Koš ze starého oblečení

Krabice na hračky, box na dárkové papíry nebo koš na špinavé prádlo? Úložných prostor není nikdy dost. Našla jsem doma větší krabici, ve které přišla zásilka před svátky, dvě vyřazená trika a poškozený ručník a nápad na koš byl tu. Pojďte si ho se mnou vyrobit taky.

Co budeme potřebovat:

 • větší kartonovou krabici (lepší je hnědý karton, pevné krabice s potištěným hladkým povrchem např. od spotřebičů jsou příliš tuhé)
 • dvě vyřazená trika, čím delší, tím větší koš můžeme vyrobit
 • lepicí páska a papírová páska (můžeme nahradit novinami a lepidlem)
 • nůžky, zalamovací nůž
 • disperzní lepidlo a štětec na jeho nanesení
 • pravítko, tužku nebo černý fix
 • nůžky na látku
 • krejčovský metr (postačí i pravítko)
 • špendlíky, jehlu a nit, 4 knoflíky

Jak budeme postupovat?

 1. nejprve začneme stěnou koše, potom následuje dno a zkompletujeme kostru koše
 2. připravíme návlek z triček
 3. koš oblékneme
 4. a dokončíme přišitím uch pro snadné přenášení

Příprava kostry koše z krabice – stěna

Moje krabice měla rozměr 30×30×41 cm. Rozhodla jsem se pro koš s kruhovou základnou. Mohla jsem buď zvolit obvod koše 4×30 = 120 cm s výškou 41 cm a nebo 2×41 + 2×30 = 142 cm s výškou 30 cm.

Trička, která jsem si vzala stranou na tvoření, měla rozměry:

1. triko šířku 2×60,5 = 122cm a výšku od podpaží dolů 50 cm.

2. triko šířku 2×58 = 116 cm a výšku od podpaží k dolnímu okraji 43 cm.

Rozhodla jsem se tedy udělat koš z krabice na výšku, aby mi na něj trička bez problémů pasovala. Navíc mi přijde vyšší koš lepší. Krabici jsem otevřela a odřízla vysoké díly od nízkých.

Vznikly mi tak 2 díly o výšce 41 cm (1díl = 1strana krabice + 2 zavírací křídla) a 2 díly o výšce 30 cm.

Menší díly odložíme prozatím stranou. Později z nich vyrobíme dno koše.

Z kartonu o výšce 41 cm vyrobíme obvodovou stěnu koše. Aby šel z rovný karton ohnout do kruhu, musíme ho nejprve upravit. Připravíme si něco jako lamely o šířce 2-2,5 cm. Na karton si nejprve předrýsujeme čáry v tomto rozestupu.

Tip: Rozměřila jsem si karton na horní a spodní straně po 2,5 cm, ale měla jsem krátké pravítko, abych body spojila. Vzala jsem tedy druhý kartonový díl a použila ho místo pravítka.

V místě připravených čar karton podle pravítka nařízneme zalamovacím nožem. Nesmíme ho úplně proříznout, jen nařízneme vrchní vrstvu. Díl se bude snadno ohýbat a nebude se zpátky narovnávat.

Nakonec ještě karton podle těchto zářezů zohýbáme, v podstatě nalámeme. Dobré je lámat přes nějakou pevnou hranu, aby byly zlomy rovné, např. o hranu stolu, rýsovacího prkna nebo třeba kuchyňského válu. Karton lámeme tak, že řez je směrem nahoru (vidíme ho), ohýbáme směrem dolů, řez se otevírá.

Máme dva připravené zohýbané díly. Postavíme je na výšku a slepíme lepící páskou dohromady, aby vytvořily stěnu koše. Vznikl nám díl s obvodem 120 cm.

Tip: Pokud máte k dispozici trička s menším obvodem, zkraťte před slepením dílů karton o pár lamel tak, aby obvod trička byl stejný (maximálně o 1-2 cm kratší). Tričko se zvenku na koši nesmí příliš napínat, krabicový karton je měkčí a obvod by se stahoval dovnitř.

Příprava kostry koše z krabice – dno

Teď je na řadě základna koše. Na dno využijeme menší dva kusy krabice, které jsme si na začátku odložili stranou. Bude tvořeno dvěma na sebe nalepenými kruhy a pro jeho výrobu potřebujeme znát průměr a poloměr kružnice dna.

Obvod kruhu známe, je to naše: (délka stěny) / (2ךířka trička). Poloměr spočítáme ze vzorečku. V našem případě je průměr kruhu 38,22 cm a poloměr 19,11 cm.

Když jsou díly menší než rozměr kružnice, kterou potřebujeme, oba kusy k sobě nejprve slepíme páskou.

Pak si od rohu naměříme na každou stranu hodnotu poloměru a kolmicemi vyznačíme na kartonu střed kružnice. Kruh je umístěn úplně na kraji, abychom plochu co nejvíc využili a vyšel nám do ní kruh dvakrát.

Tip: Jak nakreslit kružnici:

 • máte dost velké kružítko, naberete poloměr a obkroužíte kolem středu
 • máte přesně takhle velký kruhový tác nebo podnos a obkreslíte ho
 • vezmete obyčejné pravítko, rysku „0 cm“ držíte na vyznačeném středu, pravítko po ploše otáčíte kolem středu a zhruba s dvoucentimetrovými rozestupy vyznačujete hodnotu poloměru. vytečkovanou kružnici potom spojíte

Než začnete kruh stříhat, doporučuji vzít si stěnový díl a nejprve ověřit, že je poloměr vypočítán správně a nakreslená kružnice odpovídá obvodu stěny. Pak kruh můžeme bez obav vystřihnout.

