. Poprvé jsem tenhle veletrh navštívila v roce 2019 (i o tom si můžete přečíst), takže tentokrát už mohu i porovnat jednotlivé ročníky. Vyplatí se veletrh navštívit, nebo to jsou vyhozené peníze? A jaké novinky byly letos představeny?

Hned na začátku bych ráda poděkovala svému klukovi, který šel (podotýkám zcela dobrovolně) se mnou, vydržel to, prošel to se mnou asi dvakrát a ještě mi udělal pár fotek.

Jestli jste o KreaDoe neslyšeli, představte si opravdu obrovský veletrh. Ne nadarmo se prezentuje jako největší DIY veletrh v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku. Jednodenní vstupenka v předprodeji vyšla na 15€ (cca 360 Kč), což když porovnám s jedním českým veletrhem se vstupným za 180 Kč, rozhodně to za to stojí.

Veletrh probíhal od středy až do neděle, vždy od ranních hodin až do asi pěti odpoledne. Po zkušenostech z předchozí návštěvy, kdy jsem si naivně nechala na celý veletrh jen 3 hodiny, jsem si tentokrát radši vyhradila opravdu celý den. První video u vchodu mám v 10:02 hodin a odcházeli jsme už v půl třetí, takže celkem asi 4,5 hodiny.

Tady důkaz, že si nevymýšlím – tohle ja mapa veletrhu, který se odehrával ve třech propojených halách.

Nakoupit i vyzkoušet

Pro většinu vystavovatelů je to výstava prodejní. Za mě je to naprosto v pořádku, pokud své produkty umí hezky prezentovat a ne jen znuděně stát u stánku a čekat na zákazníky. Mimochodem, pokud byste se někdy chystali jako vystavovatel na nějaký veletrh nebo i menší akci se stánkem, doporučuji nejdříve pročíst (aspoň) kapitolu o veletrzích z knihy Handmade byznys.

U některých stánků jste mohli zakoupit již hotové rukodělné výrobky. U jiných pomůcky na tvoření. Terka Janů (mrkněte na články, které vznikly díky spolupráci s Barvy Laky Janů), která byla na veletrhu asi dva dny přede mnou to okomentovala slovy: „Tolik vlny na jednom místě jsem asi v životě neviděla!“.

A u dalších stánků probíhaly různé workshopy.

Velmi pozorně vždycky vyhlížím knihy o tvoření. Přijde mi totiž, že těch kvalitních moc není, a proto se ráda nechám inspirovat. Naštěstí spousta z nich je v angličtině, takže nemusím louskat nizozemštinu.

Ano, vyskytovalo se tam i několik stánků s ne úplně souvisejícím zbožím, jako pánvičky, levné pomůcky na pečení a do domácnosti nebo stánek s nizozemskou loterií. Až na tu loterii nebylo ani u těchto stánků prázdno. Každopádně počet takovýchto prapodivných stánků byl opravdu malý, což beru jako velké plus, protože u kreativních veletrhů u nás jich často byla klidně polovina.

Co byla největší pecka veletrhu?

Pro místní zjevně tato extravagantní paní. U svého výstavního místa vyznačnou uličku, kde se tlačil zástup lidí, na jejímž konci byl ministánek s knihami a prostor pro focení s fanoušky. Nedalo mi to a musela jsem si ji vygooglit. Je to Karin Bloemen – nizozemská zpěvačka a herečka, která vydala již několik knih o háčkování. Taková háčkovací nizozemská Martha Stewart.

Mě osobně však nadchl stánek značky Colop (u nás známe asi nejvíc jako výrobce kancelářských razítek). Nejdříve mě upoutala jejich výměnná razítka, pak speciální barva pro dočasné tetování a nakonec jejich novinka pro rok 2023: kapesní minitiskárna COLOP e-mark GO, se kterou potisknete za pár vteřin skoro cokoliv.

Podívejte se, co tahle věcička umí.

Jídlo radši s sebou

Organizátoři slibovali na webu i sociálních sítích foodtrucky s dobrotami, ale nakonec se z toho vyklubaly jen hranolky, wafle, zákusky a káva pochybné kvality. Navíc klasicky od 12 do cca dvou byly všude ohromné fronty. Určitě doporučuji si vzít nějaké vlastní jídlo s sebou. Nebyl problém si ho vzít dovnitř.

Celkové hodnocení

Tenhle veletrh už má nějakou historii, jezdí na něj kreativci z různých zemí a tomu odpovídá i jeho velikost. Organizátoři to mají opravdu hezky zvládnuté, u vstupu se příliš dlouho nečeká, je tu dostatek míst k sezení i toalet. Zároveň je zde tak trochu od každého něco, takže si tu každý najde ten svůj kouteček. Chválím také velké množství workshopů, které se konají průběžně během všech dnů.

Byl ročník 2023 lepší než veletrh v roce 2019? Troufám si říci, že ano. Je to zase o trochu větší show, nejsou zde stále stejní vystavovatelé, což mě zrovna u Cats on apple trees mrzí, na ty jsem se těšila. Ale pokud veletrh navštěvujete pravidelně každý rok (nebo dokonce dvakrát ročně), určitě vás aspoň neomrzí a vždycky tam najdete nějakou novinku.

Oceňuji také, že se organizátoři letos rozhodli nerozdávat zdarma papírové mapy. Ať už byl důvod jakýkoliv, tahle úspora jednorázového papíru je mi sympatická. Velké mapy byly rozmístěné různě po halách, mapku jste mohli mít také v rámci aplikace, nebo jste měli možnost si papírovou zakoupit, čímž se určitě snížila celková spotřeba.

DIY merch

Samotný KreaDoe má perfektní branding, všude vystupuje jednotně, drží svoji růžovou barvu, celý veletrh je trochu show (u vstupu měli třeba DJ). A samozřejmě mají i svůj merch – plátěnky, mikiny, trička a spoustu dalšího. Donutilo mě to zamyslet se nad tím, že obecně jsem nikde neviděla moc vkusného DIY merche, produktů, které by jasně říkaly: „Jsem kreativní a nestydím se za to!“. Víte, jak to myslím, že? Kromě produktů přímo od KreaDoe jsem na celém veletrhu narazila asi jen na tyto ponožky.

Pokud byste měli k veletrhu jakékoliv otázky, nebojte se mi napsat na Instagramu nebo Facebooku. A připište, jestli a jaký merch byste si rádi koupili.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.