Jak zrenovovat starou vestavěnou skříň

Kdo někdy byl nebo bydlel v bytě na pražském panelákovém sídlišti, určitě si pamatuje nažloutlé vestavěné skříně v chodbě. Jsou sice praktické, ale moc krásy už neudělají. Na jejich proměnu vám však bude stačit plechovka barvy a pár hodin času.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Barvy Laky Janů.

Budeme potřebovat

  • houbička / hadřík
  • odmašťovač Denas
  • malířská krycí páska
  • malířský váleček
  • menší štětec
  • vanička na barvu
  • barva Denas Univerzál (matná)
  • šroubovák

Výběr barvy na skříně

Pro nátěr skříně mi v Barvy Laky Janů doporučili barvu od českého výrobce – Denas Univerzál v matném provedení, která je ekologická, rychle schne a nezapáchá a namíchají vám ji snad v jakémkoli odstínu si vymyslíte. Kromě toho má i atest na dětské hračky a styk s potravinami, takže je vhodná i na předměty v kuchyni nebo dětském pokoji.

Co se týká odstínu, je to čistě na vás. Já jsem chtěla chodbu trochu rozzářit a zároveň sjednotit s barevnými prvky v dalších částech bytu, takže jsem zvolila modro-žlutou kombinaci: menší vrchní skříňky modrou (aby té tmavé v chodbě nebylo moc) se žlutými úchytkami, větší spodní dvířka ve žluté barvě (narozdíl od původní spíše „nažloutlé“ barvy je nový nátěr hezky sytý) s modrými úchytkami.

Jak na to

Odšroubujte, co se dá

Nejdříve jsem chtěla dveře skříně odšroubovat a natírat je ve vodorovné pozici, ale když jsem viděla, v jaké stavu jsou panty skříně, rozhodla jsem se je natřít tak jak jsou. Sundala jsem z nich jen úchytky, které by při práci překážely, a navíc jsem je chtěla také natřít. Úchytky také můžete vyměnit za úplně nové, pokud se ty původní nehodí ke stylu nátěru.

Dobře odmastěte povrch

Základem je dobře odmastit povrch. K tomu použijeme odmašťovač Denas, který naředíme vodou dle návodu. Nebojte se přitlačit, zvláště na místech, na která se často sahá a také kolem pantů.

Zakryjte páskou, co nechcete obarvit

Mezi tím, než povrch úplně uschne, si malířskou páskou oblepíme vše, co nechceme od barvy, jako třeba panty, případně okraje sousedící zdi. Zabere to trochu času, ale věřte mi, vyplatí se to. Pořád je to rychlejší, než pak zakrývat kapky barvy z bílé stěny nebo vedlejší skříně.

Pusťte se do nátěru

Po uschnutí povrchu se můžeme pustit do nátěru. Kolem pantů a na úzkých místech si pomůžeme štětcem, na velké plochy se hodí váleček. Barvu jsem nijak neředila, přesto však byly potřeba dvě vrstvy nátěru, aby bylo povrch opravdu jednolitý a beze šmouh. Spodní vrstvu nechte vždy dobře zaschnout, než začnete s další.

Přiznám se, že mě velmi překvapilo, jak dobře se s barvou pracuje. I když dveře byly stále ve svislé poloze, barva nijak nestékala.

Výsledek stojí za to

Baví vás bytové proměny za pár korun?

Podívejte se na celou sérii Bytové proměny, kde se naučíte vylepšit dlažbu pomocí nátěru, proměnit kuchyň natřením dvířek nebo třeba natřít staré prosklené dveře.

Kategorie

DIY česky 2024 © - Návody, nápady, recenze, videa… vše o DIY a kreativním tvoření. A česky! | using
Kontakty | Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 3.0 Česká republika License.