Druhý díl dna bude úplně stejný, můžeme ho jen obkreslit. Nevadí, když se nevejde na zbytek plochy v jednom kuse, ale doporučuji nedělat ho víc než ze dvou.

Oba kruhy slepíme disperzním lepidlem, zatížíme (například knížkami) a necháme ideálně přes noc zaschnout.

Příprava kostry koše z krabice – kompletace

Teď už zbývá jen spojit dno se stěnami. Dno vložíme dovnitř stěny a přilepíme ho papírovou páskou (nám zbyla maskovací malířská páska po letním malování). Můžeme také použít pruhy z novinového papíru a natírat je lepidlem. Pak musíme počkat, až lepidlo důkladně zaschne.

Je důležité použít papírovou pásku a to z toho důvodu, že na dno budeme látku lepit. Na běžné izolepě by nedrželo lepidlo, tedy ani látka.

Nejprve přilepíme dno zevnitř. Kruh si přichytíme po obvodu na několika místech a postupně zahušťujeme. Je to z toho důvodu, abychom rovnoměrně po obvodu rozdělili případné nerovnosti a drobné mezírky mezi obvodem dna a stěny. Pokud bychom lepili od jednoho bodu dokola, mohla by nám na konci zůstat větší mezera, díra.

Kostru koše obrátíme dne vzhůru a stejným způsobem přilepíme dno i z vnější strany.

Nakonec ještě páskou zpevníme horní okraj koše. I tady je dobré použít papírovou pásku. Až budeme přišívat ucha, papírovou pásku snadno propíchneme jehlou s nití. U běžné lepící pásky to šlo o poznání hůř.

Pro jistotu si znovu přeměříme výšku koše. Jedno tričko bude na vnější stranu koše, druhé bude tvořit vnitřek.

Výšku koše naměříme na tričku od spodního okraje. Využijeme pevný začištěný spodní okraj, abychom ho nemuseli zakládat. Na vnější tričko naměříme délku alespoň o 3 cm delší než je výška koše + 1 cm na sešití, vnitřní tričko zase o 3 cm kratší + 1 cm na sešití.

Na ucha využijeme lemy rukávů. Jsou začištěné, stačí je odstřihnout a rozstřihnout, aby vznikly pásky. Šev na konci pásku odstřihneme. Máme tady dva „tunely“ z triček a dva pásky na ucha.

Trička sešpendlíme po obvodu lícem k lící a sešijeme. Sešíváme ustřižený okraj. Můžeme využít šicí stroj, ale dá se to zvládnout i v ruce.

Obléknutí koše

Tunel z triček navlékneme na koš. Stáhneme okraj dolů, aby lícoval s hranou dna koše.

Koš obrátíme vzhůru nohama a lem zafixujeme proti vytažení nahoru tím, že okraj přilepíme. Po obvodu postupně pevný lem bývalého trička vždy kousek ohrneme, namažeme lepidlem a vrátíme zpátky. Tímto způsobem lem přilepíme kolem dokola.

Na stůl rozložíme starý ručník, postavíme na něj koš, obkreslíme dno a vystřihneme.

Kruhy na dno budeme potřebovat dva. Jeden na vnější stranu (zespoda koš) a jeden dovnitř. Buď můžeme koš ještě jednou obkreslit nebo si první kruh položíme na ručník, přišpendlíme a obstřihneme.

Tip: Na dno koše je vhodnější zvolit pevnější a tlustší látku např. starý ručník, deku, rifle apod. Tato část bude nejvíc namáhaná posouváním po podlaze. Podlepené dno bude po podlaze také lépe klouzat, což je výhoda třeba při uklízení hraček.

Nejprve koš obrátíme vzhůru nohama. Dno potřeme pořádně až do krajů disperzním lepidlem. Přiložíme první z kruhů, pořádně uhladíme, aby látka všude přiléhala ke dnu a necháme pořádně zaschnout. Slabší látka by mohla prosáknout lepidlem skrz nebo bychom si při manipulaci s kruhem mohli pohnout. Doporučuji nechat uschnout alespoň 4 hodiny, ideálně přes noc.

Na fotce vidíte pruh, kde dobře nedrží lepidlo. Je to část, kde jsou kartony slepené klasickou izolepou. Je to uvnitř kruhu, takže látka držet bude. Z tohoto důvodu ale není vhodné použít izolepu na přichycení dna, a proto jsme použili papírovou pásku.

Po zaschnutí lepidla zastřihneme případné nerovnosti okraje. Pozor, abyste si nestřihli do okraje trička!

Koš otočíme. Druhý kruh nejprve vložíme dovnitř cvičně a fixou si označíme, o kolik je potřeba ho zmenšit. Kdo si troufne, upraví od oka. Potom vlepíme vnitřní kruh.

Dokončení

Nakonec přijdou na řadu ucha. Využila jsem bočních švů trička a ucha našila k nim, abych je měla přesně na polovině hezky proti sobě.

Karton jde dobře propíchnout obyčejnou jehlou. Ucha přišijeme ke koši z vnitřní strany. Z vnější strany přidáme knoflíky. Knoflíky jednak zamaskují z vnější strany stehy šití a také zpevní místo prošití proti protržení. Pokud vyrábíte koš pro děti na hračky, přišijte knoflíky opravdu pořádně, aby brzy neskončily v hbitých dětských prstících.

Moje vnitřní tričko má o pár centimetrů kratší obvod než koš. Spodní okraj jsem tedy nechala volně a nefixovala. Dává mi to také možnost, v případě potřeby vnitřní tričko odpárat a vyměnit.

Máme hotovo. Poslední úkol je, rozhodnout se, kolik dalších košů vyrobíte. :-)

Přiznám se, že mě tohle tvoření nadchlo a chystám se podobným způsobem vyrobit krabice na moji sbírku kloubouků.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.